TB-3 nad Tokio?
-
deglock
- Posty: 569
- Rejestracja: 2004-01-14, 14:47
TB-3 nad Tokio?
ZSRR przekazał Chinom w II poł. Lat 30-ych kilkaset samolotów różnych typów wśród nich moje ulubione bombowce TB-3 (6 sztuk). Otóż jedną z ciekawszych operacji jakie przeprowadziły był nalot bombowy nad macierzyste wyspy japońskie. Był to chyba jedyny nalot radzieckich ciężkich bombowców nad to terytorium (chodzi o środkową Japonię) w historii. Naturalnie bombardowano… ulotkami. Pytanie jest więc następujące czy ktoś z was ma jakieś dodatkowe informacje o tej operacji która rozegrała się gdzieś w II poł. Lat 30-tch (około 1937-39).
MICHAŁ
MICHAŁ
-
Speedy
- Posty: 577
- Rejestracja: 2004-07-23, 15:24
- Lokalizacja: Wawa
-
Gość
- crolick
- Posty: 4148
- Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
- Lokalizacja: Syreni Gród
- Kontakt:
-
deglock
- Posty: 569
- Rejestracja: 2004-01-14, 14:47
wiadomość pochodzi z nowej książki Szirakorada traktującej o całokształcie stosunków rosyjsko/radziecko- japońskich. fragment o nalocie jest w rozdziale o radzieckiej pomocy dla chin po tym jak zostały one zaatakowane przez Japonię. jest nawet tekst ulotki. W wolnym przekladzie chodzi o to że jak się japonczycy nie uspokoją to nad japonią będą zrzucane prawdziwe bomby...
Michał
PS co do wersji w jakiej trafiły TB-3 do Chin to nie ma danych, ale raczej myśle że były to samoloty pierwszych wersji produkcyjnych... Jest zdaje się model TB-3 (skala 1:72) w malowaniu chińskim i tam można by zobaczyć jak z problemem poradzili sobie modelarze. wiadomo że na przykład mysliwce I-16 były w dwóch odmianach 5 i 10
Michał
PS co do wersji w jakiej trafiły TB-3 do Chin to nie ma danych, ale raczej myśle że były to samoloty pierwszych wersji produkcyjnych... Jest zdaje się model TB-3 (skala 1:72) w malowaniu chińskim i tam można by zobaczyć jak z problemem poradzili sobie modelarze. wiadomo że na przykład mysliwce I-16 były w dwóch odmianach 5 i 10
- Darth Stalin
- Posty: 1202
- Rejestracja: 2005-01-23, 23:35
- Lokalizacja: Płock
-
Gość
-
MiKo
- Admin FOW
- Posty: 4053
- Rejestracja: 2004-01-07, 09:02
Chyba nie tak do końca
Chińczycy twierdzą co innego (patrz link). Pytałem o to z całkiem innych przyczyn na innym forum (swojego nie znacie...). Muszę tu częściej zaglądać 
http://www.j-aircraft.org/bbs/jship_con ... read=43772
http://www.j-aircraft.org/bbs/jship_con ... read=43772
- Mitoko
- Posty: 2718
- Rejestracja: 2004-01-05, 12:26
- Lokalizacja: Gdańsk
-
Gość
Witam
Rano 20 maja 1938 r. nad Japonią były 2 Martiny 139 z 19 Dywizjonu Bombowego 9 Grupy Bombowej załogi Tung Yen-Po i Hsu Huan-Sheng i rankiem nad Nagasaki zrzucono ulotki (1 mln). Start nastąpił z lotnisk Yushan i Nanchang.
Może były jeszcze inne samoloty (wzmianka o lotach nocnych bez szczegółow o SB), ale osobiście uważam że były to DB-3 a nie TB-3
Rano 20 maja 1938 r. nad Japonią były 2 Martiny 139 z 19 Dywizjonu Bombowego 9 Grupy Bombowej załogi Tung Yen-Po i Hsu Huan-Sheng i rankiem nad Nagasaki zrzucono ulotki (1 mln). Start nastąpił z lotnisk Yushan i Nanchang.
Może były jeszcze inne samoloty (wzmianka o lotach nocnych bez szczegółow o SB), ale osobiście uważam że były to DB-3 a nie TB-3