Oznaczenia okrętów

Okręty Wojenne po 1945 roku

Moderatorzy: crolick, Marmik

lonux
Posty: 5
Rejestracja: 2006-05-05, 10:14
Lokalizacja: Szczecin

Oznaczenia okrętów

Post autor: lonux »

Witam mam pytanie dotyczące oznaczeń okrętów. Mianowicie okręty US Navy posiadająsystem oznaczeń USS "Nazwa" oznaczenie literowe np BB, CV itp oraz numer taktyczny interesuja mnie właśnie te oznaczenia literowe co dokładnie oznaczają oraz czy inne floty świata np polska stosują podobne schematy oznaczeń ????
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4535
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Post autor: pothkan »

US Navy stosuje dość wyjątkowy system oznaczania okrętów, wprowadzony w 1907 r., a potem zmodyfikowany w 1975 r. Był to chyba pierwszy tego typu system na świecie, a zatem - w jakimś stopniu - pierwowzór dla dalszych. Specyficzny jest fakt, że każdy numer jest przyporządkowany dla jednego, konkretnego okrętu, i nie używany więcej po jego wycofaniu - czyli niepowtarzalny. Każde oznaczenie odpowiada jakiejś klasie okrętów (również pomocniczych, przykład tutaj). Co do skrótów - o ile się nie mylę, niektórych nie da się "rozwinąć" (np. BB czy SS*), inne owszem (np. DE - Destroyer Escort).

Takie oznaczenie ma każdy, nawet najmniejszy, okręt US Navy - z wyjątkiem (honorowym) USS Constitution (choć do 1975 nosiła ona oznaczenie IX-21).

Pełna lista kodów tutaj.

Jeśli chodzi o inne państwa - takie skomplikowane systemy oznaczeń są domeną większych marynarek wojennych, np. odpowiedni system ma Royal Navy (na nim wzoruje się kilka flot europejskich). ZSRR i Rosja, przeciwnie - mają dość wredny zwyczaj częstego zmieniania numerów burtowych (które w przypadku okrętów bojowych przeważnie nie mają nic wspólnego z numerem własnym jednostki).

PMW wprowadziła elementy systematyzacji w okresie PRL-u (np. ODS=Okręt Desantowy Średni). Obecnie raczej nie można mówić o jakiejś klasyfikacji - polskie okręty bojowe noszą zwykłe, trzycyfrowe numery burtowe.

* chyba że jako Battleship Battleship lub Submarine Submarine - co dwa to nie jeden :D
Obrazek
lonux
Posty: 5
Rejestracja: 2006-05-05, 10:14
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: lonux »

stokrotne dzięki za informacje już dłuższy czas mnie nurtowała ta sprawa a nie mogłem znaleźć tak wyczerpującej odpowiedzi
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 5085
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Post autor: Marmik »

Sprawę skrótów dokładnie reguluje NATO STANAG 1166 "Standard Ship Designator System". Publikacja jest jawna, ale zdaje się niedostępna w necie.
Dla jasności - system jest nieco inny niż stosowany np. przez Jane's
pothkan pisze:PMW wprowadziła elementy systematyzacji w okresie PRL-u (np. ODS=Okręt Desantowy Średni). Obecnie raczej nie można mówić o jakiejś klasyfikacji - polskie okręty bojowe noszą zwykłe, trzycyfrowe numery burtowe.
Systematyzacja obowiązuje i dzisiaj. Wprawdzie wprowadzono pewne modyfikacje do postsowieckich nazw np Ko zamiast OZOPD i ubrano to w Normę Obronną NO-01-A002:1999 "Klasyfikacja okrętów MW RP". Numer burtowy nie ma tu nic do rzeczy.

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ