Strona 1 z 3

Mistrale dla Rosji

: 2011-01-26, 10:50
autor: Sagit

: 2011-01-26, 12:23
autor: de Villars
śmieszą mnie te protesty..

: 2011-01-26, 13:49
autor: polsteam
a mnie śmieszy głupota Zachodu (w tym przypadku głównie Francji) i ignorowanie lekcji z historii

: 2011-01-26, 14:02
autor: crolick
No jeśli choćby 2 z nich idą na Bałtyk to jest to dobra wiadomość dla PMW. Przynajmniej politycy zaczną widzieć sens jej istnienia...

: 2011-01-26, 14:54
autor: Adam
W sumie to chyba wracamy do sytuacji sprzed powstania ZSRR, kiedy to znakomita część rosyjskich okrętów była dziełem stoczni zachodnioeuropejskich.
Ciekawe czy ktoś się pokusi o "powrót do tradycji" (już ;) naszego przemysłu okrętowego i zaproponuje Rosjanom okręty pomocnicze - w tym byliśmy dobrzy i do dziś duża cześć rosyjskiej floty pomocniczej jest dziełem naszych stoczni.

: 2011-01-26, 15:04
autor: cochise
polsteam pisze:a mnie śmieszy głupota Zachodu (w tym przypadku głównie Francji) i ignorowanie lekcji z historii
a mnie smieszy zycie historią...

: 2011-01-26, 15:41
autor: polsteam
tak jak z historii wynika teraźniejszość

- tak samo przyszłość wynika z oglądu i oceny zjawisk we współczesności, bo od tego zależą decyzje, które podejmujemy dzisiaj, a które będą miały wpływ na sytuację w przyszłości



"nie życie historią" (m.in. historią - jako jedną z ważnych spraw) jest ignorancją

: 2011-01-26, 18:23
autor: de Villars
histeryczne gderanie. ciekawe gdzie ty widzisz głupotę Francji, która robi po prostu interesy, zapewne dobre.

: 2011-01-26, 19:04
autor: Janusz Kluska
Pierwszą dwójkę rozmieszczą po jednej na Bałtyku i Morzu Czarnym to raczej pewne. Ale co z pozostałą dwójką, tą budowaną w Rosji?
Jak dla mnie to po prostu świetny interes dla Francji i jej stoczniowców.

: 2011-01-26, 20:43
autor: Adam
Co do pierwszej dwójki to już chyba zapadła decyzja - pierwszy do Floty Pacyfiku, a drugi do Floty Północnej. Rosjanie raczej nie będą trzymali takich okrętów na Bałtyku, tym bardziej, że Flota Bałtycka, kiedyś największa i najważniejsza, ulega coraz większej marginalizacji, głownie na rzecz Floty Północnej, a także Pacyficznej (które jako jedyne mają bezpośredni dostęp do oceanu).

: 2011-01-26, 21:42
autor: pothkan
Co zresztą pośrednio świadczy o tym, że nie widzą na tym akwenie dla siebie zagrożenia. Np. Flota Czarnomorska jest rozbudodwywana - przeciwko Gruzji, a pewnie na wszelki wypadek i Ukrainie. Na Bałtyku Rosjanie nie mają przeciwko komu. Względnie mają, ale zdają sobie sprawę z tego, że i tak połączonych sił NATO nie przegonią.

: 2011-01-26, 22:41
autor: Adam
Gruzińską marynarkę wojenną Rosjanie praktycznie zlikwidowali bodajże jednym rajdem komandosów w czasie ostatniego konfliktu. Jeśli rozbudowują flotę czarnomorską, to głównie po to by równoważyć zapędy Ukraińców. W przypadku konfliktu z NATO flota ta byłaby tak samo odcięta jak flota bałtycka.

A Francuzom należy pogratulować dobrego biznesu - z nawiązką odbili sobie niepowodzenie w przetargu australijskim.

: 2011-01-27, 19:01
autor: Marmik
Proszę pamiętać, że Mistrale to okręty desantowe. Ich głównym zadaniem jest przerzucenie batalionu na nieprzygotowany brzeg i udzielenie wsparcia pokładowymi śmigłowcami szturmowymi (tu będą Ka 52), a także tzw. desant pionowy (śmigłowcami w głąb lądu). To nie są okręty które dają przewagę na morzu. To kąski dla torped i rakiet. To okręty, które trzeba osłaniać.
Można traktować je jako platformy dla śmigłowców ZOP, jako platformy dla śmigłowców przenoszących pokpr, jako okręty dowodzenia, ale proszę nie zapominać, że konstrukcyjnie jest to śmigłowcowiec desantowy z dokiem.

Na pewno jedna jednostka trafi w końcu na Morze Czarne, ale nie po to by tłuc nieistniejącą flotę Gruzji, lecz po to by istniała możliwość wysadzenia desantu w dowolnym punkcie wybrzeża, co powinno dać Miszy do myślenia.
Pomimo wstępnych informacji, że po jednym Mistralu trafi do każdej z flot, wątpię by na Bałtyku pojawiła się taka jednostka na stałe. No chyba, że tu zrobią centrum dla swoich sił ekspedycyjnych.

: 2011-01-27, 19:11
autor: cochise
polsteam pisze:tak jak z historii wynika teraźniejszość

- tak samo przyszłość wynika z oglądu i oceny zjawisk we współczesności, bo od tego zależą decyzje, które podejmujemy dzisiaj, a które będą miały wpływ na sytuację w przyszłości
i ?
polsteam pisze:"nie życie historią" (m.in. historią - jako jedną z ważnych spraw) jest ignorancją
Nie,
życie historią to marsz z odwróconą głową łatwiej wtedy w słup przy....

: 2011-01-27, 23:43
autor: Mitoko
Marmik pisze:To nie są okręty które dają przewagę na morzu. To kąski dla torped i rakiet. To okręty, które trzeba osłaniać.
Można traktować je jako platformy dla śmigłowców ZOP, jako platformy dla śmigłowców przenoszących pokpr, jako okręty dowodzenia, ale proszę nie zapominać, że konstrukcyjnie jest to śmigłowcowiec desantowy z dokiem.
No właśnie niezupełnie - Mistrale łączą cechy okrętów desantowych z okrętami dowodzenia. Pod tym względem stanowią dość nową jakość w działaniach na morzach.

Biorąc pod uwagę, że działanie obecnie mają charakter "joint" - więc potrzebne są okręty przystosowane do nowej rzeczywistości.

: 2011-01-28, 02:05
autor: Marmik
Mitoko pisze:No właśnie niezupełnie - Mistrale łączą cechy okrętów desantowych z okrętami dowodzenia. Pod tym względem stanowią dość nową jakość w działaniach na morzach.
To żadna nowa jakość. Sprawa stara jak świat, a Mistrale dostały tę możliwość poniekąd jako następstwo gabarytów. Przestrzegam przed zwrotem "nowa jakość". Dla Rosjan może i nowa, ale pojawia się pytanie: dowodzenie czym miałoby być realizowane z pokładu Mistrala? Jak padnie jakaś odpowiedź to się do niej ustosunkuję.
Poza tym w dalszym ciągu panuje zasada, że okręty nieprzeznaczone do działań bojowych na morzu nie dają przewagi na morzu.
Mitoko pisze:Biorąc pod uwagę, że działanie obecnie mają charakter "joint" - więc potrzebne są okręty przystosowane do nowej rzeczywistości.
Działania połączone są obecnie rozumiane na dwa sposoby: z amerykańska i z europejska. Na chwilę obecną Rosji nie jest jakoś specjalnie potrzebny okręt dowodzenia, więc nie nazwałbym tego przystosowaniem do rzeczywistości.