Nowości wydawnicze: OKRĘTY (w tym numery specjalne)

Dokumenty, książki, artykuły prasowe, internetowe, ikonografia, filmy...

Moderatorzy: crolick, Marmik

Adam
Posty: 1753
Rejestracja: 2005-09-06, 12:58

Re: Nowości wydawnicze: OKRĘTY (w tym numery specjalne)

Post autor: Adam »

tom pisze:Moim zdaniem pomysł z bombą Mk X był nieco przez duże ryzyko "poroniony", skoro i tak w "normalnych" wagowo bombach dodano materiał wybuchowy o większej mocy wybuchu -"torpex" albo "minol" (nasza "Burza" z dobrym skutkiem "potraktowała" tym drugim rodzajem bomb U 606).
Normalne bomby miały maksymalnie ok. 130 kg materiału wybuchowego, a Mk. X prawie tonę (907 kg). Nawet biorąc różnicę w sile stosowanych materiałów (Mk. X chyba wypełniano klasycznie TNT), to różnica i tak była duża.
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Re: Nowości wydawnicze: OKRĘTY (w tym numery specjalne)

Post autor: Marek T »

Iron Duke pisze:Czy nie odnosicie wrażenia, że fotka Boforsa na str. 3 i rysunek na górze str. 4 przedstawiają podwójnego Boforsa wyprodukowanego dla Gryfa ? B i G miały inne maski.
8)
Rysunki podpisane są jako wspólne dla niszczycieli i stawiacza min.
Awatar użytkownika
Iron Duke
Posty: 255
Rejestracja: 2005-06-14, 13:51
Lokalizacja: PNT,WielkaPolska

Re: Nowości wydawnicze: OKRĘTY (w tym numery specjalne)

Post autor: Iron Duke »

Jakoś nie mogę się tego doczytać w opisie. B i G nie miały tych charakterystycznych >daszków< z tyłu. A co do rysunku to B i G podwójne działa miały na >płaskiej< części pokładu/nadbudówki a tu ewidentnie rzuca się w oczy wznios dziobowej części pokładu. Czyli Gryf.....

8)
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6441
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Nowości wydawnicze: OKRĘTY (w tym numery specjalne)

Post autor: Peperon »

tom pisze:Zdziwisz się, ale już bardzo dawno czytałem opis naszego weterana, że "superbomby" Mk X użyto raz próbnie...
Głowy nie dam, ale chyba dotyczył Garlanda. Trzeba by przeszukać MORZA z lat 80-tych, bo jeśli mnie pamięć nie myli, to właśnie tam był ten opis.
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Andrzej Ciszewski
Posty: 507
Rejestracja: 2008-09-27, 17:58

Re: Nowości wydawnicze: OKRĘTY (w tym numery specjalne)

Post autor: Andrzej Ciszewski »

Nie da się ukryć, że Iron Duke ma całkowitą rację. Jest to w zasadzie moja wina, że nie wychwyciłem tych różnic, bo znałem zarówno zdjęcia jak i rysunki, które miały być publikowane w artykule. Miałem się do nich odnieść, a w tym przypadku zawaliłem sprawę, bo przyjąłem je bezkrytycznie, jako opisane dokumenty archiwalne.
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Re: Nowości wydawnicze: OKRĘTY (w tym numery specjalne)

Post autor: Marek T »

Co do rysunku działa: miałem wątpliwości, ale ostatecznie zdecydowałem się dać ten rysunek - zamiast kisić go w szafie.
Zresztą (jak zaznaczyłem wcześniej) odnosi się do wszystkich 120-tek zamówionych przez PMW.
Po południu postaram się zamieścić skan opisu.
tom
Posty: 845
Rejestracja: 2011-05-07, 10:52

Re: Nowości wydawnicze: OKRĘTY (w tym numery specjalne)

Post autor: tom »

A ja wyjaśniam sprawę stopnia Ludwika Lichodziejewskiego. Nawet na stronie uboat.net widnieje, że jeszcze w styczniu 1943 r. dowodząc "Błyskawicą" miał stopień kpt. mar., a kmdr ppor. także, ale przy "Błyskawicy" widnieje to tam dopiero w 1945 r. , choć podejrzewam, że awans był wcześniej -prawdopodobnie po kampanii śródziemnomorskiej. Kiedyś Zbigniew Damski twierdził, że Ludwik Lichodziejewski miał stopień komandora podporucznika, gdy jeszcze dowodził "Kujawiakiem", chyba jednak się pomylił i ten błąd myli nadal niektórych do teraz.
Tyle, że J. Pertek, opisując koniec "Kujawiaka" też użył stopnia kmdr ppor. i to jest zastanawiające. Nie wydaję mi się, by dowódca został za utratę niszczyciela na minie "ukarany". Ale czytałem, że np. komandor ppor. Michał Borowski sam poprosił o obniżenie stopnia do kpt. mar., by pływać na "Garlandzie", bo inaczej nie puściliby go na morze.
Mimo wszystko wydaje mi się, że Ludwik Lichodziejewski do początku 1943 r. był w stopniu kpt. mar.
Andrzej Ciszewski
Posty: 507
Rejestracja: 2008-09-27, 17:58

Re: Nowości wydawnicze: OKRĘTY (w tym numery specjalne)

Post autor: Andrzej Ciszewski »

Podaje za : Marynarka Wojenna Rzeczypospolitej Polskiej autorzy;Sławomir Kudela, Walter Peter, Ryszard Sawicki str 151….W 1942 r został awansowany na stopień komandora podporucznika. Od czerwca do lipca 1942r był w dyspozycji komendanta Komendy Morskiej Po ludnie. Następnie, od lipca 1942r do czerwca 1943r był dowódcą niszczyciela ,,Błyskawica”. Później, od czerwca 1943 do grudnia 1944r, służył w Komendzie Morskiej Północ jako I oficer sztabu, po czym od stycznia do listopada 1945r ponownie dowodził na ,,Błyskawicy’”, awansując na stopień komandora porucznika, a następnie został I zastępcą dowódcy obozu ORP,, Bałtyk’.
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6441
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Nowości wydawnicze: OKRĘTY (w tym numery specjalne)

Post autor: Peperon »

fragment tablicy.JPG
fragment tablicy.JPG (68.44 KiB) Przejrzano 8145 razy
Przedstawiam fragment tablicy, która wymienia dowódców okrętu.
Cała fotka tablicy jest w wątku o Błyskawicy i MMW bodajże strona 11.
Jak widać w miejscach zaznaczonych kolorem żółtym, L. Lichodziejewski w latach 1942-43 miał stopień kapitana.
Pytanie brzmi: Czy pomylili się twórcy tej tablicy, czy autorzy różnych publikacji ?
Wszystko bowiem zależy od jakości dokumentów lub ich braku.
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Jarek C.
Posty: 868
Rejestracja: 2004-01-04, 14:13
Lokalizacja: Rumia

Re: Nowości wydawnicze: OKRĘTY (w tym numery specjalne)

Post autor: Jarek C. »

Zarządzeniem Personalnym szefa KMW nr 15/Tj z 05.06.1942 roku (prawdopodobnie) mianowany z dniem starszeństwa 03.05.1942 roku - kmdr ppor.
Zarządzeniem Personalnym szefa KMW nr 13/Tj z 03.05.1945 roku mianowany z dniem starszeństwa 03.05.1945 roku - kmdr por.
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6441
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Nowości wydawnicze: OKRĘTY (w tym numery specjalne)

Post autor: Peperon »

No to wychodzi, że mamy na tablicy sporego babola.
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Re: Nowości wydawnicze: OKRĘTY (w tym numery specjalne)

Post autor: crolick »

tom pisze:Kiedyś Zbigniew Damski twierdził, że Ludwik Lichodziejewski miał stopień komandora podporucznika, gdy jeszcze dowodził "Kujawiakiem", chyba jednak się pomylił i ten błąd myli nadal niektórych do teraz.
I po jaką cholerę człowiek chodzi po archiwach i publikuje, jak i tak później specjaliści(?) nic na ten temat nie czytają :x

Zalecam spojrzeć do MSiO 9/2012 gdzie jest artykuł Udział ORP KUJAWIAK w operacji "Harpoon". Zamieszczone tam raporty Lichodziejewskiego rozwiewają w tej materii wszelkie wątpliwości...
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
tom
Posty: 845
Rejestracja: 2011-05-07, 10:52

Re: Nowości wydawnicze: OKRĘTY (w tym numery specjalne)

Post autor: tom »

Prawda - dałeś to nam swego czasu na tacy... Czyli tablicę pamiątkową trzeba "przekuć". I poprawić to samo w kilku książkach.
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Re: Nowości wydawnicze: OKRĘTY (w tym numery specjalne)

Post autor: Marek T »

W załączeniu treść tabliczki na rysunku działa oraz uwaga zamieszczona na rysunku. Wynika z nich (przynajmniej dla mnie), że działa dla GRYFA i niszczycieli budowano wg jednego projektu, w wersji P - czyli polskiej.

Jeszcze data zamówienia: działa dla niszczycieli zamówiono 20.12.1934. Daty zamówienia dział do GRYFA w Borowiaku nie znalazłem, mogła być nieco wcześniejsza.

Data wykonania fotki działa 120 mm w hali: 20.07.1936.
Załączniki
Bofors 120 tabliczka 001m.jpg
Bofors 120 tabliczka 001m.jpg (129.63 KiB) Przejrzano 8040 razy
Bofors 120 uwaga 001m.jpg
Bofors 120 uwaga 001m.jpg (44.17 KiB) Przejrzano 8040 razy
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Re: Nowości wydawnicze: OKRĘTY (w tym numery specjalne)

Post autor: crolick »

Marku - w CAW są dokumenty jednoznacznie wskazujące, że działa na GRYFIE były inne niż te na GROMACH (to znalezione przy okazji przezbrojenia WICHRÓW)
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Awatar użytkownika
Iron Duke
Posty: 255
Rejestracja: 2005-06-14, 13:51
Lokalizacja: PNT,WielkaPolska

Re: Nowości wydawnicze: OKRĘTY (w tym numery specjalne)

Post autor: Iron Duke »

Marek T pisze: Wynika z nich (przynajmniej dla mnie), że działa dla GRYFA i niszczycieli budowano wg jednego projektu, w wersji P - czyli polskiej.
Armaty dla Gryfa i Gromów były takie same. Różniły się właśnie >opakowaniem<. Te Gryfiaste miały ten charakterystyczny daszek i raczej na pewno wykonano je później niż te dla Gromów.

8)
ODPOWIEDZ