DZIEŃ REZERWISTY MAR. WOJENNEJ

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Wiesław
Posty: 4
Rejestracja: 2011-05-28, 13:46

DZIEŃ REZERWISTY MAR. WOJENNEJ

Post autor: Wiesław »

Proponuję wprowadzenie nowego święta. Dzień Rezerwisty Mar. Wojennej Służby Zasadniczej.

Podkreślam, że dotyczy to służby zasadniczej albowiem kadra zawodowa ma swoje święto.
Ponadto po uzawodowieniu armii i floty nie ma już Służby Zasadniczej.

Święto związane byłoby z Dniem Marynarki Wojennej i obchodzone w każda ostatnia niedzielę czerwca, w tym roku jest to 26 czerwca.

Rezerwiści dla podkreślenia swojego statusu mogliby przyozdobić swoje ubranie efektownym emblematem nazwy okrętu, banderką z czapki, czy przynależności do poszczególnych Flotylli, Dywizjonów, Portu Wojennego. Mogliby nosić oznaczenia posiadanego stopnia wojskowego, specjalności.

I byłoby bardzo fajnie gdyby zakładali atrybut naszej służby - kołnierz z trzema paskami.
I wyhaftowaną literką "R".

bardzo byłbym zadowolony gdyby inicjatywę poprowadzenia tego pomysłu przejęło Stowarzyszenie pomocy dla ORP "Błyskawica".
Zakup gadżetów związanych z obchodami tego święta pewnie pomógłby w utrzymaniu Okrętu Muzeum.

A wielu spośród nas mogłaby zobaczyć jak blisko czasami mieszkamy obok siebie, nic nie wiedząc o przeszłości swoich sąsiadów. Tak jak w moim przypadku. Po 20 latach mieszkania na jednym osiedlu, całkowitym przypadkiem okazało się, że mój sąsiad też służył na Helu, też na trałowcach, tyle tylko, że 5 lat wcześniej.

No i my trochę powspominaliśmy popijając Pepsi Colę, która rozrzedzaliśmy (bo za słodka) Whisky.

I wtedy ..... zrodził się pomysł.
Wiesław
Posty: 4
Rejestracja: 2011-05-28, 13:46

Re: DZIEŃ REZERWISTY MAR. WOJENNEJ

Post autor: Wiesław »

Wszystkim zadającym na PW pytanie jak miałoby to święto wyglądać informuję. Tak jak sobie tego życzycie sami. Jedynym, acz nie koniecznie, elementem wyróżniającym byłoby noszenie w tym dniu kołnierza marynarskiego. Od naszej fantazji zaś zależy, jak ten kołnierz przyozdobimy. Można wyszyć - zamówić wyszycie nazwy okrętu portu i lat, w których służyliśmy. Można sobie na lewym rękawie naszyć lub zamówić "kawałek rękawa" jako naszywkę ze stopniem, specjalizacją i klasą. Na Allegro można kupić banderki z nazwami okrętów, na których zaliczyliśmy służbę, nazwy dywizjonów. W sprzedaży są banderki ORP Nawigator, ORP Hydrograf, wcześniej załogi tych okrętów nie mieli prawa do noszenia takich banderek, pomimo że okręty, chyba jako jedyne zaliczały największe rejsy i ilości mil morskich, i inne. Jest nawet banderka ORP KOMPAS - okrętu o szczególnej historii. To nasze święto i to My mamy w tym dniu być rozpoznawalni sami dla siebie, a że przy okazji inni zobaczą jak ładnie można świętować lata służby, to tylko na plus naszej Navy. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
szaser630
Posty: 432
Rejestracja: 2011-02-23, 10:45
Lokalizacja: Hell

Re: DZIEŃ REZERWISTY MAR. WOJENNEJ

Post autor: szaser630 »

Pomysł ciekawy , ale odzewu na forum nie ma :( . Z tego co wiem , coraz więcej rezerwistów służby zasadniczej jest zainteresowanych jakimikolwiek formami upamiętnienia ich służby w Marynarce Wojennej . Myślę , że ten DZIEŃ REZERWISTY im się należy , za lata ciężkiej i twardej służby w naszej NAVY . Pamiętajmy , że są ich tysiące !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :yes:
Może wystąpić do przełożonych w formie apelu / tak jak o paradę morską / , gdyby otrzymali takie pismo podpisane przez rzesze rezerwistów , to byliby zmuszeni w jakiś sposób się do niego odnieść :czytaj: .
Obecnie rezerwiści spotykają się na nieformalnych zjazdach , tak jak np. rezerwiści z lat 70-tych , służący w 13. Dywizjonie Trałowców na Helu , w tym roku spotkają się już czwarty raz z rzędu i z roku na rok ich przybywa . I warto zaznaczyć , że jest to jedna z najbardziej zdyscyplinowanych grup , jeśli chodzi o obecność na podobnych spotkaniach :brawo: .
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4970
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: DZIEŃ REZERWISTY MAR. WOJENNEJ

Post autor: Marmik »

szaser630 pisze:Pomysł ciekawy , ale odzewu na forum nie ma :( .
I prawdopodobnie nie będzie, bo forum to zrzesza głównie osoby interesujące się okrętami, a nie wspominające swoją służbę na okrętach. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można też założyć, że olbrzymia większość mimo wszystko nie aż tak licznej grupy Użytkowników nigdy nie służyła na okrętach. Efekt jest taki jakby na forum zrzeszającym fanów motoryzacji wysnuwać projekty spotkania byłych pracowników fabryki Fiata w Tychach.
To by chyba zamykało sprawę "tu i teraz". Po prostu wątek pojawił się na niewłaściwej internetowej liście dyskusyjnej. Może lepiej byłoby spróbować na www.nfow.pl lub www.nasza-rezerwa.com .
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Wiesław
Posty: 4
Rejestracja: 2011-05-28, 13:46

Re: DZIEŃ REZERWISTY MAR. WOJENNEJ

Post autor: Wiesław »

"(...) bo forum to zrzesza głównie osoby interesujące się okrętami, a nie wspominające swoją służbę na okrętach. "

Ale może być też tak, że wśród miłośników okrętów wojennych są osoby, które służyły na okrętach, być może w zdecydowanej mniejszości ale z całą pewnością - są.

"(...) Z dużą dozą prawdopodobieństwa można też założyć, że olbrzymia większość mimo wszystko nie aż tak licznej grupy Użytkowników nigdy nie służyła na okrętach."

To jest super! Porównam do wojskowej definicji chlebaka według "mojego" szefa kompanii.

" Chlebak, jak sama nazwa wskazuje, w wojsku służy żołnierzowi do noszenia ... granatów."

Skąd takie przypuszczenie z olbrzymią dozą prawdopodobieństwa, że użytkownicy FOW nigdy nie służyli na okrętach?

Pracowałem na budowach, pracowałem w kopalni - 800 metrów pod ziemią, piłem wódkę z myśliwymi, uczyłem i pracowałem w szkole, pracowałem w administracji publicznej i jakoś nie trafiłem na miłośników okrętów wojennych. Ale ale ... , jak spotkałem jakiegoś "frontowca z MW", to rozmawialiśmy przepijając do się, tylko o dupie Maryny i naszej kochanej Navy i oczywiście o okrętach - i nie tylko wojennych.

"(...) Może lepiej byłoby spróbować na www.nfow.pl lub www.nasza-rezerwa.com.

Na pierwszym forum spróbowałem i efekt ten sam!!! Na drugim forum ... to forum poświęcone rezerwie i tym którzy zaliczyli patriotyczny obowiązek obrony Ojczyzny w szeregach spod znaku "kapusty i marchewki". Być może wśród nich znalazłoby się kilku, kilkunastu, no, może i kilkudziesięciu miłośników okrętów wojennych ale ... z całą pewnością prędzej znalazłbym większą ilość, wśród rezerwistów MW!!!

Na forum (podobnie jak na forum NFOW) poruszono problem większego zainteresowania społeczności naszego Kraju sprawami obronnymi morskimi - propozycja parady okrętów MW, uroczystości związanych z celebrą wojenno-morską - dzień Marynarki Wojennej, itp. Zgłaszając propozycje obchodów dnia rezerwisty MW chciałem dopomóc w budowaniu pozytywnych skojarzeń, poszerzenia wiedzy na tematy i problemy wojenno-morskie. Proszę mi wierzyć górnik na marynarza popatrzy nawet i z wielkim zainteresowaniem ale jak przyjdzie, co do czego, to na pierwszym miejscu będzie jego ... przodek!!! Nawet wtedy kiedy ów górnik, podobnie jak ja, zaliczył służbę wojskową na okrętach RP.

I to tyle na temat - "chlebakowej" mentalności. :cmok1:
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4480
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Re: DZIEŃ REZERWISTY MAR. WOJENNEJ

Post autor: pothkan »

Wiesław pisze:Skąd takie przypuszczenie z olbrzymią dozą prawdopodobieństwa, że użytkownicy FOW nigdy nie służyli na okrętach?
Stąd, że generalnie grono aktywnych użytkowników forum jest dość niewielkie, i w większości się znamy - również "w realu".

Oczywiście, zamieszczenie tutaj twojego apelu w niczym nie przeszkadza. Po prostu tłumaczymy, czemu odzew może być niewielki.
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4970
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: DZIEŃ REZERWISTY MAR. WOJENNEJ

Post autor: Marmik »

Wiesław pisze:Pracowałem na budowach, pracowałem w kopalni - 800 metrów pod ziemią, piłem wódkę z myśliwymi, uczyłem i pracowałem w szkole, pracowałem w administracji publicznej i jakoś nie trafiłem na miłośników okrętów wojennych.
Ale wystarczyło wejść na FOW i jak się okazuje większość jest tu takich.

Co do chlebaków itp. to FOW jak sama nazwa wskazuje jest głównie o okrętach, a nie rezerwistach i (ponownie jak sama nazwa wskazuje) raczej należy oczekiwać, że apel o dniu rezerwisty większy odzew będzie miał na forum rezerwistów (jak sama nazwa wskazuje). Resztę napisał Pothkan.

Pozdrawiam,
Marmik
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Wiesław
Posty: 4
Rejestracja: 2011-05-28, 13:46

Re: DZIEŃ REZERWISTY MAR. WOJENNEJ

Post autor: Wiesław »

Master Moderator! Zdecydowanie nie kumasz Pan tematu. Bez urazy, please.!!!

Logika 'wojenna" czytaj. wojskowa, jak wcześniej wykazałem wymaga od interlokutora odrobiny surrealizmu, antycypacji rzeczywistości a tak normalnie, to odrobinki fantazji, wyobraźni.

Zgodnie z tą logiką - FOW, jak sama nazwa wskazuje, to stowarzyszenie ... rezerwistów MW RP. Na przykład!!!

Zgodnie z tą logiką, komunikat wywieszony w kopalnianej cechowni ( hala na terenie kopalni, w której górnicy podejmują wszelkie decyzje - uchwały, dotyczące ich spraw zawodowych, i nie tylko, o obchodach dnia rezerwisty Mar. Woju. odniesie zdecydowany większy skutek, efekt, niż podobna informacja zamieszczona na stronie NFOW, FOW, itp. jak sama nazwa wskazuje.
Załogi okrętów, kompanii wartowniczych, zaopatrzenia, itp stanowili górnicy, hutnicy, kierowcy, rolnicy, budowlańcy bo jak sama nazwa wskazuje byli ... marynarzami. Podobnie jak z forum OW gdzie w zdecydowanej większości członkowie, użytkownicy nie byli w mar. Woju. i nie pływali na okrętach ale za to, jak sama nazwa wskazuje tylko oni są w zdecydowanej większości miłośnikami okrętów wojennych czy to tych w budowie, rozbudowie, modernizacji czy też do remontu lub kasacji.

Na forum FOW pojawiły się wątki dotyczące problematyki promowania naszej Floty. Jednym ze sposobów jest np. organizacja parady okrętów wojennych. OK!!!

Naiwnie pomyślałem o tych tysiącach byłych członków załóg okrętowych, kompanii wartowniczych wszystkich służących po dwa lub trzy lata, że w ramach promocji MW można pokusić się o uznanie jednego dnia w roku ich świętem. A oni chcąc upamiętnić ten dzień z dumą, radością włożą, np. kołnierz niebieski z wyszytymi latami służby i nazwą okrętu i portu wojennego, w/na którym przyszło im spędzić ten okres.
Pomysł mój okazał się nietrafiony albowiem Forum Okrętów Wojennych stanowią w zdecydowanej większości ludzie nie związani z MW, co jest jednakże zgodne z zasadą logiki wojennej - jak sama nazwa wskazuje!!!

Nie zamierzam już więcej dyskutować. Przyjmuję werdykt z pokorą, przyjmuję wiedzę na temat FOW, iż stanowi ELITĘ w zdecydowanej większości ludzi nie będących miłośnikami służby na okrętach MW RP.
Informacje uzyskane, kwituję - Aj, aj Sir!! To takie dawne angielskie - Tak jest !!!


PS.
Jak nie potrafisz, nie umiesz, to przynajmniej- nie przeszkadzaj.
tedi
Posty: 24
Rejestracja: 2006-02-17, 21:00
Lokalizacja: Gliwice

Re: DZIEŃ REZERWISTY MAR. WOJENNEJ

Post autor: tedi »

A na zakończenie całej dyskusji Kolego, wejdź sobie na stronkę www.koledzyzwojska.pl i tam spróbuj zrobić zlot.
Bez urazy.
Awatar użytkownika
Wicher
Posty: 1253
Rejestracja: 2006-06-12, 04:33
Lokalizacja: UK

Re: DZIEŃ REZERWISTY MAR. WOJENNEJ

Post autor: Wicher »

Wiesław pisze:Przyjmuję werdykt z pokorą, przyjmuję wiedzę na temat FOW, iż stanowi ELITĘ w zdecydowanej większości ludzi nie będących miłośnikami służby na okrętach MW RP.
(...)
Jak nie potrafisz, nie umiesz, to przynajmniej- nie przeszkadzaj.
Jaki werdykt? Chłopie! Czy ktoś tu Cię pogonił z tym pomysłem, powiedział, że słaby, że się nie znasz itd itp? Nie! Po prostu nikt nie zajął stanowiska gdyż nikt nie ma możliwości aby wpłynąć na zaistnienia Dnia Rezerwisty. Przyjęliśmy do wiadomości i 3mamy kciuki bo tylko tyle możemy. To, że powstał tu Apel w sprawie parady nie oznacza, że mamy możliwość uczynić coś w kierunku zaistnienia Dnia Rezerwisty. Przede wszystkim dlatego, że przeważająca większość z nas tu nie była, nie jest i nie będzie rezerwistami więc tematu nie czujemy aby o niego walczyć.
I tak jak napisałeś - nie potrafimy, nie umiemy więc nie przeszkadzamy aczkolwiek życzymy powodzenia!

A od siebie jeszcze dodam - życzę więcej spokoju! Ahoj!
Za dzień, za dwa, za noc, za trzy choć nie dziś...
Za noc, za dzień doczekasz się, wstanie świt...
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4970
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: DZIEŃ REZERWISTY MAR. WOJENNEJ

Post autor: Marmik »

Wiesław pisze:Master Moderator! Zdecydowanie nie kumasz Pan tematu. Bez urazy, please.!!!
Kumam, i dlatego spróbowałem Cię naprowadzić na realizm tego forum, który z chlebakiem nie ma wiele wspólnego. Widocznie nieskutecznie.
Wiesław pisze:Pomysł mój okazał się nietrafiony albowiem Forum Okrętów Wojennych stanowią w zdecydowanej większości ludzie nie związani z MW, co jest jednakże zgodne z zasadą logiki wojennej - jak sama nazwa wskazuje!!!
Nie zamierzam już więcej dyskutować. Przyjmuję werdykt z pokorą, przyjmuję wiedzę na temat FOW, iż stanowi ELITĘ w zdecydowanej większości ludzi nie będących miłośnikami służby na okrętach MW RP.
Informacje uzyskane, kwituję - Aj, aj Sir!! To takie dawne angielskie - Tak jest !!!
W tych dwóch twierdzeniach jest sprzeczność, bowiem jak sama nazwa wskazuje forum skupia miłośników okrętów wojennych (samych okrętów nie może skupiać), a nie miłośników służby na okrętach. Tutejsi użytkownicy są jak najbardziej związani z MW, ale związek ten wynika z zainteresowań, a nie faktu odbywania służby w MW. Wszystko jest tu zgodne z logiką - tą normalną, a nie "wojenną".
Wiesław pisze:Jak nie potrafisz, nie umiesz, to przynajmniej- nie przeszkadzaj.
A czy KTOKOLWIEK, w czymkolwiek Ci tu przeszkadza?
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Awatar użytkownika
szaser630
Posty: 432
Rejestracja: 2011-02-23, 10:45
Lokalizacja: Hell

Re: DZIEŃ REZERWISTY MAR. WOJENNEJ

Post autor: szaser630 »

10 . 09 . 2011r. Odbyło się spotkanie rezewistów ZSW służących w latach 70-tych z 13.Dywizjonu Trałowców obecnie stacjonujacego w Gdyni. Było wiele smiechu i wspomnień , a ich Dowódca Okrętu z tamtych lat dostał w prezencie model okrętu którym dowodził. Musimy pamiętać , że to dzięki załogom pływały okręty i wykonywały różnorodne zadania i my teraz na tym forum możemy się dzięki temu cieszyć rozpatrując różne aspekty ich służby , wyglądu i budowy. Gdyby nie załogi byłyby to tylko bezużyteczne kupy stali. Pozdrawiam wszystkich marynarzy służących na okrętach .
Dowódca z modelem swojego okrętu.
Dowódca z modelem swojego okrętu.
_MG_1126.jpg (117.65 KiB) Przejrzano 7307 razy
Rezerwiści .
Rezerwiści .
_MG_1063.jpg (85.69 KiB) Przejrzano 7307 razy
lista_obecnosci.jpg
lista_obecnosci.jpg (304.11 KiB) Przejrzano 7267 razy
ODPOWIEDZ