Punkty Obserwacyjne Marynarki Wojennej II RP

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Gunship
Posty: 24
Rejestracja: 2005-01-08, 12:34
Lokalizacja: Grotniki
Kontakt:

Punkty Obserwacyjne Marynarki Wojennej II RP

Post autor: Gunship »

Hej. Ostatnio zainteresowała mnie sprawa punktów obserwacyjnych rozmieszczonych na wybrzeżu Polski w okresie międzywojennym. Punkty te należały do Marynarki Wojennej. Byłby wdzięczny za udzielenie mi wszelkich informacji jakie posiadacie na ten temat :)
Wiem tylko tyle że zaczęto je "instalować" od końca sierpnia 1920 roku. Połączone były liniami telofonicznymi. Było ich kilka. Szególnie interesują mnie te rozlokowane na Półwyspie Helskim. Jeżeli ktoś ma prosiłbym o dokładne przybliżone położenie PO :)

Wiem że jeden był przy latarni na Rozewiu (tzn. latarnia była częścią tego punktu).
Przypuszczam także że lokalizacja oraz liczba PO w okresie 1920-1939 ulegały zmianie.

Pozdrawiam

Gunship
Awatar użytkownika
Slaw
Posty: 929
Rejestracja: 2004-03-28, 12:01
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: Slaw »

O ile dobrze pamiętam jeden punkt obserwacyjny znajdował się gdzieś pomiędzy Gdynią a Oksywiem od strony morza a powstał chyba w 1921 roku.
poz.Slaw
Awatar użytkownika
Ksenofont
Posty: 2105
Rejestracja: 2004-12-27, 23:28
Lokalizacja: Praga

Post autor: Ksenofont »

Witam!
Planowano na okres wojny: Założyć sieć podsłuchu przeciwlotniczego, opartą na punktach zorganizowanych w miejscowościach: Chałupy, Jurata, port wojenny i cypel Helu. (Nie wiem, czy są to te właśnie P.O). Uznano też, (w połowie lat trzydziestych), że sieć obserwacji morskiej powinna być rozszeżona o dodatkowy punkt obserwacyjny w Jastarni (Bór). Na czas wojny P.O. Rozewie miał być ewakuowany na półwysep Hel, w wypadku potrzeby wycofania się w obliczu działań npla na lądzie. P.O. Rozewie zostałby zainstalowany w tym wypadku przy głównym ośrodku oporu.
To tyle co wiem.
Pozdrawiam
Ksenofont
Myślisz, że było zagrożenie, które im umknęło; problem, którego nie poruszyli; aspekt, którego nie rozpatrywali; pomysł, na który nie wpadli; rozwiązanie, którego nie znaleźli?!?
Obrazek
Awatar użytkownika
JB
Posty: 3083
Rejestracja: 2004-03-28, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: JB »

Projekt Świrskiego z początku lat 20. przewidywał 3 główne punkty obserwacyjne: Rożywie (pisownia oryginalna), Hel i Gdynia i 3 pomocnicze PO: Dębek, Rewa i Orłowo. Miały być połączone liniami telefonicznymi ze sobą i z centralą dowództwa.
JB
Jarek C.
Posty: 873
Rejestracja: 2004-01-04, 14:13
Lokalizacja: Rumia

Post autor: Jarek C. »

"Polskie ziły Zbrojne w II WŚ, Tom I Kampania wrześniowa 1939 Dodatek do części 5 Łączność w obronie wybrzeża" Wyd. Instytut Polski i Muzeum im. gen.Sikorskiego Londyn 1989 rok strona 12:

"Istniały następujące punkty obserwacyjne: PO Oksywie, PO Hel, PO Rozewie i PO Jastarnia - zorganizowany po 01.09.1939 r."

"Kazdy PO był organem Komendanta Portu"

"Obsługa PO wchodziła w skład kompanii obsługi portowej."
Gunship
Posty: 24
Rejestracja: 2005-01-08, 12:34
Lokalizacja: Grotniki
Kontakt:

Post autor: Gunship »

Dzięki wielkie wszystkim.

Dowiedziałem się że każdy punkt posiadał wieżę obserwacyjną, budynek wartowniczy (socjalny) oraz budynek socjalno gospodarczy.

Teraz pytanie-deser:)

Kto mi powie gdzie dokładnie w Helu był PO??
Awatar użytkownika
Slaw
Posty: 929
Rejestracja: 2004-03-28, 12:01
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: Slaw »

Gunship pisze:Dzięki wielkie wszystkim.

Dowiedziałem się że każdy punkt posiadał wieżę obserwacyjną, budynek wartowniczy (socjalny) oraz budynek socjalno gospodarczy.

Teraz pytanie-deser:)

Kto mi powie gdzie dokładnie w Helu był PO??
Punkt obserwacyjny w Gdyni wyglądał tak ja na tej fotce:
http://img211.exs.cx/my.php?loc=img211& ... top3pe.jpg
składał sie faktycznie z budynku oraz wieży obserwacyjnej ale dodatkowo były dostawiony a'la hangar :D zrobiony z chyba z blachy. Ten punkt obserwacyjny był pierwszą placówką Mar.Woj. w Gdyni.
Niektóre zródła podają że w latach 1921-22 komendantem był mat.Stefan Wesołowski ( bardzo ciekawa postać : oficer Mar.Handl. na s/s "Kraków' następnie kierownik budowy portu Władysławowo w czasie wojny na "Błyskawica" (mat. rezerwy, ranny) , w1942 wcielony w szeregi armi USA zostaje d-cą USAT"GANANDOC")
poz.Slaw
Gunship
Posty: 24
Rejestracja: 2005-01-08, 12:34
Lokalizacja: Grotniki
Kontakt:

Post autor: Gunship »

Dzięki Slaw. Nadal podtrzymuję pytanie gdzie dokładnie był helski PO i czy w ciągu tych 19 lat zmienił miejsce "postoju"??
ODPOWIEDZ