Rysunki okrętów PMW

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4480
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Re: Re:

Post autor: pothkan »

Chemik pisze:Link niestety padł :( czy ktoś może zapisał co było na tej stronie?
czy może było tam to zdjęcie?
Ja zapisałem - to samo :wink:
Awatar użytkownika
Chemik
Posty: 1391
Rejestracja: 2007-08-10, 20:11
Lokalizacja: Milton Keynes (UK)

Re: Re:

Post autor: Chemik »

pothkan pisze:
Chemik pisze:Link niestety padł :( czy ktoś może zapisał co było na tej stronie?
czy może było tam to zdjęcie?
Ja zapisałem - to samo :wink:
Dzięki Pothkanie!!! :)
Awatar użytkownika
Danpol
Posty: 7
Rejestracja: 2012-11-14, 12:26

Re: Rysunki okrętów PMW

Post autor: Danpol »

Szanowni Koledzy w tym rownież Panie Waldku (Danielewicz)
Mam prośbe z troche innej beczki (też rysunkowej). Otoz zasadziłem sie na wykonanie modelu ORP GRYF i to dość dużego (1:50). Poniewaz jestem zwolwnnikiem zasady : co krolewskie krolowi idt. zależy mi na wiernym odtworzeniu szczegółów, I tu problem ;
Potrzebne mi sa rysunki lub szkice armaty (bez półmaski) BOFORS 120 mm L/50 wz. 34/36. Straciłem juz nadzieję, że gdzieś je trafię. Narazie czekam na dobre wieści z Dickama (Archiwum Mar.Woj) i BAC Karlskoga. Sa to jednak watpliwe oczekiwania. Może ktos z kolegów posiada takie rysunki.
Sprawa druga: wielkosci płyt poczycia kadluba , pokładu i nadbudowek pod katem nitowania, ktore przy tej skali trzeba pokazać (wykonać) ale musi to byc wierne choćby w 80 %. Licze na kontakt w temacie.
Pozdrawiam
Andrzej STAWSKI
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Re: Rysunki okrętów PMW

Post autor: crolick »

Rozumiem, że rysunki armaty z TBiU o GRYFIE znasz??
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Awatar użytkownika
Danpol
Posty: 7
Rejestracja: 2012-11-14, 12:26

Re: Rysunki okrętów PMW

Post autor: Danpol »

Tak ale to nie jest to, W jednym z Modelarzy sa dokładne rysunki nkm HOTCHKIS , sa rowneiz rysunki w planach GRYFA dział BOFORS 40 mm. To są działa ktore nie maja tzw półmasek czyli obudów zewnętrznych. Ponieważ w przeciwieństwie do niszczycieli Błyskawica i Grom (te same działa 120 mm) Gryf nie miał z tyłu półmasek nakrycia brexentem (wtedy nie widac szczegółów armat, a tylko ich lufy i jest cacy, mozna zrobic te brezenty i hulaj dusza - piekła nie ma. Natomiast GRYF nie miał zakrytych brezentem tyłów półmasek i widać wyraźnie "bebechy" armat, które przy skali 1:50 należy wiernir pokazać. Można oczywiściwe pojechać do Muzeum Marynarki i naszkicować oraz pomierzyc same armaty ich system obrotoey, podnoszenia, celowniczy etc. a jeżeli można nie wywzrzac otwartych drzwi bo ktos może miec takie rysunki to zbędne jest ich rysowanie w Muzem.
Dla pełnej informacji , chodzi mi o rysunki armaty (armat) : czyli lufa, komora pocisków , celowniki, mechanizm obroyu i podnoszenia. Nie interesuje mnie obudowa armat czyli półmaska.
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Re: Rysunki okrętów PMW

Post autor: crolick »

W Muzeum WP w Warszawie też jest pukawka z GRYFA.
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Andrzej Ciszewski
Posty: 507
Rejestracja: 2008-09-27, 17:58

Re: Rysunki okrętów PMW

Post autor: Andrzej Ciszewski »

Tak szczegółowe plany, o jakie Ci chodzi, chyba nie były publikowanych w Polsce. Myślę, że gdyby L. Komuda, który był autorem planów wymienionych przez Ciebie wcześniej miał do nich dostęp, to by je opublikował swojego czasu w Modelarzu. W CAW-ie również się na nie nie natknąłem. Z tego co pamiętam, to autor planów polskich okrętów St. Piaskowski nie otrzymał ich od Boforsa mimo starań o uzyskanie ich w swojej publikacji.
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Re: Rysunki okrętów PMW

Post autor: crolick »

W CAW z tego co pamiętam są plany 120 mm Boforsa, ale i tak jest teraz zamknięte, więc nie ma to znaczenia...
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6456
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Rysunki okrętów PMW

Post autor: Peperon »

Danpol pisze:Tak ale to nie jest to, W jednym z Modelarzy sa dokładne rysunki nkm HOTCHKIS , sa rowneiz rysunki w planach GRYFA dział BOFORS 40 mm.
W Modelarzu były też chyba 40 mm armaty Boforsa.
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Awatar użytkownika
Danpol
Posty: 7
Rejestracja: 2012-11-14, 12:26

Re: Rysunki okrętów PMW

Post autor: Danpol »

Z CAW byłem w kontakcie, ale właśnie to oni odesłali mnie do Archiwum Marynarki Wojennej (Gdynia Diskmana) będącego jakby oddziałem CAW.
Póki co czekam na kontakt i informacje od Dyrektora Archiwum w Gdyni. Ja tez sie obawiam, że Komuda by opracował takie plany, gdyby miał dostęp. W Polsce przechlapane jest prawo o tajemnicy. Podsunąłem Dyrektorowi Archiwum w Gdyni informacje, że identyczne armaty są na ORP HYSKAWICA, ale jak mniemam istnuiejąca napewno dokumentacja BYSKAWICY jest oczywiście utajniona. Wiadomo, że stocznia oddając okręt/statek po wybudowaniu przekazuje dwa albo trz egzemplarze szczegółowej dokumentacji armatorowi. O ile dla GRYFA taka dokumentacja już napewno nie istniej, to dla BŁYSKAWICY powinna byc szczątkowa na statku, lub w stoczni Mar.Woju.
Andrzej Ciszewski
Posty: 507
Rejestracja: 2008-09-27, 17:58

Re: Rysunki okrętów PMW

Post autor: Andrzej Ciszewski »

Z tym archiwum w Gdyni, to może być dobry trop, bo gdzieś taka dokumentacja powinna się znajdować , skoro Modelarz miał takie opracowanie w planie. Działo pojedyncze Boforsa 120 mm miało się ukazać w części 8 cyklu,,Uzbrojenie i osprzęt okrętów RP do 1939r”, w dziewiątej działo podwójne, w dziesiątej - podajnik amunicyjny do tych dział. Ja nie pamiętam, żeby te pozycje się ukazały. Może Cię zainteresuje, że wg Komudy na Gryfie był zainstalowany dalmierz typu ,,E” 4m którego rysunki były publikowane w tym samym cyklu. Na Błyskawicy zamienili w 1941r Boforsy120 na QF HA Mark XVI 102mm.
cieciwa
Posty: 106
Rejestracja: 2004-09-21, 13:03

Re: Rysunki okrętów PMW

Post autor: cieciwa »

Miał w planach, ale się nie ukazały.
Zamiast tego zostały zaprezentowane łodzie okrętowe.
Podobnie jak nie zaprezentowano zapowiadanego reflektora 75cm

12/63 - Morski dalmierz stereoskopowy typ "E" o bazie 4m
01/64 - Polska mina morska wz.08
02/64 - Dziobowy trał ochronny typu "Parawan Vickersa"
06/64 - Najcięższy karabin maszynowy Hotchkiss-kal. 13,2 mm; na podstawie morskiej R4 SM
08/64 - c.d + Podwójne działko dla okrętów nadwodnych Bofors L-60, wz.36
09/64 - dokończenie.
11/64 - Podwójne działko dla okrętów podwodnych "Bofors L-43" wz-36 i L-60, wz-37
03/65 - Okrętowe łodzie wiosłowe i motorowe
05/65 - Ciężki karabin maszynowy "Maksim 08" na składanej podstawie morskiej.
09/65 - c.d. + szybkostrzelne działko przeciwlotnicze Vickers 40mm typ II wz 28 na podstawie morskiej
10/65 - c.d.
szafran
Posty: 2196
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: Rysunki okrętów PMW

Post autor: szafran »

O ile pamięć mnie nie myli to w czytelni Archiwum MW na jednej ze ścian wisi rysunek techniczny (albo plan) Gryfa.
Awatar użytkownika
Danpol
Posty: 7
Rejestracja: 2012-11-14, 12:26

Re: Rysunki okrętów PMW

Post autor: Danpol »

Rysunki GRYFA mam, bo były publikowane w Modelarzu, niestety jednak Pan Komender wlaczył do opracowania dokładne rysunki (skopiowane z innych opracowań czyli Komudy, ale tylko BOFORSA 40 mm i HoTCHisa. Sto dwudziestki są wg jego dokumentacji nie do odtworzenia (oczywiscie armaty). Ponadto nie naniósl na plan wyglądu blach poszycia , pokładów i nadbudówek z uwzględnieniem wielkosci blach i nitów, czyli trzeba będzie robić manufakturę w oparciu o literaturę fachową, aczkolwiek stocznia ktora budowała GRYFA (specjalizująca się w budowie o.p.) mogła stosowac inną technologię nitowania, niż w podręcznikach budowy okrętów wydanych u nas. Równeiż nie wiele mógł mi pomóc p. Borowiak (autor książki o GRYFIE) bo ma sporo zdjęć, ale niezbyt czytelny jest podział poszycia na płyty i krój nitow. Prawdopodobnie podwójnna linia nitów, ale rownież wiele szczegółów jest nitowanych indywidualnie. A jak sobie zdajecie sprawę w pięćdziesiątce muszą być podkreślone wiernie szczegóły.
Awatar użytkownika
Danpol
Posty: 7
Rejestracja: 2012-11-14, 12:26

Re: Rysunki okrętów PMW

Post autor: Danpol »

Do Andrzej Ciszewskiego
Zgadza się, ale jest to jedyny okręt, którego dokumentacja stoczniowa , czyli w wersjio z BOFORSAMI mogła sie uchować , choćby egzemplarz (e) statkowe.
Po modernizacji mogły zostac jedynie dodane rsunki modernizacyjne, ale tego chyba nawet nie stosowano, bo okręty wojenne nie były objęte wymogami klasyfikatora, czyli "hulaj dusza - piekła nie ma". Teraz są, bo swojego czasu na zlecenie Stoczni Północnej zabezpieczałem oficerkę cywilną (kapitan , chiefowie i II-dzy z maszyny i pokładu, na próby morskie Pioruna i Huragana, bo te jednostki były już pod PRS-em oraz trzeci (nazwy nie pamiętam) i na próby morskie musiały mieć cywilną obsadę całej góry , natomiast reszta załogi była z Marwoju.
Andrzej Ciszewski
Posty: 507
Rejestracja: 2008-09-27, 17:58

Re: Rysunki okrętów PMW

Post autor: Andrzej Ciszewski »

Dostęp do planów Błyskawicy w tej chwili już jest znacznie ułatwiony, chociażby ze względu na tomiki EOW w których zamieszczono część dokumentacji , oraz sporo zdjęć. Podział blach jest możliwy do odtworzenia, bo zachował się oryginał. Ale z Gryfem to kiepska sprawa. Przy założonej przez Ciebie dokładności, bez planów stoczniowych to karkołomne przedsięwzięcie. Plany Modelarskie dla skali 1:50 są chyba mało przydatne. Oprócz niewielkiej ilości skompilowanych rysunków osprzętu przypominają te w wykonaniu N Weissnera z lat sześćdziesiątych. W każdym bądź razie życzę powodzenia, bo ponoć nie ma rzeczy niemożliwych dla wytrwałych.
ODPOWIEDZ