Co do pancerza burtowego 16" (a co z barbetami?), to mam pewne wątpliwości... Wieże 16" co prawda były lżejsze, (nie wiem jak tam z masą amunicji) wydaje mi się jednak, że kilka dodatkowych centymetrów stali jest mało prawdopodobne (aczkolwiek możliwe - patrz Dunkerque/Strasbourg). Liczył się każdy milimetr grubości. Np. na Tirpitzu opłacało sie pocienić burtę o 5mm (w stosunku do Bismarcka), aby dołożyć na pokłady. Może jedynie West Virginia miała 16"?
Co do wątpliwości odnośnie 16" to sam je zgłosiłem i nie mam na razie zamiaru się z nich wycofywać.
Ale to że barbetty mogły pozostać cieńsze to było teoretycznie możliwe. Początkowo uważałem, że brytyjska koncepcja z barbetami i wieżami cieńszymi od pancerza burtowego - zastosowana na typie King George V jest totalnie bez sensu.
Barbetty i wieże 330, maszynownia 356, magazyny 381. Ale po krótkim zastanowieniu...
Okręt trafiony w komorę amunicyjną często tonie natychmiast. Więc najgrubszy pancerz. Okręt trafiony w maszynownię zwalnia. Czyli albo dezorganizuje nasz zespół i pozwala przeciwnikowi uciec, albo pozostaje na pastwę szybszego przeciwnika ( patrz odpowiednio Lion i Blucher pod Dogger Bank ), więc trochę cieńszy ale nadal gruby pancerz. A okręt z przestrzeloną wieżą może i zwykle zostaje w linii i walczy nadal. Więc jak musimy oszczędzać na ciężarze to jeszcze cieńszy pancerz. W sumie to logiczne. Problem tylko na tym, że barbetty i wierze to stosunkowo niewielka powierzchnia a co za tym idzie oszczędności też stosunkowo niewielkie. Chyba Anglicy musieli być bardzo zdesperowani.
A czy West Virginia miała 16"? Możliwe. W końcu po Perl Harbour i tak musieli jej go wymienić. Ale jakoś w to nie wierzę. Okręt po przebudowie był bardzo przeciążony, mimo dobudowania dużych bąbli. Masa dodatkowego wyposażenia i uzbrojenia była tak duża, że pod koniec wojny ( o ile czegoś nie pokręciłem ) nawet zredukowano na niej zapas amunicji do artylerii głównej ze 100 do 80 czy 85 pocisków/działo. W tym kontekście jakoś nie wierzę w pogrubianie pancerza.
A amunicja do dział to - pocisk 356 ok 700 kg ( były różne wersje ), ładunek miotający ok 213 kg. Ilość standardowa 1200 pocisków/okręt.
Pocisk 406 masa ok 1000 kg ( były różne wersje, a pocisków super ciężkich tu nie używano ) ładunek miotający ok 267 kg. Ilość standardowa 800 pocisków na okręt.
Ale przy wyporności lekkiej podawanej przeze mnie, masy amunicji nie liczono.