Kompletna lista Flotylli Dunajskiej

Dokumenty, książki, artykuły prasowe, internetowe, ikonografia, filmy...

Moderatorzy: crolick, Marmik

Nemo

Kompletna lista Flotylli Dunajskiej

Post autor: Nemo »

Czy jest gdzieś (najlepiej w sieci i za frico) KOMPLETNA lista jednostek Austrowęgierskiej Flotylli Dunajskiej, obejmująca wszystkie jednostki, zarówno te zbudowane i wcielone do służby, jak i zbudowane, ale nie wcielone, czy tylko planowane, aż do tak małych (albo i mniejszych) sztuk jak, na przykład, polskie kutry M 1- M 6, czy ich czechosłowackie chyba bliźniacze jednostki typu Mv-25 - Mv 30.

Wszyscy listują monitory, patrolowce, nawet statki uzbrojone i szpitalne (na przyklad, G. Pawlik, H. Christ, H. Winkler, "Die k. u. k. Donauflotille 1870 -1918",), ale do podania różnych jednostek pomocniczych, bez których większe okręty nie mogłyby działać, to się nikt łaskawie nie zniżył. Czyżby stosowne jednostki Kriegsarchiwum uległy zniszczeniu, bo je, dajmy na to, bojcy Armii Czerwonej na skręty przeznaczyli?

Być może akurat polskie i czechosłowackie kutry to nie były przewidziane dla flotylli, tylko dla wojsk inżynieryjnych (saperów), bo to sugeruje sformułowany (w języku czeskim, niestety) opis jednostek typu Mv-25 (potem: OMvl) zawarty w książce M. Hubert, K. Pavala, "Vojenske lode Ceskoslovenska 1918 -1959", Praha 1999), ale i tak podległych flotylli jednostek pomocniczych musiało być całe mnóstwo. Vide Flotylla Pińska. W tym przypadku J. Dyskant podaje w wydanym jeszcze w 1988 dziełku "Wrzesień Flotylli Pińskiej, iż według stanu na dzień 26 sierpnia 1939 r. Bosmanowi Portu Wojennego podlegało 15 kryp obsługi PW, w tym aresztancka, prowiantowa, pogłębiarka, kafar, końska, pompowa itp.

Tak więc kończąc ten przydługi wywód ponawiam pytanie o ww. listę. Ja rozumiem, iż jednostki pomocnicze Donauflotylli to nie były żadne "Bismarck'i", czy inne "Ticonderogi", ale to też jest przecież część shiploverskiego dziedzictwa ludzkości.
:piwo:
Gość

Post autor: Gość »

Lista jednostek jest na tej stronie - być może ją znasz:
http://www.stile.coventry.ac.uk/cbs/sta ... /index.htm
Niestety nie zawiera pełnych danych. Trochę jest też w Gregerze - Okręty A-W I wojny swoatowej, ale też nie za dużo.
Marek S.
Nemo

Post autor: Nemo »

Wielkie, wielkie dzięki!!!! Nie znałem tej strony - chyba się przyda, chociaż wszystkiego nie ma. No, ale zobaczymy, co się urodzi.
Tego Gregera z I Wojny to mam na stanie. Póki nie nabyłem tłumaczenia Pana C. o operacjach z I Wojny, to myślałem że taka lista może istnieć w jego książce o okrętach na Dunaju, ale teraz w to już nie wierzę! :)
Gość

Post autor: Gość »

Musisz poczekać może wydacą tłumaczenie drugiej książki pana C. poświęconej w całości flotylli dunajskiej 1870-1945. O działaniach flotylli w czasie I wś jest wydana przed wojną książka autorstwa kmdr por. O. R. Wulff'a - ostatniego dowódcy flotylli (a przedtem dywizjonu monitrów). W orginale oraz w tłumaczenie na język rosyjski przed laty była w CBW i nadal tam powinna być. Ponieważ są to wydania sprzed 1946 r. to tylko dostępne w czytelni.
Marek S.
Nemo

Post autor: Nemo »

Dziękuję. Kiedyś książkę tę, pirackie radzieckie wydanie, CBW nieopatrznie wypożyczyło mi do domu i ja to - przez głupi przypadek zagubiłem!!!!!!!!!!!!! Spuśćmy kurtynę miłosierdzia, na zakończenie tej żenującej dla mnie sprawy. Na szczęście, oni chyba mieli 2 egzemplarze. To było dość dawno i nie pamiętam dobrze, ale takiego spisu, to tam raczej nie było! ;)
Marek S.
Posty: 674
Rejestracja: 2004-07-06, 15:21
Lokalizacja: Węgierska Górka k/Żywca

Post autor: Marek S. »

Nie spisu nie było, było tylko O de B oraz udział w działaniach wojennych.
Marek S.
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4480
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Post autor: pothkan »

Wybaczcie odkopanie tematu - ale po co zakładać nowy...?

Troszkę "poprawiłem" spis na swojej stronie: http://www.hicon.pl/~pothkan/hhwn/AH-Riv.html#dunaj

Nadal jednak jest kilka braków (gł. wcześniejsze lub późniejsze losy rekwirowanych statków). Poza tym brakuje mi listy jednostek zarekwirowanych lub wynajętych przez c.k. armię, nie należących do flotylli (wiem, ża takowe były).

Jakby ktoś był w stanie coś dodać - z góry dzięki :)
Obrazek
ODPOWIEDZ