To USS New Jersey. Widać całkiem sporo radarów, ale pancerza na nich czy wokół nich raczej nie bardzo. To co prawda chyba zdjęcie współczesne, ale nie sądze żeby wcześniej jakiś pancerz był. Zresztą poszukam zaraz.
A wracając do kontrowersyjnego artykułu...
Podobno 320mm pancerz burtowy Bismarcka był bardzo wąski i ulokowany zbyt wysoko...
Ciekawe jak to było np. na Nevada lub North Carolina...
No dobra pancerza nie ma. Ale mimo wszystko to jest rzecz bardzo przydatna. Radaru nie zawsze się używa, a może się uszkodzić od byle czego. Na przkład od podmuchu własnych dzial. Czy to tylko Amerykanie mieli taki patent?
Petycja w tej sprawie do nicponia: załozyc podobny dział
Mam nadzieje, ze kol. Schellberg się nie obrazi - można powtarzać wpisy tu i tam.. myślę, ze najważniejsza jest prawda historyczna i to, aby się o niej dowiedziało jak najwięcej ludzi...
Można taki topic założyć, czemu nie. Znajdzie się wiele osób, które będą mialy coś istotnego do powiedzenia.
Mam jedynie nadzieję, że nie będzie tego robił żaden wielbiciel hitlerowskich dygnitarzy.
Ja nie rozumiem (pewnie wiek), skąd to zamiłowanie do tamtych wzorców.
Pozdrawiam
Ryszard
UWAGA! Od 2024 konto prowadzone przez Żonę RyszardaL (Małgorzatę).
Ksenofont pisze:
2/ Ile kosztuje pocisk szesnastocalowy, a ile czternastocalowy? Mniej więcej tyle ile samochód? No więc za tę strzelanine można było zmotoryzować przedwojenne Wojsko Polskie. Nie ma sie co dziwić, że w wyniku II WŚ Brytyjczycy zbankrutowali i stracili imperium.
3/ Jaki był resurs dział artylerii głównej? Ile jeszcze takich strzelanin przeżyłyby armaty Rodneya? Jak bardzo osłabiło to zdolnośc bojową tych pancerników?
Pozdrawiam
Ksenofont
W kampanii wrześniowej nasi dowódcy się wlaśnie nad tym zastanawiali i co Sęp strzelil do niszczyciela 1 torpedę zamiast calej salwy, bo torpedy byly drogie i w magazynach bylo ich niewiele. Brytole nie mieli tych zmartwień.