Remanenty – rosyjskie okręty u Francuzów

Okręty Wojenne do 1905 roku

Moderatorzy: crolick, Marmik

Krzysztof Gerlach
Posty: 4455
Rejestracja: 2006-05-30, 08:52
Lokalizacja: Gdańsk

Remanenty – rosyjskie okręty u Francuzów

Post autor: Krzysztof Gerlach »

Swego czasu pisałem tu o losach rosyjskich okrętów przymusowo sprzedanych Francuzom i przymusowo przez nich kupionych w 1809. O niektórych mogłem napisać coś konkretnego, co do innych wysuwałem uzasadnione przypuszczenia. Teraz nieco uzupełnień:
Sviataja Paraskieva – w złym stanie, rozebrany w w Trieście w 1810 lub 1811 bez jakiejkolwiek naprawy lub wyposażania do służby.
Uriił – w zbyt złym stanie, by warto go było naprawiać, rozebrany w Trieście w 1810 lub 1811.
Sedel Bahr – Napoleon kazał go naprawić, ale nic z tego nie wyszło i ostatecznie okręt rozebrano w Trieście w 1811.
Azija – w złym stanie, rozebrany w w Trieście w 1810 lub 1811 bez jakiejkolwiek naprawy lub wyposażania do służby.
Liogkij – w marcu 1811 przemianowana na Corcyre, przewidziana do użycia jako fluita, w listopadzie 1811 zdobyta na Adriatyku przez Anglików, nie wcielona do Royal Navy.
Michaił – w złym stanie, bez masztów i dział, rozebrana na korfu w 1810
Avtroil – w złym stanie, w 1810 wycofana ze służby i rozebrana w Wenecji.
Dzierzkij – w złym stanie, około 1810 rozebrana w Wenecji.
Cherson – prawdopodobnie sprzedana na Korfu na początku 1811.
Versona – około 1810 rozebrana w Trieście.
Strieła – nie wyposażono go do służby ani w marynarce francuskiej, ani włoskiej. W kwietniu 1814 pozostawiony w Wenecji Austriakom.
Letun – w 1810 przemianowany na Dalmato i wtedy w kwietniu 1814 pozostawiony w Wenecji Austriakom, albo w 1810 przemianowany na Leoben i wtedy służył 07.1810-03.1811 na Adriatyku z załogą włoską, w 1811 wpędzony na brzeg Albanii przez Angików i przez nich spalony.
Feniks – służył w marynarce włoskiej jako Fenice, w 1811 lub 1812 przetaklowany na szkuner, w kwietniu 1814 pozostawiony w Wenecji Austriakom.
Aleksandr – losy jak Letun.

[źródło: Alain Demerliac]
Pozdrawiam, Krzysztof Gerlach
ODPOWIEDZ