Książki o Leyte

Okręty Wojenne lat 1905-1945

Moderatorzy: crolick, Marmik

Gizmo
Posty: 59
Rejestracja: 2006-01-13, 12:24

Książki o Leyte

Post autor: Gizmo »

Czy ktoś z Was może porównać poniższe książki o bitwie pod Leyte. Interesują mnie głównie zagadnienia operacji powietrznych, tak aby można było przeczytać o tym coś więcej niż w "lotniczych" opracowaniach Tillmana które posiadam.

Do wyboru zasadniczo są chyba trzy nowe publikacje:
T. J. Cutler, The Battle of Leyte Gulf, 2001 , 343 strony
H.P. Willmott, The Battle Of Leyte Gulf, 2005 398 stron
Kenneth Friedman Afternoon of the Rising Sun: The Battle of Leyte Gulf, 2001, 512 stron
Awatar użytkownika
ps-man
Posty: 218
Rejestracja: 2006-03-17, 22:06

Post autor: ps-man »

Ja mam to: Zbigniew Flisowski, Leyte 1944, 2004, stron 232

Czytałem to jak natchniony i nie chodzi tu o samego autora, sympatii do niego, jaką czuję, ale o samą bitwę, bo naprawdę tak złożonej operacji, z udziałem wszystkich możliwych chyba sił jakie dsyponowały w owym czasie marynarki wojenne w tym lotnictwa, choć akurat lotnictwo w tej bitwie, w przeciwieństwie autora tematu. Także tych książek z listy na oczy nie widziałem niestety, więc nie moge pomóc...
MiKo
Admin FOW
Posty: 4041
Rejestracja: 2004-01-07, 09:02

Post autor: MiKo »

Niestety nie mam żadnej z nich. Więc ciężko mi coś powiedzieć - z tym, że Willmott to dobra firma.
Gizmo
Posty: 59
Rejestracja: 2006-01-13, 12:24

Post autor: Gizmo »

Na podstawie rezenzji czytelników na Amazon też wybiorę chyba Willmotta. Podobnie strasznie zjechał tam Kuritę.
BTW wiesz może z jakichś innych jego publikacji jak przedstawia tam sprawy lotnicze, tzn czy np. przy stratach podaje z jakich dywizjonów były samoloty, cytuje raporty załóg etc... ?
Awatar użytkownika
ps-man
Posty: 218
Rejestracja: 2006-03-17, 22:06

Post autor: ps-man »

Gizmo pisze:Podobnie strasznie zjechał tam Kuritę.
Dziwisz się? Gdyby nie jego niezdecydowanie to bitwa zakonczyła się inaczej. Gdyby dowodził tak jak samobójca-Nishimura, to koniec byłby hekatombą najpierw inwazyjnej floty amerykańskiej, a później zapewne mocno uszkodzonych okrętów japońskich, które zostałyby dobite przez siły główne US Navy. A tak bitwa zakończyła się i tak klęską i pogromem Japońców, ale praktycznie bez większych strat po stronie Ameryńców.

P.S. A wie ktoś może coś więcej o publikacjach - działaniach lotnictwa, tylko w moim przypadku chodziłoby bardziej kamikadze?
Gizmo
Posty: 59
Rejestracja: 2006-01-13, 12:24

Post autor: Gizmo »

W Polsce kilka dobrych artykułów K. Zalewskiego ukazało się w "Lotnictwie".

Z książek wydanych w Polsce (całkiem sporo ich było) szczególnie podobały mi się dwie:

Tadeusz Januszewski "Lotnicy śmierci i ich samoloty", Warszawa 1994 100 stron opisu działań + 130 stron opisów samolotów zaprojektowanych bądź przystosowanych do działań samobójczych. Jest też szczegółowy wykaz okrętów zatopionych lub uszkodzonych przez Kamikaze.

Richard O'Neill "Samobójcze oddziały", Warszawa 1999, tutaj mniej o lotnictwie (ale w tym dużo o działniach przy pomocy bomb Ohka), ale dużo o samobójczych motorówkach, miniaturowych o.p. i Kaitenach.

Zagranicznych publikacji niestety nie posiadam gdyż temat Kamikaze interesuje mnie akurat najmniej z zakresu działań lotniczych na Dalekim Wschodzie.
m_gajzler
Posty: 19
Rejestracja: 2005-04-11, 01:37
Lokalizacja: Dobroń
Kontakt:

Post autor: m_gajzler »

Co do Kamikaze - to Finna ładne pare lat temu (1995) wydała jeszcze takie coś:
"Boski Wiatr - Japońskie formacje kamikaze w II wojnie światowej" - Rikiehi Inogouchi, Tadashi Nakajima, Roger Pineau. Zawartość - trochę o szkoleniu i taktyce, działania bojowe, wspomnienia, listy pożegnalne (tak na szybko po przekartowaniu - czytałem to dawno temu :?).
Awatar użytkownika
ps-man
Posty: 218
Rejestracja: 2006-03-17, 22:06

Post autor: ps-man »

Ech dziękuje, dziękuje, coś mi się wydaje, że właściwie to temat zająłem, hihihi :D
MiKo
Admin FOW
Posty: 4041
Rejestracja: 2004-01-07, 09:02

Post autor: MiKo »

Gizmo pisze:Na podstawie rezenzji czytelników na Amazon też wybiorę chyba Willmotta. Podobnie strasznie zjechał tam Kuritę.
BTW wiesz może z jakichś innych jego publikacji jak przedstawia tam sprawy lotnicze, tzn czy np. przy stratach podaje z jakich dywizjonów były samoloty, cytuje raporty załóg etc... ?
Z tego co ja znam to raczej nie ale to Empires in the Balance.
W sumie przy Leyte było strasznie tego dużo - nie wiem czy ktoś podołaby podaniu jakiś pełnych składów po dywizjonach - nie mówiąc już o stronie japońskiej...
dakoblue
Posty: 1563
Rejestracja: 2004-01-05, 08:42
Lokalizacja: Elblag

Post autor: dakoblue »

Gizmo pisze:W Polsce kilka dobrych artykułów K. Zalewskiego ukazało się w "Lotnictwie".

Z książek wydanych w Polsce (całkiem sporo ich było) szczególnie podobały mi się dwie:

Tadeusz Januszewski "Lotnicy śmierci i ich samoloty", Warszawa 1994 100 stron opisu działań + 130 stron opisów samolotów zaprojektowanych bądź przystosowanych do działań samobójczych. Jest też szczegółowy wykaz okrętów zatopionych lub uszkodzonych przez Kamikaze.

Richard O'Neill "Samobójcze oddziały", Warszawa 1999, tutaj mniej o lotnictwie (ale w tym dużo o działniach przy pomocy bomb Ohka), ale dużo o samobójczych motorówkach, miniaturowych o.p. i Kaitenach.

Zagranicznych publikacji niestety nie posiadam gdyż temat Kamikaze interesuje mnie akurat najmniej z zakresu działań lotniczych na Dalekim Wschodzie.
Przy O'Neillu to chyba swojego czasu wykrylismy jakas gruba niescislosc

a moze nie
podobno jakas Oka trafila w wieze West Virginia
jest to gdziekolwiek potwierdzone?
ODPOWIEDZ