Strona 1 z 2

Prośba o uzupełnienie losów wojennych mojego dziadka.

: 2010-09-23, 09:05
autor: Ola
Witam wszystkich.
Od kilku lat próbuje ułożyć przebieg służby w marynarce wojennej Mieczysława Zalewskiego (syn Kacpra). Może ktoś napotkał jakieś informacje, proszę o pomoc. Dziadek rozpoczął służbę w Świeciu,z relacji wynika że prawdopodobnie wraz z ORP Sierpinek rozpoczął służbę i zamieszkał w Pińsku. Ale też z fotografii wiem że w roku 1925 pływał do Francji na transportowcu Wilja. W 39r. po zatopieniu jednostek przebijał się z małą grupą przez bagna do rodziny do Pińska. Na Karcie Indeks znalazłam że po aresztowaniu(1940r.) przebywał w łagrze Siewpieczłag pod Archangielskiem do tzw.amnestii. Następnie (nie znam szczegółów) przedostał się przez Wschód i kolejny okręt to ORP Ślązak (stempel w książce marynarskiej). Ale chyba nie jedyny bo podobno służył na dużym okręcie po którym jeździł rowerem :) z opowieści taty wynika też że był storpedowany.
Stacjonował też w Devonport potem Plymouth i Okehampton (Baza szkoleniowa "Bałtyk")W 46r. zamieszkał na wyspie Wolin (gdzie po deportacji do Kazachstanu przyjechała moja babcia z ósemką dzieci). Wiem że CAW byłoby pomocne ale wymaga to pewnie osobistego przyjazdu tam. Pozdrawiam.
(dziękuje forumowemu Ryszardowi za sugestie)

: 2010-09-23, 09:56
autor: Ola
Witam ponownie.
Dorzucam link i zdjęcia dziadka oraz wiele pytań.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/67e ... 74da0.html

: 2010-09-23, 10:54
autor: Marek S.
Olu dodałem do DWS Twoją prośbę:
http://www.dws.org.pl/viewtopic.php?f=87&t=126634

: 2010-09-23, 11:26
autor: Ola
Dzięki Marku.
Dodam że oprócz konwojów gibraltarskich (pewnie na Ślązaku)
dziadek prawdopodobnie uczestniczył też w konwojach bądź konwoju na Murmańsk. Na jakiej jednostce - nie wiem.

Re: Prośba o uzupełnienie losów wojennych mojego dziadka.

: 2010-09-23, 11:38
autor: crolick
Ola pisze:Ale chyba nie jedyny bo podobno służył na dużym okręcie po którym jeździł rowerem :) z opowieści taty wynika też że był storpedowany.
To najprawdopodobniej chodzi o krążownik DRAGON, który był storpedowany w czerwcu 1944 roku w Normandii.

Co do CAW - wystarczy wpierw zadzwonić http://www.caw.wp.mil.pl/ i jeśli przedstawisz problem to telefonicznie otrzymasz informację, czy wogóle jest tam teczka Twojego Taty. Jeśli jest to musisz wysłać oficjalne zapytanie listownie do CAW i po uiszczeniu odpowiedniej opłaty otrzymasz kopie dokumentów na wskazany adres.

: 2010-09-23, 14:04
autor: Ola
Witam
Zadzwoniłam przed chwilą do CAW, jedynie co znaleziono to wniosek o Krzyż Zasługi.Nie wykluczają że coś jeszcze w archiwum jest ale to już musiałabym osobiście tam przekopywać.

: 2010-09-23, 19:26
autor: skrzypol1
S[prawdź jeszcze w podanych kontaktach na stronach Instytutu Sikorskiego w Londynie.

http://www.pism.co.uk/pl/index.html

: 2010-09-23, 20:50
autor: krakus57
Na marginesie a propos Kudeli :

http://www.jasky.pl/theme_1.php?page=35 ... tykul=3009
Wynika że Dziadek mógł pod Kudela służyc tez na Garlandzie . W 1993 r żył jeszcze radarzysta z Garlanda Beniamin Wójcikiewicz b. nauczyciel fizyki w IV LO w Krakowie - brał udział w pogrzebie Sikorskiego na Wawelu.
A co do ORP "Ślązak " i jego słuzby w konwojach na Morzu Śródziemnym ( skład załogi ) być może za pare tygodni bede dysponował takim spisem z tego względu ,że Ślązak stacjonował w Gibraltarze w lipcu 43" Mam kontakt z b. członkiem jego załogi , obecnie prof. PW , ale niezbyt sprawny " wspomnieniowo". Wtedy podam dane

: 2010-09-23, 21:45
autor: Ola
Fakt, dziadek był w pobliżu Gibraltaru w momencie katastrofy samolotu Sikorskiego.W domu zawsze szeptano o tej sprawie. Podobno było tam wtedy wyjątkowe nagromadzenie jednostek brytyjskich.Polskie jednostki i marynarze rwali się do akcji ratunkowej,mieli sprzęt, co bardziej narwani nawet chcieli skakać bo płytko.Nie dopuszczono ich i zwlekano. To znam z opowieści więc 100 procentowej pewności nie mam.

: 2010-09-23, 22:50
autor: Wicher
skrzypol1 pisze:Sprawdź jeszcze w podanych kontaktach na stronach Instytutu Sikorskiego w Londynie.

http://www.pism.co.uk/pl/index.html
W IPiMS nie ma teczek osobowych. Informacji o polskich żołnierzach walczących na Zachodzie należy szukać jedynie tu:

Ministry of Defence
APC Polish Enquiries
Building 28 B, RAF Northolt
West End Road, Ruislip, Middlesex HA4 6NG
Tel.: 020 8833 8603
Fax: 020 8833 8866

Warto rzed wybraniem się do Archiwum wysłać list z zapytaniem czy jakiekolwiek informacje o danej osobie są tam przechowywane. Wgląd w akta personalne mają wyłącznie członkowie rodzin żołnierzy.
Powodzenia!

: 2010-09-24, 14:00
autor: Ola
Przekazałam te namiary kuzynowi do stanów, myślę że jemu będzie łatwiej ale to pewnie potrwa.

Dziękuje za wszelką pomoc i proszę dalej -gdzie mogę znaleźć info w jaki sposób żołnierze z odległych obozów w ZSRR docierali na Wschód, gdzie była jednostka w której ponownie ich rejestrowano i przydzielano do służby(zwłaszcza marynarzy właśnie),kto się tym zajmował itp.Może moje pytania są naiwne,wybaczcie.

I kolejna rzecz posiadam książki o flotylli Pińskiej (Zapomniana flota...i Flotylla rzeczna....) Nigdzie nie znalazłam czegoś na temat następującego wątku.
Otóż z opowiadań wiem że w czasie kampanii wrześniowej podczas całej paniki na rzekach w okolicy Pińska gdzieś zostało zatopione złoto i pieniądze z Banku Brzeskiego (to chyba była część rezerw krajowych) które próbowano ewakuować. Dziadek musiał być tego świadkiem.Z tego co słyszałam było tego sporo. Mimo zakazu niektórzy "zaradniejsi" marynarze wypełniali sobie kieszenie,ukrywali w nogawkach.Ktoś się nawet z tym ciężarem utopił. Brzmi to nieprawdopodobnie ale mówiono też że to był jeden z powodów pracowitego osuszania bagien przez Rosjan. Czy coś wiecie na ten temat.

: 2010-09-25, 19:34
autor: Ola
Rozumiem że ten wątek pozostaje zagadką.

Wrzuciłam kolejne zdjęcia i pytanie czy pochodzą one z ORP Ślązak?
Zrobione chyba w Port Said.

http://Wyspiarka.fotosik.pl/albumy/787855.html

: 2010-09-25, 19:49
autor: crolick
Nie wiem czy ze ŚLĄZAKA, lecz na pewno z jednostki typu Hunt (do której należał i ŚLĄZAK).

Co do złota. Bank Polski ewakuował do Brześcia 4 IX około 15 ton złota, które następnie przewieziono między 7 a 9 IX do Śniatynia. Z tego co mi wiadomo żadnego istotnego uszczerbku w czasie tranzytu nie poniesiono, więc historie o zatopionym złocie w błocie traktowałbym jako kolejną 'urban legend'.

: 2010-09-25, 20:35
autor: Slaw
Na zdjęciu nr 9 ( dwóch oficerów) - z lewej strony stoi (jak dla mnie) chorąży Jan Chmara . Oficera ppor nie rozpoznaje
Slaw

: 2010-09-26, 12:34
autor: Baltic
Ola pisze:Dzięki Marku.
Dodam że oprócz konwojów gibraltarskich (pewnie na Ślązaku)
dziadek prawdopodobnie uczestniczył też w konwojach bądź konwoju na Murmańsk. Na jakiej jednostce - nie wiem.
Tą jednostką mógł być tylko ORP DRAGON, o ile Twój dziadek służył tylko na Dragonie i Ślązaku. DRAGON był w dalekiej osłonie konwojów JW-57 i RA-57, z tym że była to jedna operacja konwojowa.

: 2010-10-07, 19:21
autor: Krolik
Ola pisze:Rozumiem że ten wątek pozostaje zagadką.

Wrzuciłam kolejne zdjęcia i pytanie czy pochodzą one z ORP Ślązak?
Zrobione chyba w Port Said.

http://Wyspiarka.fotosik.pl/albumy/787855.html
te zdjecia pochodza z MALTY ! zrobione na ORP Kujawiak ! Na zdjeciach jest pan Stanislaw Aleksiewicz ! Widzialem te zdjecia lata temu u niego w albumie ! Jesli Ci to pomoze pan Stanislaw jeszcze 6 lat temu zyl , mieszkal w Os Na Stoku w Krakowie ! Wszyscy go tam znali /znaja/ ze wzgledu na szacowny nick "marynarz" oraz szacunek jakim go ludzie darzyli ! Byl w doskonalej kondycji fizycznej i umyslowej.