Nowości wydawnicze: MSiO (w tym numery specjalne)

Dokumenty, książki, artykuły prasowe, internetowe, ikonografia, filmy...

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6377
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Re: Nowości wydawnicze: MSiO (w tym numery specjalne)

Post autor: AvM »

Jak juz o okraglych rocznicach, 200 lat temu (szybko i z pamieci)
- koniec wojny amerykansko-angielskiej
- wojna (domowa) i bitwy morskie na Haiti
- wojna o niepodleglosc z bitwami morskimi w Argentynie
- wojna o niepodleglosc z bitwami w Kolumbii/Wenazuela
reszte moze w w najblizszym czasie
deglock
Posty: 569
Rejestracja: 2004-01-14, 14:47

Re: Nowości wydawnicze: MSiO (w tym numery specjalne)

Post autor: deglock »

Wracając do tematu..wydawcy stałych czytelników mają… w nosie. Dobór tekstów musi być taki, aby przeczytały go osoby… przypadkowe. Tzn. idzie sobie w epiku taki gościu co w sumie się morzem nie interesuje, a tu patrzy i Bismarck na okładce, albo inna Chikuma (japońskie ładnie wyglądają na okładkach) i kupuje bez zaglądania do środka. A my stali czytelnicy nie podchodzimy bezkrytycznie i zaglądamy do środka i poczytamy tu i tam i jak się spodoba to dopiero idziemy do kasy.
To jest podcinanie gałęzi na której siedzą wydawcy i redaktorzy naczelni. Ludzie coraz mniej czytają i liczba przypadkowych kupców będzie spadała, a co za tym idzie odsetek stałych i starych czytelników wzrośnie. A my nie będziemy kupować i już nie kupujemy wszystkiego jak leci (przynajmniej mówię po sobie). Koniec końców sprzedaż spadnie do takiego poziomu, że same pisma zginął. Zadałem sobie trud i wyciągnąłem z czeluści szafy pierwsze MSIO i muszę powiedzieć, że były one o niebo lepsze niż te co są obecnie. Każdy miał coś dla siebie i to jest kierunek w którym wszystkie nasze czasopisma powinny zmierzać.
marek8
Posty: 1940
Rejestracja: 2011-07-01, 12:22

Re: Nowości wydawnicze: MSiO (w tym numery specjalne)

Post autor: marek8 »

Witam,
Na razie to chyba wszystkie liczne nasze czasopisma zmierzają w kierunku podtrzymania sprzedaży tak długo jak się da wedle starego pomysłu lub pomysłu na konkurowanie z tym drugim :( (a jak udawadniają badania na np. Harwardzie to jeden z krytycznych elementów działania firmy). Jeżeli zauważyć, ze jak się wie gdzie to na początku nastepnego miesiaca można już kupić "stary" magazyn za nawet 25 % ceny nominalnej i to nie na bazarze ale elegancko i pod dachem :) a kiedyś takich praktyk się raczej nie uprawiało - no może po 6-8 miesiącach... :( to chyba nasze "postulaty" to jak bajka z innej planety niestety. Niestety bo widać, że w tej "wydawniczej panice" strzela się na oślep nie mając za bardzo pomysłu co się sprzeda a co nie... Zresztą to chyba jakiś szerszy trend - nie w tematyce wojennomorskiej ale jedna z bardzo poczytnych pisarek wprowadza na rynek w ciągu najblizszych 2 miesięcy aż 6 tytułów co stanowi bodaj 40 % jej dotychczasowego ponad 10 letniego dorobku... ot taki casus.
Panowie - rynek się skrajnie zmienia niestety...
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
clavdivs
Posty: 115
Rejestracja: 2011-07-19, 22:50

Re: Nowości wydawnicze: MSiO (w tym numery specjalne)

Post autor: clavdivs »

deglock pisze:Wracając do tematu..wydawcy stałych czytelników mają… w nosie. Dobór tekstów musi być taki, aby przeczytały go osoby… przypadkowe. Tzn. idzie sobie w epiku taki gościu co w sumie się morzem nie interesuje, a tu patrzy i Bismarck na okładce, albo inna Chikuma (japońskie ładnie wyglądają na okładkach) i kupuje bez zaglądania do środka.
U mnie zadziałało odwrotnie. To artykuł o Pancerniku obrony wybrzeża Maine :D sprowokował mnie do kupna pisma MSiO. To było jak odkrycie ufo. Kompletnie nie wiedziałem że coś takiego pływało.
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6454
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Nowości wydawnicze: MSiO (w tym numery specjalne)

Post autor: Peperon »

[quote="clavdivs]U mnie zadziałało odwrotnie. To artykuł o Pancerniku obrony wybrzeża Maine :D sprowokował mnie do kupna pisma MSiO. To było jak odkrycie ufo. Kompletnie nie wiedziałem że coś takiego pływało.[/quote]
Ale gdyby o Maine było nawracane tak jak o Bismarcku, to po trzecim razie miałbyś dosyć. Ja z miłą chęcią pocztałbym o nap. Texasie z 1898 r. :diabel:
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Tadeusz Klimczyk
Posty: 1190
Rejestracja: 2004-04-05, 09:06
Lokalizacja: Sopot

Re: Nowości wydawnicze: MSiO (w tym numery specjalne)

Post autor: Tadeusz Klimczyk »

Ale gdyby o Maine było nawracane tak jak o Bismarcku, to po trzecim razie miałbyś dosyć. Ja z miłą chęcią pocztałbym o nap. Texasie z 1898 r.
Polecam artykuł J.Palaska z Okrętów Wojennych. Bardzo dobry tekst.
Awatar użytkownika
de Villars
Posty: 2229
Rejestracja: 2005-10-19, 16:04
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Nowości wydawnicze: MSiO (w tym numery specjalne)

Post autor: de Villars »

Wracając do tematu..wydawcy stałych czytelników mają… w nosie. Dobór tekstów musi być taki, aby przeczytały go osoby… przypadkowe. Tzn. idzie sobie w epiku taki gościu co w sumie się morzem nie interesuje, a tu patrzy i Bismarck na okładce, albo inna Chikuma (japońskie ładnie wyglądają na okładkach) i kupuje bez zaglądania do środka. A my stali czytelnicy nie podchodzimy bezkrytycznie i zaglądamy do środka i poczytamy tu i tam i jak się spodoba to dopiero idziemy do kasy.
To jest podcinanie gałęzi na której siedzą wydawcy i redaktorzy naczelni. Ludzie coraz mniej czytają i liczba przypadkowych kupców będzie spadała, a co za tym idzie odsetek stałych i starych czytelników wzrośnie. A my nie będziemy kupować i już nie kupujemy wszystkiego jak leci (przynajmniej mówię po sobie). Koniec końców sprzedaż spadnie do takiego poziomu, że same pisma zginął. Zadałem sobie trud i wyciągnąłem z czeluści szafy pierwsze MSIO i muszę powiedzieć, że były one o niebo lepsze niż te co są obecnie. Każdy miał coś dla siebie i to jest kierunek w którym wszystkie nasze czasopisma powinny zmierzać.
Lepiej bym tego sam nie ujął. Dodam tylko, że dowodem na to gdzie ma opinię stałych czytelników redakcja, jest fakt iż żaden jej przedstawiciel nie raczył ustosunkować się do zarzutów i postulatów które tutaj padają.
ps. czy Maine to był pancernik obrony wybrzeża to by się można zastanawiać. Amerykanie go chyba tak nie klasyfikowali (nosił chyba zresztą sygnaturę BB?). Jak dla mnie to pancernik II klasy, nieco mniejszy i słabszy niż te największe, niemniej należący do tej samej klasy. Co ciekawe, był przez jakoś czas klasyfikowany jako krążownik pancerny..
Si vis pacem, para bellum
http://springsharp.blogspot.com/
szafran
Posty: 2196
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: Nowości wydawnicze: MSiO (w tym numery specjalne)

Post autor: szafran »

Najważniejsze żeby pieniążki z reklam trafiały do wydawcy. Kogo interesuje jakaś "niewielka grupa osób" chcących czytać dobre i ambitne teksty a nie przepisywanki.
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6454
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Nowości wydawnicze: MSiO (w tym numery specjalne)

Post autor: Peperon »

szafran pisze:... Kogo interesuje jakaś "niewielka grupa osób"...
Powinieneś jeszcze dodać "malejąca"...
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Awatar użytkownika
de Villars
Posty: 2229
Rejestracja: 2005-10-19, 16:04
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Nowości wydawnicze: MSiO (w tym numery specjalne)

Post autor: de Villars »

Myślicie, że pismo shiploverskie może się obyć bez shiploverów? Odważna teza, ale zobaczymy... W każdym razie wygląda na to, że redakcja tak to właśnie widzi :?
Si vis pacem, para bellum
http://springsharp.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4970
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: Nowości wydawnicze: MSiO (w tym numery specjalne)

Post autor: Marmik »

Co Wy tacy pesymiści? :) A może jednak będzie lepiej? Odrobina wiary. :)

Swoją drogą jestem ciekaw jak długo dziś na rynku utrzymałoby się pismo dokładnie takie jak stare Morze.
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6377
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Re: Nowości wydawnicze: MSiO (w tym numery specjalne)

Post autor: AvM »

Marmik pisze:Co Wy tacy pesymiści? :) A może jednak będzie lepiej? Odrobina wiary. :)

Swoją drogą jestem ciekaw jak długo dziś na rynku utrzymałoby się pismo dokładnie takie jak stare Morze.
Skad wynikal fenomen MORZA - naklad 100,000

Ano duza czesc spoleczenstwa byla zwiazana z gospodarska morska.
Jeszcze efekty Ligii Morskiej i Kolonialnej, wychowania morskiego "Morze nasze morze..."
Awatar użytkownika
de Villars
Posty: 2229
Rejestracja: 2005-10-19, 16:04
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Nowości wydawnicze: MSiO (w tym numery specjalne)

Post autor: de Villars »

Poza tym kiedyś ludzie miewali coś takiego jak hobby. A dziś, czym się interesuje młodzież? Redtube, dopalacze, woda ognista. Coś pominąłem?
Si vis pacem, para bellum
http://springsharp.blogspot.com/
tom
Posty: 845
Rejestracja: 2011-05-07, 10:52

Re: Nowości wydawnicze: MSiO (w tym numery specjalne)

Post autor: tom »

Marmik ma rację. Zawsze może być lepiej. Nie będę przypominał szerzej o nieżyczliwych "wronach", co nie tak dawno krakały o możliwej "klapie" całego "Magnum X". Na szczęście się nie sprawdziło, bo nie byłoby nad "Misiem" dyskutowania, a tak: dalej można dyskutować, o coś apelować, coś albo kogoś "dopingować" - żeby to, co pożądane i napisane wyszło.
Awatar użytkownika
wottek
Posty: 129
Rejestracja: 2007-06-14, 21:53

Re: Nowości wydawnicze: MSiO (w tym numery specjalne)

Post autor: wottek »

Czytam i czytam ten wątek i ręce opadają. Poniższym wpisem raczej nie zaskarbię sobie sympatii, ale mam dość marudzenia.

Mam wrażenie, że część osób tutaj to wieczni malkontenci. Kiedyś marudziliście, że za mało Polskiej Marynarki. Prawie połowa obecnego numeru jest związana z MW RP, i co? Są narzekania, że nie ma artykułów o tematyce, powiedzmy awangardowej ;) A nie można pogratulować MSIO, że jest numer w dużej części poświęcony MW? NIeeee, po polsku trzeba ponarzekać. A później się dziwicie, że redakcja nie bierze udziału w dyskusji. Zresztą nie tylko ta redakcja...
A jeżeli macie tak obszerne zbiory na tematy was interesujące to proponuję napisać coś swojego i z gotowym tekstem udać się do redakcji. Podzielcie się swą wiedzą nie tylko w przypadku wytykania błędów innym tylko w tych dziedzinach gdzie w polskie prasie faktycznie są białe plamy?
Czy każdy autor ma prowadzić badania historyczne i szukać ciągle nowych wątków i informacji? Przecież artykuły, jak to nazwaliście kompilacje także są potrzebne i niejednokrotnie ciekawe. Co z tego, że autor nie spędził wielu godzin w archiwach? Zresztą po co, jak przed nim zrobili to inni?

Mam trochę znajomych, którzy czytają MSIO, Okręty i OW, nie są zarejestrowani na forum, a ich wiedza na temat spraw wojenno-morskich pochodzi właśnie z tych tytułów i każdy artykuł chłoną z ciekawością. Cześć swoich zbiorów oddałem do biblioteki gminnej i jakikolwiek numer ciężko dostać, bo są w ciągłym czytaniu. Może i Morze miało nakład 100 tyś egzemplarzy, ale czy wynikało to z potrzeb rynkowych? Raczej nie. Gdyby społeczeństwo było tak dobrze wyedukowane w sprawach morskich wtedy to dzisiaj nie byłoby takich problemów z MW i flotą handlową.
A patrząc po swoich znajomych to zainteresowanie w społeczeństwie istnieje i do tych ludzie takie czasopisma trafiają i uwierzcie mi, naprawdę ich nie interesuje, czy dany pancernik, lotniskowiec, niszczyciel, czy inna jednostka pływająca składała się z określonej ilości nitów, a jej opancerzenie jest podane dokładnie co do tysięcznej części mm. Poza tym interesują ich właśnie pancerniki, lotniskowce, krążowniki i niszczyciele, a z czasem poszukują informacji o innych epokach, okrętach, flotach itp.

Co do młodego pokolenia, to mam brata licealistę i kilku znajomych w jego wieku i uwierzcie mi, że tak źle nie jest jak piszecie. Do tych młodych ludzi nie ma jak się z takimi tematami przebić. Bo jak? Często rodzice się niczym nie interesują, w szkole nic ciekawego nie ma, a i w sEmpiku czy innym Ruchu raczej trzeba się naszukać czasopism niż same wchodzą człowiekowi w ręce jak IOH czy choćby Focus Historia.

A tak podsumowując to chyba brakuje na rynku pisma wydawanego w małej ilości egzemplarzy, związanego tylko ze środowiskiem uczelni wyższych i poruszających niezbadane do tej pory tematy.
Może ktoś się pokusi o wydanie czegoś takiego?

Jeżeli ktoś się poczuł urażony wpisem to przepraszam. Nie chciałem nikogo atakować ad personam

Pozdrawiam,
Wojciech Lizakowski

"W Polsce są zazwyczaj dwa wyjścia z sytuacji: normalne i nadprzyrodzone. Normalne jest takie, że z nieba schodzą zastępy aniołów i robią za nas. A nadprzyrodzone - kiedy sami weźmiemy się do roboty."
Tadeusz Konwicki
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4480
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Re: Nowości wydawnicze: MSiO (w tym numery specjalne)

Post autor: pothkan »

AvM pisze:Skad wynikal fenomen MORZA - naklad 100,000
Ano duza czesc spoleczenstwa byla zwiazana z gospodarska morska.
Owszem... ale dodajmy do tego ogólną posuchę - po prostu dobrych czasopism było mniej, książek też było mniej (chodzi mi o liczbę tytułów). Internetu nie było, w telewizji dwa kanały... Ogólnie, wybór było dużo mniejszy. Dzisiaj mamy większą różnorodność, ale za cenę specjalizacji.

Poza tym myślę, że fenomen Morza wynikał także z częstego i szerokiego kontaktu z czytelnikami. W każdym numerze było kilka listów (i to pomijając Przystań Hobbystów), były też drobiazgi w gatunku Pocztówek od przyjaciół. Archiwum Neptuna również opierało się w dużej mierze na materiałach nadesłanych.
wottek pisze:Mam wrażenie, że część osób tutaj to wieczni malkontenci. Kiedyś marudziliście, że za mało Polskiej Marynarki. Prawie połowa obecnego numeru jest związana z MW RP, i co? Są narzekania, że nie ma artykułów o tematyce, powiedzmy awangardowej ;) A nie można pogratulować MSIO, że jest numer w dużej części poświęcony MW? NIeeee, po polsku trzeba ponarzekać. A później się dziwicie, że redakcja nie bierze udziału w dyskusji. Zresztą nie tylko ta redakcja...
Ej, ja to akurat wyżej doceniłem :P
ODPOWIEDZ