Morze Czerwone i Zatoka Perska

forum to dedykowane jest wszystkim jednostkom pływającym budowanym w celach cywilnych...

Moderatorzy: crolick, Marmik

Robert
Posty: 214
Rejestracja: 2004-09-29, 10:09

Morze Czerwone i Zatoka Perska

Post autor: Robert »

Mój znajomy z Litwy napisał do mnie -
"Mam jedno pytanie. Jeden znajomy z Rosji jest zainteresowany w wydarzeniach z 1989-90 r. w morze Czerwonym i w zalewu Persidskim. Szuka informacji o polskim statku „Bolesław Krzywousty”, który był spalony przez eritrejskich (nie wiem czy prawidłowo podaje nazwą w języku polskim) separatystów. Interesuje jego zdjęcia, opisanie ataków na polskie (i nie tylko polskie) handlowe statki, publikacje o takich wydarzeniach w prasie polskiej. Czy jest możliwość jemu pomoc?

Przyznam się, że są to tematy obce mi. Czy może ktoś zajmuje się tym obszarem historii i pomoże mi? :roll:
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Marek T »

6.11.1989 . . KRZYWOUSTY wyszedł z Gdyni w 50 podróż, do portów Morza Czerwonego.
3.01.1990 . . w drodze z Port Sudan do Massawa z ładynkem bawełny i ceramiki. Około 50 mil od Massawa tafiony pociskiem rakietowym, zapalił się. Załoga została uprowadzona przez Ludowy Front Wyzwolenia Erytrei.
5.01.1990 . . Płonący, porzucony statek został odnaleziony na mieliźnie w rejonie Mersa Galbub przez polski ADAM ASNYK.
21.01.1990 . . polska załoga została uwolniona w wyniku szeroko zakrojonej akcji dyplomatycznej. Statek został uznany za nie nadający się do naprawy.
4.04.1990 . . KRZYWOUSTY został skreśony z rejestru.

BOLESŁAW KRZYWOUSTY w Gdyni 17 grudnia 1978:
Obrazek
Andrzej J.
Posty: 1094
Rejestracja: 2004-01-06, 02:19
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Andrzej J. »

Musisz w którejs z większych bibliotek przerzucić stertę "Przegladów Morskich" - np. w CBW, gdanskiej biblitece PAN, niektórych politechnikach albo w uczelniach wojskowych
Niewykluczone - może ktos wie dokładniej - czy nie było jakiś prac w "Budownictwie Okrętowym", "Czasie", "Wybrzeżu" i "Morzu"
a może ktos ma biblioggrafie, którą zrobił do magisterki lub w innym zboznym celu naukowym (np. do doktoratu lub publikacji)?
Ostatnio zmieniony 2005-08-28, 18:21 przez Andrzej J., łącznie zmieniany 1 raz.
Jarbla
Posty: 98
Rejestracja: 2005-08-06, 17:19

Post autor: Jarbla »

Z nowszych publikacji o tym temacie:
"Piraci ery atomowej", Henryk Mąka, Miniatury historyczne; Bellona, Warszawa 2003

Jeden rozdział (drugi) nosi tytuł Złe duchy morza Czerwonego.

Są tam opisane przypadki "Wybickiego", "Krzywoustego", "Łokietka" oraz jachtu "Sadyba".

Pozdrawiam serdeczni
Andrzej J.
Posty: 1094
Rejestracja: 2004-01-06, 02:19
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Andrzej J. »

Wejsciami na miny itp. wydarzeniami "udarowymi" z życia polskich statków zajmował sie naukowo kmdr w st. spocz. Narcyz Klatka - tel. w książce telef. Gdyni, mieszka bodaj w Gdyni-Redłowie bądz Gdyni-Orłowie. To on był w większości autorem art. w "P. Morskim"
ODPOWIEDZ