http://biznes.onet.pl/2,1884207,wiadomosci.html
Gosiewski: odrzucenie weta uderza w ponad milion obywateli
(PAP, ak/19.12.2008, godz. 13:47)
Szef klubu PiS Przemysław Gosiewski ocenił w piątkowej rozmowie z dziennikarzami w Sejmie, że odrzucenie prezydenckiego weta do ustawy o emeryturach pomostowych "uderza w ponad milion obywateli". Gosiewski dodał, że jest "zasmucony" piątkową decyzją Sejmu w sprawie "pomostówek".
Sejm odrzucił w piątek trzy weta prezydenta do ustaw: o emeryturach pomostowych, ochronie gruntów rolnych i leśnych oraz o ustroju sądów powszechnych. Koalicji rządowej nie udało się odrzucić wet do trzech ustaw zdrowotnych, zmian w rentach i emeryturach z FUS oraz noweli ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwej konkurencji.
"Jestem zasmucony tym, że zostało odrzucone weto pana prezydenta w sprawie emerytur pomostowych, bo my głosując za wetem broniliśmy jednocześnie interesów miliona mieszkańców naszego kraju, bo tyle osób pozbawiono tych uprawnień" - mówił Gosiewski.
Jak dodał, "nie wyobraża sobie sytuacji, w której 64-letni kierowca TIR-a będzie musiał prowadzić samochód i (będzie) stanowić niebezpieczeństwo na drodze, czy nauczyciel w-f, który ma 63-lata, będzie zmuszony do biegania z dziećmi na lekcji". "Tego typu nierozsądne propozycje koalicji uderzają w ponad milion obywateli" - uważa szef klubu PiS.
Gosiewski podkreślił, że jest "zniesmaczony liberalnym podejściem lewicy". "To, co wielokrotnie mówiliśmy, że SLD tak naprawdę jest partią liberalną, w tym głosowaniu uzyskało potwierdzenie" - powiedział.
Lewica wsparła koalicję rządową w piątkowym głosowaniu nad wetem prezydenta do ustawy o emeryturach pomostowych. Decyzję o tym, że będą za odrzuceniem weta, posłowie Lewicy podjęli w czwartek wieczorem. Jednocześnie klub Lewicy zapowiedział, że skieruje ustawę do Trybunału Konstytucyjnego.
-----------------------
http://www.egospodarka.pl/22622,Emerytu ... ,11,1.html
11.06.2007
"Emerytury pomostowe do wygaszania
Wicepremier Przemysław Gosiewski, odpowiedzialny za dokończenie reformy emerytalnej, wyklucza wydłużenie o kolejny rok prawa do wcześniejszych emerytur - donosi "Gazeta Prawna". Według wicepremiera Gosiewskiego rząd nie ulegnie presji związków zawodowych, aby na emerytury pomostowe przechodziły osoby urodzone po 1968 roku.
Rząd wyklucza wydłużanie o kolejny rok przywilejów emerytalnych i to, aby na emerytury pomostowe przechodziły osoby urodzone po 1968 roku.
- Są trzy kardynalne założenia dotyczące emerytur pomostowych i całego systemu emerytalnego, z których rząd na pewno nie zrezygnuje - mówi w rozmowie z "GP" wicepremier Gosiewski, szef Międzyresortowego Zespołu do Spraw Nadzoru Ubezpieczeń Społecznych. - Po pierwsze, nie przedłużymy na pewno o kolejny rok prawa do przechodzenia na wcześniejsze emerytury. Decyzja o tym, że te świadczenia znikną, została podjęta w 1998 roku, gdy wprowadzano reformę emerytalną. Nie będzie więc wydłużania tych przywilejów, bo w dobie starzejącego się społeczeństwa i bardzo niskiej aktywności zawodowej Polaków byłoby to na dłuższą metę nie do udźwignięcia przez osoby opłacające składki. Po drugie, emerytury pomostowe będą świadczeniami wygasającymi. Obejmą więc wyłącznie osoby urodzone w latach 1949 - 1968. Trzecia ważna sprawa dotyczy wysokości tych emerytur. Chcemy stworzyć taki system, który będzie premiować aktywność zawodową. Świadczenie pomostowe będzie więc tak skonstruowane, że im później ktoś z niego skorzysta, tym będzie ono wyższe. Nie pozwolimy też na to, aby osoba korzystająca z emerytury pomostowej pracowała równocześnie w zawodzie, który wcześniej wykonywała. Nie może być na przykład takiej sytuacji, że maszynista przejdzie na emeryturę pomostową i będzie wykonywał dalej pracę w tym zawodzie - wyjaśnia wicepremier Gosiewski.
Rząd chce, by prawo do przechodzenia na emerytury pomostowe było dla wszystkich takie samo. To oznacza, że może poza bardzo nielicznymi wyjątkami nie będzie obniżki wieku uprawniającego do świadczeń. Nie będzie też specjalnego traktowania żadnej grupy zawodowej, jeśli chodzi o nabywanie przez nią stażu potrzebnego do uzyskania świadczenia.
Według wicepremiera, lista zawodów dających prawo do emerytur pomostowych nie jest jeszcze zamknięta, ale wiadomo, że osób nią objętych będzie około 320 tys. Z tego około 210 tys. będą stanowić nauczyciele.
Jeśli w tym roku Sejm nie uchwali ustawy o emeryturach pomostowych, osoby pracujące w szkodliwych warunkach będą pracować do osiągnięcia pełnego wieku emerytalnego."
-----------------------------
http://www.oswiata-online.org/gosiewski.html
Gdańsk, 15.06.2007 r.
KOMUNIKAT
ze spotkania wicepremiera Przemysława Gosiewskiego z Radą Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" w sprawie emerytur nauczycielskich w dniu 14 czerwca 2007 r. w Warszawie.
Wicepremier Przemysław Gosiewski - gość nadzwyczajnego posiedzenia Rady SKOiW NSZZ „S” zadeklarował, że będzie załatwiona sprawa wcześniejszych emerytur tych nauczycieli, którzy nabędą do nich prawa do końca 2007 r. Z projektu ustawy o emeryturach pomostowych zostaną wyłączone zapisy nowelizujące ustawę Karta Nauczyciela, dotyczące tych właśnie nauczycieli. Będą oni mogli skorzystać z uprawnienia do wcześniejszej emerytury zgodnie z art. 88 Karty Nauczyciela również po 2007 r. w dowolnym czasie. Zapisy te w formie osobnego projektu poddane zostaną szybkiej ścieżce legislacyjnej. To jedyny efekt ponad trzygodzinnego spotkania wicepremiera Przemysława Gosiewskiego, który przewodniczy Międzyresortowemu Zespołowi ds. Nadzoru Ubezpieczeń Społecznych z Radą SKOiW NSZZ „S”.
Poza tym negocjacje w sprawie wcześniejszych emerytur dla nauczycieli nie posunęły się nawet o krok – podsumował spotkanie przewodniczący SKOiW NSZZ „S” Stefan Kubowicz.
Przewodniczący Kubowicz podkreślił, że NSZZ „S” nie zmienił po tym spotkaniu swojego stanowiska w kwestii emerytur dla nauczycieli. Oświatowa „S” domaga się bezterminowego utrzymania możliwości przechodzenia przez nauczycieli na wcześniejsze emerytury na dotychczasowych zasadach. NSZZ „S” chce , aby wcześniejsze emerytury lub ewentualne emerytury pomostowe obejmowały wszystkich nauczycieli, także urodzonych po 1968 r.
Wicepremier Gosiewski stwierdził, że wygaszanie uprawnień do wcześniejszych emerytur zostało rozstrzygnięte już w 1998 r. Nie będzie też żadnego wydłużenia dotychczasowych zasad przechodzenia na wcześniejsze emerytury (poza górnikami). Ten Rząd jest otwarty na rozmowy, ale dotyczące tylko emerytur pomostowych – podkreślił Gosiewski. Wicepremier powiedział, że wolą Rządu jest, aby w czerwcu zakończyły się konsultacje projektu ustawy o emeryturach pomostowych z partnerami społecznymi, a pod koniec lipca projekt tej ustawy trafił do Sejmu RP. Wicepremier Gosiewski poinformował członków Rady Sekcji Krajowej, że nauczyciele znajdą się w grupie zawodów uprawnionych do emerytur pomostowych. Jak stwierdził, z grupy 320 tys. osób mogących skorzystać z emerytury pomostowej 210 tys. będą stanowili nauczyciele. Wymiar czasowy emerytury pomostowej dla nauczycieli, według ostatniej propozycji rządowej, to maksymalnie 60 m-cy przed uzyskaniem powszechnego wieku emerytalnego. Dla nauczycieli szkół i placówek specjalnych wymiar ten mógłby być zwiększony nawet do 120 miesięcy. Wymiar finansowy emerytury pomostowej, według wstępnej prognozy Rządu, to 80 proc. wysokości normalnej emerytury. Rząd jest gotów zadbać o nauczycieli urodzonych po 1968 rokiem, poprzez programy pomostowe Funduszu Pracy (przekwalifikowania, wsparcie pracodawców itp.).
Propozycje Wicepremiera nie przekonały członków Rady SKOiW, którzy zdecydowanie opowiadali się za utrzymaniem dotychczasowych zasad przechodzenia nauczycieli na wcześniejsze emerytury, przytaczając różne argumenty, w tym dotyczące warunków pracy i niskich płac w oświacie. Wicepremier Gosiewski zaproponował prowadzenie równoległych, „pakietowych” rozmów z „S” oświatową na temat emerytur oraz nakładów na oświatę i wynagrodzeń nauczycieli. Gosiewski stwierdził, że Rząd jest gotów rozmawiać z „Solidarnością” nad modyfikacją, bardziej korzystnymi rozwiązaniami dla nauczycieli w ustawie o emeryturach pomostowych i pakietowo o innych sprawach oświatowych.
Ustalono, że w najbliższym czasie Rząd będzie rozmawiał z Zespołem Komisji Krajowej NSZZ „S” ds. emerytur. Sprawa emerytur pomostowych będzie także omawiana w Komisji Trójstronnej ds. Społeczno-Gospodarczych. Równolegle będą toczyć się rozmowy „pakietowe” z oświatową „Solidarnością”.
Poza sprawą emerytur – głównym tematem spotkania- warto odnotować deklarację wicepremiera Gosiewskiego, że Prawo i Sprawiedliwość opowiada się za pozostawieniem Karty Nauczyciela. Warto także dodać, iż na skutek postulatów i starań NSZZ „S” Rząd przewiduje do 2013 r. przeznaczyć 3,2 miliarda złotych na odbudowę szkolnictwa zawodowego w Polsce.
Wojciech Jaranowski
---------------------------
http://www.waluty.com.pl/printarticle.php?id=22224
IAR: Gosiewski-emerytury pomostowe-ustawy
24.05.2007 15:49 czwartek
Wicepremier Przemysław Gosiewski zapewnił, że już w sierpniu do Sejmu trafi pakiet trzech ustaw dotyczacych emerytur.
Wicepremier Gosiewski - który po Ludwiku Dornie został szefem międzyresortowego zespołu do spraw ubezpieczeń społecznych - dzisiaj po raz pierwszy przewodził obradom tego zespołu.
Jak zaznaczył wicepremier, spośród trzech ustaw dotyczących emerytur najbardziej zaawansowane są prace nad emeryturami pomostowymi. Obecnie w resorcie pracy trwa jeszcze ostateczne ustalanie listy prac w szczególnych warunkach, bądź o szczególnym charakterze.
Obecna na konferencji prasowej minister pracy Anna Kalata nie powiedziała jednak, kiedy listę tych prac, uprawniających do przechodzenia na "pomostówki", otrzymają partnerzy społeczni. Wiadomo jedynie, że będzie ona znacznie okrojona i nie będzie to lista zawodów, ale konkretnych prac, wykonywanych w trudnych i szkodliwych dla zdrowia warunkach oraz prac wymagających szczególnych predyspozycji psycho-fizycznych.
Wykaz ten ma być opublikowany w odrębnym rozporządzeniu. Wicepremier Gosiewski i minister Kalata wyrazili nadzieję, że rozmowy z partnerami społecznymi na temat ustaw o emeryturach pomostowych zakończą się w czerwcu.
IAR/E.Łukowska/lm/dabr
Brak lecytyny...
Moderator: nicpon