Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
Orlik
Posty: 874
Rejestracja: 2008-12-15, 18:14

Post autor: Orlik »

Coś dla forumowych "strategów":
Jaka Marynarka Wojenna?
:-D
Awatar użytkownika
Wicher
Posty: 1253
Rejestracja: 2006-06-12, 04:33
Lokalizacja: UK

Post autor: Wicher »

Obrazek
Co dalej z Marynarką? Flota nam się kurczy i starzeje

Polskiej Marynarce Wojennej, równie mocno jak pieniędzy, potrzeba odpowiedzi na pytanie, do czego jest potrzebna.

Nad przyszłością polskiej Marynarki Wojennej zastanawiają się naukowcy, wojskowi i biznesmeni. Okazją była wtorkowa konferencja zorganizowana w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, która kształci kadry dla polskiej floty. Byt uczelni zagrożony nie jest - od kilku lat kształci ona nowe pokolenia studentów na nowych, niewojskowych, kierunkach. Na dziedzińcu uczelni łatwiej teraz zorientować się w najnowszych trendach mody niż dostrzec umundurowanego absolwenta.

Nie można tego powiedzieć o Marynarce Wojennej. Flota się starzeje, kurczy, opiera się nowym trendom, modernizuje się w ślimaczym tempie. Najlepszym przykładem patologii jest wieloletnia, kosztująca krocie budowa korwety typu Gawron. Eksperci są zgodni, że ugruntowanie negatywnych zjawisk spowoduje, że już w 2018 r. polska Marynarka Wojenna może przestać mieć jakiekolwiek militarne znaczenie. Dlatego o zbliżającym się dramacie coraz śmielej mówią sami przedstawiciele marynarki.

Kmdr Krzysztof Marciniak z Dowództwa Marynarki Wojennej, jeden z referentów konferencji, nazywa stan polskiej floty wojennej "zastojem modernizacyjnym". Nieśmiało wskazuje też winnych.

- Odpowiedzialna za to jest nie tyle zła wola elit politycznych, co ich brak zrozumienia dla zagadnień polityki morskiej, w tym także znaczenia bezpieczeństwa morskiego - mówił.

Dowodów na to nie trzeba szukać daleko. We wtorkowej dyskusji, mimo zaproszenia, nie wziął udział żaden polityk. Jedynym był niższej rangi urzędnik z Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Organizatorzy wysłali zaproszenia do urzędników Ministerstwa Obrony Narodowej, posłów z sejmowych komisji obrony i gospodarki oraz lokalnych posłów.

A to właśnie posłowie i ministrowie, a nie dowódcy marynarki czy eksperci, mają kluczowy wpływ na losy polskiej floty. Decydują bowiem o wysokości kwot, jakie można na nią wydać. A potrzeba niemało. Ocenia się, że by powstrzymać zapaść polskiej Marynarki Wojennej, trzeba co roku wydać na nią około miliarda złotych - na zakupy i modernizację statków i uzbrojenia. To mniej więcej tyle, ile pochłania nasz udział w misji NATO w Afganistanie. Tych wydatków budżet MON nie udźwignie. W tym roku dał na to dowód, wstrzymując finansowanie dalszej budowy korwety typu Gawron. Pieniędzy trzeba szukać gdzie indziej. Ale gdzie?

- Musi być uruchomiony program finansowania podobny do tego, jaki przy zakupie samolotów F-16. Poza budżetem MON. W 2013 r. je spłacimy, więc będzie szansa dla marynarki - mówił Wojciech Łuczak, redaktor specjalistycznego pisma "Raport". I idzie jeszcze dalej: - Wypuśćmy obligację narodowego programu morskiego. Sam chętnie wydam na to z tysiąc złotych - deklarował.

Co do pieniędzy wśród ekspertów, wojskowych i decydentów jest zgoda - potrzeba ich więcej niż dotychczas. Gorzej z ustaleniem, do czego potrzebna jest nam wojenna flota. Coraz odważniej stawiane są tezy, że model "uderzeniowy", przeznaczony do obrony naszych granic w bezpośrednim konflikcie zbrojnym, to przeżytek. W wywiadzie dla najnowszego numeru "Naszego Morza", a wcześniej w sierpniowym "Przeglądzie Morskim", mówią o tym młodzi oficerowie Marynarki Wojennej, pracujący w MON kmdr por. Tomasz Przybylski i kmdr por. Robert Władzikowski. Ich zdaniem utrzymywanie "kierunku, który korzeniami tkwi w zimnej wojnie" jest błędem, bo prawdopodobieństwo wybuchu wojny zeszło na dalszy plan. Ważniejsze są "inne zagrożenia, jak chociażby terroryzm".

- Została podpisana umowa z Katarem na dostawy gazu dla Polski drogą morską. Konsekwencją powinno być pozyskanie okrętów zdolnych do ochrony tych dostaw - mówią.

Ich zdaniem, marynarka już za kilka lat nie będzie miała takich okrętów, gdy tymczasem szuka dostawców okrętów podwodnych, a te nie są w stanie spełnić tych zadań.

Sławomir Sowula
Źródło: http://miasta.gazeta.pl/trojmiasto/1,35 ... rzeje.html
Za dzień, za dwa, za noc, za trzy choć nie dziś...
Za noc, za dzień doczekasz się, wstanie świt...
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 5085
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Post autor: Marmik »

Co do artykułów wspomnianych w powyższym artyklule to z tego co wiem już powstała polemika i podobno ukaże się jeszcze w tym roku.
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Waldek K
Posty: 2028
Rejestracja: 2004-01-30, 10:16
Lokalizacja: Szałsza

Post autor: Waldek K »

Tutaj: http://www.altair.com.pl/start-3598 jest informacja, że modernizacja program "Puma" (modernizacja BWP-1) "został usunięty z grona 14 Programów Operacyjnych – najważniejszych przedsięwzięć modernizacji Sił Zbrojnych na lata 2010-2018."

Czy ktoś wie:
1. Gdzie można znaleźć (pełną) listę tych przedsięwzięć?
2. Ile z tych 14 programów dotyczy MW RP?
domek
Posty: 1657
Rejestracja: 2004-01-09, 04:44

Post autor: domek »

Nasza marynarka niema przeciwnika bo nasz narod niema wrogow.

Widzial kto polskiego polityka lub admirla bedacego w stnie wskazac kierunek z jakiego przyjdzie zagrozenie ........ no jasne ze nie przeca to takie nie poprawne politycznie :lol:

POZDRAWIAM :)
Awatar użytkownika
Baltic
Posty: 561
Rejestracja: 2006-01-04, 10:26
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Baltic »

Waldek K pisze:Tutaj: http://www.altair.com.pl/start-3598 jest informacja, że modernizacja program "Puma" (modernizacja BWP-1) "został usunięty z grona 14 Programów Operacyjnych – najważniejszych przedsięwzięć modernizacji Sił Zbrojnych na lata 2010-2018."

Czy ktoś wie:
1. Gdzie można znaleźć (pełną) listę tych przedsięwzięć?
2. Ile z tych 14 programów dotyczy MW RP?

http://www.altair.com.pl/nsp-spec-130
"Walka o wolność, gdy się raz zaczyna, krwią ojca spada dziedzictwem na syna"
G.Byron
Jarek C.
Posty: 873
Rejestracja: 2004-01-04, 14:13
Lokalizacja: Rumia

Post autor: Jarek C. »

Informuję, że w poniedziałek 26 października br., o godz. 11.00 w budynku MON (Al. Niepodległości 218) odbędzie się konferencja prasowa ministra obrony narodowej Bogdana Klicha poświęcona modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP.

RZECZNIK PRASOWY MON
Waldek K
Posty: 2028
Rejestracja: 2004-01-30, 10:16
Lokalizacja: Szałsza

Post autor: Waldek K »

Dzięki Baltic. Informacja, do której link podałeś dotyczy planów na lata 2009-18, w planach, o których piszą przy okazji "Pumy" jest przedział 2010-18. Czy to jeszcze ten sam dokument? Zwłaszcza, że nie zgadza się liczba zadań: w pierwszym jest 5 programów głównych + 8 wieloletnich, w drugim miało być łącznie 14 programów.
Ciekawi mnie jaki jest status tego dokumentu i czy jego przyjęcie kogokolwiek do czegokolwiek zobowiązuje?
Awatar użytkownika
karol
Posty: 4360
Rejestracja: 2004-01-05, 12:52

Post autor: karol »

Użytkownik nieaktywny, ale gadatliwy.
Piotr S.
Posty: 2372
Rejestracja: 2006-05-24, 18:48

Post autor: Piotr S. »

Boże co to już sie nie dzieje zobaczcie ten tytuł
Załoga fregaty torpedowej ORP Pułaski ćwiczyła na Bałtyku
http://www.portalmorski.pl/Zaloga-frega ... tykua14087
Ciekaw jestem jakie jeszcze cudowne nazwy powstaną?
Awatar użytkownika
polsteam
Posty: 1552
Rejestracja: 2005-09-16, 21:03
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: polsteam »

Piotr S.
Posty: 2372
Rejestracja: 2006-05-24, 18:48

Post autor: Piotr S. »

Ujawniono szczegóły planu modernizacji MW
Program modernizacji Marynarki Wojennej zakłada płytką modernizację (zapewne bardziej remont i doposażenie) fregat (fregaty?) typu Oliver Hazard Perry (być może we współpracy i przy wykorzystaniu doświadczeń innych użytkowników FFG-7, a w szczególności Turcji, z którą prowadzone są obecnie rozmowy w tej sprawie; wcześniej upadła kwestia współpracy z Hiszpanią). Wykonany ma być też (w Stoczni Marynarki Wojennej) remont modernizacyjny dwóch ostatnich okrętów rakietowych typu Górnik (OORP Rolnik i Metalowiec). Ich zespoły napędowe mają być wyremontowane w Ukrainie. Okręty pozostać mają w służbie do 2015 (pierwotnie zakładano ich wycofanie z końcem 2008).

Budowa pierwszej (jedynej?) korwety Projektu 621 (Program Gawron II) została we wrześniu 2009 zawieszona do końca 2010. Po tym praktycznie zabójczym dla programu okresie zamrożenia prac mają zostać podjęte kroki w celu ukończenia okrętu. Jak będzie w istocie? Przekonamy się być może za rok...

Realizowany ma być program opracowania i budowy nowych okrętów przeciwminowych w ramach programu Kormoran II (Projekt 258). Przypomnieć należy, iż pod koniec września DPZ wskazał konsorcjum pod wodzą Centrum Techniki Okrętowej z Gdańska (wraz z CTM i SMW z Gdyni) jako zwycięzcę przetargu na określenie do końca listopada 2009 założeń do projektowania Nowoczesnego niszczyciela min Kormoran II z wykorzystaniem dokumentów wytworzonych w ramach pracy Kormoran.

Podjęto decyzję o wymianie baterii akumulatorów w eksploatowanych 4 okrętach podwodnych typu Kobben, które dzięki temu pozostać mają w służbie do 2016-2017. Nowy okręt podwodny miałby wejść do służby w 2017.

Kontynuowany ma być program tworzenia Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego z pociskami NSM Kongsberga oraz dostaw – dla okrętów typu Orkan – kpr klasy powierzchnia-powierzchnia Saab Bofors Dynamics RBS15 Mk3 już z militarnymi modułami GPS/SASSM (z powodu zbyt późnego uzyskania niezbędnych pozwoleń przez MON, dostawy z linii produkcyjnych w RFN są opóźnione o ponad 12 miesięcy). W przypadku NDR minister ON otrzymał ze Sztabu Generalnego opinię (opartą o pisma z Dowództwa MW potwierdzające spełnienie przez NSM założeń taktyczno-technicznych) popierającą kontynuację programu zgodnie z kontestowanym przez Saaba kontraktem z grudnia 2008. Przypomnijmy, iż kontrakt mógł być anulowany w przypadku nie udowodnienia przez Kongsberga spełnienia ZTT, a w szczególności osiągania zasięgu 200 km. Jeszcze we wrześniu wszystko wskazywało na nieuchronne skasowanie tego bardzo kontrowersyjnego przedsięwzięcia.
http://www.altair.com.pl/start-3614
Zobaczcie na powyższej stronie jest zakup 8 samolotów Bryza jak wiemy każdy z nich ma kosztować krocie jest to najbardziej idotyczny i lobbistyczny zakup ,chyba ci co decydowali o nim dostali duże łapówki :o
Dziadek
Posty: 646
Rejestracja: 2005-10-23, 17:52

Post autor: Dziadek »

Tak w ogóle obserwując decyzje, które podejmuje p. Klich nie jestem w stanie ogarnąć swoim umysłem na podstawie czego są one podejmowane? Na pewno nie chodzi tu tylko o brak kasy bo brak kasy wymaga przemyślenia każdej decyzji kilka razy zanim się wyda i tak niewielkie środki. Ale przecież inaczej jest jak się wydaje swoją własną kase a inaczej - podatników - jak widać wydawanie kasy podatników zwalnia z myślenia - przynajmniej widze to po obecnych decyzjach. Nic nie układa się w całość. Może moje synapsy pracują inaczej jak u pana Klicha? Hmmm... Nie wiem. W każdym razie kasacja Loary lub inaczej - zawieszenie programu na rzecz nieśmiertelnych Jodów/Wróbelków i innych badziewi to pierwsza kpina, zamawianie wartych kupe kasy i nikomu niepotrzebnych Bryz to druga, płytka modernizacja OHP??Co to znaczy? Pewnie odmalowanie i usprawnienie silników bo na usprawnienie systemów bojowych to zdecydowanie za mało, ale wystarczająco na tyle by kolejnym razem p. minister mógł w lecie wyjść na kotwicowisko i podziwiać uroki Zatoki (oczywiście z całym szacunkiem dla chłopaków służących na fregatach, bo życzę im jak najlepiej)... O ile w ogóle będzie mial tyle odwagi by spojrzeć w oczy marynarzom i zjawić się na Wybrzeżu...Kontynuacja programu Kormarana. Po co? Po to by po pozytywnym przejściu miliona prób wcielono do służby jedną sztuke, grzebiąc tą decyzją finansowo podwykonawców sprzętu i uzbrojenia, którym obiecano całą serię okretów? Co w końcu z wygranym przetargiem na ZSW dla Gawrona? Dlaczego nie jest kontynuowany mimo, że płatności za to można by rozłożyć na kilka lat?... Wymieniać mozna sporo, w każdym razie konkludując uważam, że powyższy minister ON jest zdecydowanie najsłabszym ministrem po 89 roku. Jego decyzje są kompletnie NIEPERSPEKTYWICZNE i bez wizji, wyglądają raczej jak leczenie objawów a nie skutków. Sprawia wrażenie nie panującego nad niczym w MON a jego decyzje podejmowane są na zasadzie rzutu kostką, którą w locie manipulują lobbyści. Kompletnie nie ma siły przebicia w Radzie Ministrów - albo tego nie widać...
Na koniec wracając do naszej MW to jesteśmy tak blisko ukończenia korwety a zarazem tak daleko, tak blisko zakupu nowych OP a i znowu tak daleko, tak blisko realizacji programu Kormoran a znów coś idzie nie tak. Hmmm nic juz z tego nie rozumiem.
Sagit
Posty: 40
Rejestracja: 2009-04-25, 07:03
Lokalizacja: Gdynia / Tilburg (Holandia)

Dawniej

Post autor: Sagit »

Dawniej powiedziano by o Klichu: "Jakbym nie wiedział że głupota , pomyślałbym że sabotaż".
Awatar użytkownika
Wicher
Posty: 1253
Rejestracja: 2006-06-12, 04:33
Lokalizacja: UK

Post autor: Wicher »

Konferencja prasowa ministra ON

W poniedziałek odbyła się konferencja prasowa ministra obrony narodowej Bogdana Klicha, poświęcona modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP. Ministrowi towarzyszyli: szef Sztabu Generalnego WP generał Franciszek Gągor i pełnomocnik podsekretarza stanu ds. uzbrojenia i modernizacji Marcin Idzik.

Podczas spotkania została przedstawiona informacja na temat programów operacyjnych:

Rozwój sił zbrojnych jest procesem ważnym, trudnym i kosztownym. Ważnym, bo bez sprawnych, dobrze wyposażonych sił zbrojnych trudno wyobrazić sobie bezpieczne funkcjonowanie państwa. Kosztownym, bo rozwój naukowo-techniczny nie pozostawia złudzeń, co do konieczności ponoszenia poważnych, z punktu widzenia możliwości ekonomicznych naszego kraju, nakładów na nowoczesne siły zbrojne, zdolne do funkcjonowania w warunkach środowiska bezpieczeństwa XXI wieku;
- Prognozowanie rozwoju Sił Zbrojnych RP oparte jest na szerokim spektrum prognoz, analiz i wniosków. Programując rozwój sił zbrojnych
w najbliższych latach, poza prognozą sytuacji bezpieczeństwa, brano pod uwagę m.in. doświadczenia z misji poza granicami kraju, interes narodowy (utrzymanie bezpieczeństwa i integralności terytorialnej) oraz zobowiązania wynikające z członkowstwa Polski w Sojuszu, UE i innych koalicjach;
- Niezależnie od wymienionych uwarunkowań, na kształt sił zbrojnych należy patrzeć także przez pryzmat realnych możliwości finansowych państwa – czego dobitnym przykładem może być sytuacja związana ze światowym kryzysem gospodarczym wpływającym na możliwości ekonomiczne naszego kraju;
- Olbrzymie doświadczenia w tym zakresie zdobywamy w obecnej sytuacji budżetowej, w której zmuszeni jesteśmy do weryfikacji przyjętych założeń i planowania oraz realizacji zadań w oparciu o ograniczone możliwości finansowe tegorocznego budżetu MON;
- Dlatego kierunki zmian w Siłach Zbrojnych RP zdeterminowane są racjonalnym wydawaniem środków budżetowych i efektywnym wykorzystaniem posiadanych zasobów. Wszystkie zmiany, skutkujące przebudową struktur Sił Zbrojnych RP, poddane zostały wszechstronnym analizom, ze szczególnym uwzględnieniem zasady „koszt-efekt” w kontekście potrzeb obronnych, efektywnego wydatkowania środków finansowych z budżetu państwa, a także potencjalnych skutków dla społeczności lokalnych;
- Tymi zasadami kierował się resort Obrony Narodowej i wojskowi planiści ze Sztabu Generalnego WP przygotowując pakiet programów operacyjnych;
- 19 października br. Minister ON zaakceptował 14 programów operacyjnych;
- Programy te stanowią mapę drogową dla rozwoju SZ RP w tym szczególnie modernizacji technicznej polskiej armii na następne 10 lat;
- Programy te zostały zdefiniowane i opracowane przez SG WP w oparciu
o szczegółowe analizy dotyczące faktycznych i przewidywanych potrzeb operacyjnych sił zbrojnych;
- W analizie tej uwzględniono zarówno priorytety rozwoju SZ RP jak również aktualne i przewidywane możliwości finansowe resortu Obrony Narodowej na najbliższą dekadę;
- W przygotowaniu pakietu programów operacyjnych dokonano precyzyjnego zbilansowania środków finansowych przeznaczonych na poszczególne programy operacyjne z prognozą budżetową resortu obrony narodowej;
- Jednym z kluczowych priorytetów jest bezpieczeństwo żołnierzy biorących udział w misjach poza granicami kraju oraz uczestniczących w Grupach Bojowych Unii Europejskiej. Dlatego w pakiecie dużo uwagi poświęcono m.in. bezzałogowym systemom powietrznym, śmigłowcom wsparcia bojowego i zabezpieczenia, indywidualnemu wyposażeniu i uzbrojeniu żołnierza – TYTAN, a także dalszemu rozwojowi programu kołowych transporterów opancerzonych – KTO ROSOMAK. Realizacja tych programów ma decydujący wpływ na bezpieczeństwo naszych żołnierzy biorących udział w operacjach bojowych. Wśród priorytetów znajduje się także obrona powietrzna i obrona przeciwlotnicza, zintegrowane systemy wsparcia dowodzenia oraz zobrazowania pola walki C4ISR, a także symulatory i trenażery.
- W pakiecie programów operacyjnych możemy wyróżnić 5 programów głównych oraz 9 programów specjalistycznych. Są to, odpowiednio:

5 PROGRAMÓW GŁÓWNYCH, W OBSZARACH: 1. Systemy obrony powietrznej i obrony przeciwlotniczej;
2. Śmigłowce wsparcia bojowego i zabezpieczenia;
3. Modernizacja Marynarki Wojennej;
4. Zintegrowane systemy wsparcia dowodzenia oraz zobrazowania pola walki C4ISR;
5. Bezzałogowe systemy rozpoznawcze i rozpoznawczo-uderzeniowe.

9 PROGRAMÓW SPECJALISTYCZNYCH, W OBSZARACH: 1. Indywidualne wyposażenie i uzbrojenie żołnierza – TYTAN;
2. Symulatory i trenażery;
3. Samolot szkolno-bojowy LIFT;
4. Samoloty transportowe M-28;
5. Wyrzutnie WR-40 LANGUSTA;
6. Artyleria lufowa: 155 mm armato-haubice samobieżne na podwoziu gąsienicowym – KRAB oraz 155 mm armato-haubice samobieżne na podwoziu kołowym – KRYL);
7. Wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe MLRS – HOMAR;
8. Kołowe transportery opancerzone – KTO ROSOMAK;
9. Przeciwpancerne pociski kierowane – PPK SPIKE.
- W pakiecie programów operacyjnych uwzględniono i ujęto rozpoczęte przed 2008 rokiem i dotychczas realizowane programy dotyczące zakupu przeciwpancernych pocisków kierowanych – PPK SPIKE oraz kołowych transporterów opancerzonych – KTO ROSOMAK;
- Programy operacyjne zakładają pozyskanie nowego uzbrojenia i sprzętu wojskowego jak również modernizację już eksploatowanej techniki wojskowej w siłach zbrojnych. Przedsięwzięcia te mają na celu utrzymanie oraz rozwinięcie do niezbędnego poziomu zdolności operacyjnych polskiej armii w poszczególnych obszarach i systemach;
- Łączny koszt wdrożenia do 2018 roku wszystkich 14 programów operacyjnych oszacowano na ok. 30 mld zł, stanowi to ok. 20% wydatków budżetowych Ministerstwa Obrony Narodowej;
- Procentowy udział poszczególnych programów całościowym koszcie pakietu przedstawia się następująco:
- KTO ROSOMAK – ok. 30% planowanego kosztu;
- śmigłowce – ponad 20%;
- modernizacja techniczna Marynarki Wojennej – ponad 16%;
- systemy C4ISR – ok. 11%;
- systemy OPL – ponad 8%;
- samolot LIFT – ok. 8%;
- pozostałe programy – ok. 7%.

REALIZACJA PROGRAMÓW OPERACYJNYCH:
1. SYSTEM OBRONY POWIETRZNEJ I OBRONY PRZECIWLOTNICZEJ – pozyskanie i modernizacja przeciwlotniczych zestawów rakietowych i artyleryjsko-rakietowych w latach 2009÷2018 pozwoli na zwiększenie skuteczności obrony powietrznej oraz uzyskanie zdolności zwalczania nowych środków napadu powietrznego celem zapewnienia wymaganego poziomu osłony z powietrza.
2. ŚMIGŁOWCE WSPARCIA BOJOWEGO I ZABEZPIECZENIA – w latach 2013÷2018 planuje się pozyskać 26 śmigłowców różnych wersji i przeznaczenia w celu osiągnięcia zdolności w zakresie działań aeromobilnych i wsparcia bezpośredniego wojsk.
3. MODERNIZACJA MARYNARKI WOJENNEJ – w Marynarce Wojennej będziemy kontynuować formowanie Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego. Ponadto w 2017 r. planuje się pozyskać i wdrożyć jeden okręt podwodny nowego typu, jedną korwetę wielozadaniową typu 621 „GAWRON”, jeden niszczyciel min typu „KORMORAN”. W celu utrzymania niezbędnych zdolności operacyjnych zmodernizowane zostaną posiadane systemy rakietowe RBS-15 na okrętach typu 660M ORKAN, dwa okręty rakietowe typu 1241 „TARANTULA”, dwie fregaty rakietowe typu „OHP” oraz trzy okręty podwodne typu „KOBBEN”.
4. ZINTEGROWANE SYSTEMY WSPARCIA DOWODZENIA ORAZ ZOBRAZOWANIA POLA WALKI C4ISR – realizacja programu pozwoli na osiągnięcie zdolności operacyjnej do skutecznego dowodzenia
i kierowania Siłami Zbrojnymi RP w całym spektrum realizowanych zadań. Istotą programu jest integracja wszystkich narodowych zautomatyzowanych systemów dowodzenia i kierowania środkami walki oraz informatycznych systemów funkcjonalnych.
5. BEZZAŁOGOWE SYSTEMY POWIETRZNE – do Sił Zbrojnych RP zakłada się pozyskać BSP różnych klas (w tym m.in.: MINI, krótkiego i średniego zasięgu), co pozwoli zwiększyć zdolności poszczególnych rodzajów SZ RP do prowadzenia rozpoznania obrazowego do 300 km.
6. INDYWIDUALNE WYPOSAŻENIE I UZBROJENIE ŻOŁNIERZA – TYTAN – realizacja programu pozwoli na osiągnięcie zdolności operacyjnej w zakresie poprawy efektywności funkcjonowania żołnierza
w środowisku działań bojowych. Pozyskane UiSW zapewni techniczno-sprzętowe warunki do osiągnięcia zdefiniowanych zdolności operacyjnych takich jak:
- rażenie (Lethality),
- przetrwanie (Survivability),
- podtrzymanie (Sustainability),
- system zarządzania działaniami C4I (Command, Control, Communications, Computer and Intelligence),
- mobilność (Mobility).
W sposób zasadniczy wpłynie to na zwiększenie bezpieczeństwa żołnierzy na polu walki (misji).
7. SYMULATORY I TRENAŻERY – pozyskanie symulatorów i trenażerów, przyczyni się do poprawy zdolności w zakresie efektywności szkolenia bojowego wojsk w perspektywie nowo wdrażanych typów sprzętu bojowego bez jego nadmiernej eksploatacji, co będzie miało wpływ na znaczne obniżenie kosztów szkolenia.
8. SAMOLOT SZKOLNO-BOJOWY LIFT – od 2013 do 2015 roku zostanie wprowadzonych 16 samolotów szkolno-bojowych klasy LIFT (Lead-in Fighter Trainer) zapewniających wymogi nowoczesnego systemu praktycznego szkolenia załóg w powietrzu oraz współczesnego pola walki.
9. SAMOLOTY TRANSPORTOWE M-28 – wdrożenie do lotnictwa Sił Zbrojnych małych samolotów transportowych M-28B/PT-65 wyposażonych w nowoczesną awionikę „GOLD CLOWN” (w przyszłości „GLASS COCPIT”), z możliwością doposażenia ,w systemy obrony biernej oraz
w wersji pasażersko-transportowej pozwoli na stworzenie możliwości praktycznego przygotowania personelu latającego (od szkolenia podstawowego do zaawansowanego) do przeszkolenia na samoloty transportowe CASA C-295M, C-130, oraz samoloty VIP.
10. WYRZUTNIE WR-40 LANGUSTA – wdrożenie do pododdziałów WRiArt nowoczesnych polowych wyrzutni rakietowych wraz z nowoczesną amunicją pozwoli osiągnąć zdolność w zakresie zwiększenia donośności, precyzji, siły i skuteczności uderzeń środków ogniowych artylerii rakietowej na głębokość do 60 km. Zakłada się wdrożyć trzy dywizjony artylerii rakietowej (docelowo ok. 56 szt.).
11. ARTYLERIA LUFOWA – 155 mm AHS KRAB /KRYL )” – pozyskanie nowych systemów ogniowych, kompatybilnych z systemami sojuszniczymi, pozwoli osiągnąć zdolność operacyjną w zakresie realizacji zadań wsparcia bezpośredniego i ogólnego przez polową artylerię lufową. Zakłada się zwiększenie zdolności operacyjnych Wojsk Rakietowych i Artylerii w działaniach bojowych prowadzonych na obszarze kraju oraz poza jego granicami poprzez wprowadzenie na uzbrojenie Sił Zbrojnych RP modułów ogniowych artylerii lufowej wyposażonych w 155 mm samobieżne haubice na podwoziu gąsienicowym – KRAB oraz na podwoziu kołowym – KRYL.
12. WIELOPROWADNICOWE WYRZUTNIE RAKIETOWE MLRS-HOMAR” – wdrożenie wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych zdecydowanie poprawi jakość i skuteczność wsparcia ogniowego wojsk na głębokość do 300 km.
13. KOŁOWY TRANSPORTER OPANCERZONY – KTO ROSOMAK – realizacja programu pozwala na zwiększenie zdolności operacyjnych Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych w działaniach bojowych. Planuje się wprowadzenie i wdrożenie tego sprzętu na potrzeby PKW oraz do jednostek wojsk lądowych i szkolnictwa. Obecnie w Siłach Zbrojnych RP znajduje się ok. 300 KTO ROSOMAK. Do 2018 r. osiągniemy docelową ilość sprzętu tego typu w liczbie ok. 800 szt. w wersjach bojowych
i specjalistycznych.
14. PRZECIWPANCERNE POCISKI KIEROWANE – PPK SPIKE – realizacja ww. programu zapewni efektywne wsparcie ogniowe walczących wojsk znajdujących się w bezpośredniej styczności, poprzez wykonanie precyzyjnego ognia środkami przeciwpancernymi. Istotą programu jest zwiększenie zdolności operacyjnych zwalczania obiektów pancernych i opancerzonych przeciwnika przez moduły bojowe wyposażone w PPK.
http://mon.gov.pl/pl/artykul/8069

Jeden Gawron w 2017 r. 16 lat od położenia stępki :D Ta....
Prędzej doczekamy się Olimpiady w Wejherowie niż tego okrętu...
Za dzień, za dwa, za noc, za trzy choć nie dziś...
Za noc, za dzień doczekasz się, wstanie świt...
Awatar użytkownika
SmokEustachy
Posty: 4534
Rejestracja: 2004-01-06, 14:28
Lokalizacja: Oxenfurt
Kontakt:

Post autor: SmokEustachy »

To są wszystko kpiny. Stanowczo protestuję.
ODPOWIEDZ