Sądy marynarskie i sąd admiralski- szukam info
Sądy marynarskie i sąd admiralski- szukam info
Czy ktoś trafił na jakieś informacje (choćby śladowe) na temat działalności wojskowych sądów marynarskich, lub wojskowego sądu admiralskiego. Chodzi mi o lata 1918-1939, ale najbardziej intersuje mnie okres do 1921 r.
Slaw
Slaw
Jedyne co na teraz sobie przypominam to wspomnienia Pławskiego ( opisane raczej w formie anegdoty) ale to pewnie znasz.
Baltops 2012---> http://fotogdynia.blogspot.com/2012/06/ ... warty.html
Sprzedaję: http://allegro.pl/listing/user.php?us_id=1377717
Sprzedaję: http://allegro.pl/listing/user.php?us_id=1377717
Nie znalazłem informacji aby sąd Admiralski działał na początku lat 20, w dokumentach znalazłem jeden wyrok wydany w roku 1938 ,właśnie w Grudziądzu.Zelint pisze:W Grudziądzu było Dowództwo Okręgu Generalnego Pomorze (od stycznia 1920 roku do co najmniej grudnia 1920 roku). DOK w Toruniu powstał przy przejściu wojska na stopę pokojową.
Slaw
Być może Sąd Admiralski podlegał VIII Wojskowemu Sądowi Okręgowemu mieszczącemu się właśnie w Grudziądzu. Dalej - może to też być związane z majorem Korpusu Sądowego, który pełnił służbę w Marynarce Wojennej - Feliksem Lambertem. Był on zastępcą szefa tego sądu.Slaw pisze:Nie ukrywam że szukam bardziej konkretnych info. Sąd Admiralski działał w Grudziądzu (troche daleko od Gdyni) i tak się zastanawiam pod co on podlegał DOK czy MW .
Slaw
Czy chodzi o ppor. mar. Bolesława Benickiego?Slaw pisze:w dokumentach znalazłem jeden wyrok wydany w roku 1938
Był wyrok Sądu Admiralskiego, ogłoszony w rozkazie tajnym Dowódcy Wybrzeża Morskiego Nr. 22 z 28.09.1921 r, skazujący jednego z kmdr. ppor. na dwa tygodnie aresztu za występki z art. 2 RROP oraz § 114 WKK.Slaw pisze:... Nie znalazłem informacji aby sąd Admiralski działał na początku lat 20, w dokumentach znalazłem jeden wyrok wydany w roku 1938 ,właśnie w Grudziądzu.
JB
Sław niestety nic więcej nie wiem. Według Listy starszeństwa oficerów zawodowych marynarki wojennej, oficerów rezerwy marynarki wojennej powołanych do służby czynnej, oraz oficerów zawodowych innych korpusów osobowych armii przydzielonych do Marynarki Wojennej na dzień 15 sierpnia 1930 roku major Lambert nie był wykazany na liście. Więc to chyba zły trop. Wtedy Korpus Sądowy liczył tylko 2 osoby - ppłk. Bartelmusa i mjr. Wiśniewskiego.