Witam
Jako czlonek Stowarzyszenia Milosnikow Latarn Morskich czuje sie wywolany do tablicy.
Temat wysadzenia pierwszej latarni w Krynicy M. pojawil sie w ksiazce Mariana Czernera "Polskie latarnie morskie". Pierwsze wydanie Poznan 1967 r. (byly jeszcze dwa wydania ze zmianami - mam wszystkie). Wlasciwie wszystko co wiemy w temacie ladunku pochodzi z tego zrodla - a wiadomo tyle ze Niemcy ladunek zalozyli, a wybuch nastapil w chwili gdy na wieze weszli zolnierze Armii Czerwonej. Wszystko. Nic wiecej juz sie nie pojawilo w polskich publikacjach. Spokojnie je mozna sobie odpuscic - moze warto szukac w starych rocznikach lokalnej prasy ?
Marian Czerner - przez wiele lat byl praktycznie jedyna osoba ktora badala i publikowala na temat latarn morskich. Wszystko co wydano do 2006 roku w Polsce to bez wyjatku informacje przepisane z Czernera. Publikacje A. Lysejki nie sa tu niestety wyjatkiem. (pisze do 2006 bo w bierzacym roku Lysejko wydal rzetelna monografie latarni Stilo - ktora zostala poprzedzona wlasnymi badaniami.)
Czerner bardzo wczesnie objechal polskie latarnie i wielce prawdopodobne jest ze informacje o zaminowaniu wiezy znal z relacji swiadkow (ludnosc niemiecka ktora nie zostala jeszcze wysiedlona ?).
W niemieckich zrodlach - tu oczywiscie nie mam dostepu do wszystkiego - bardziej popularna jest wersja o wysadzeniu latarni przez uciekajace wojska niemieckie - np. "Deutsche Leuchtturme einst und jetzt" autorstwa Friedrich-Karl Zemke'go. Nic o Rosjanach ktorzy mieli tam zginac.
Pozdrawiam
Pawel
P.S.
Jeszcze jedna pozycja ktora nie zostala zerznieta z Czernera to monografia Fenikowskiego o Rozewiu wydana w latach 70-tych.