Okręt Podwodny ORP Ślązak

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

mariulo
Posty: 6
Rejestracja: 2006-09-09, 14:07
Lokalizacja: Warszawa

Okręt Podwodny ORP Ślązak

Post autor: mariulo »

Witam
Po raz kolejny zwracam sie do Was z prośbą. Otóż, interesuje mnie historia tego okrętu, a zwłaszcza jego ostatnie dni. W dostępnych mi źródlach nie ma zbyt wiele, a dziwnym trafem jego wrak stoi na dnie Zatoki Puckiej. Całkowicie ogołocony, tak jakby MW PRL-u cichcem się go pozbyła.
Wesołych Swiąt i Szczęśliwego Nowego Roku.
Pozdrawiam
Mariusz
kkic
Posty: 12
Rejestracja: 2004-10-28, 15:18
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: kkic »

A nie chodzi czasem o ORP "Kujawiak"? Był bliźniaczym okrętem "Ślązaka", radzieckiego projektu 96, typu M-XV (Malutka).

http://www.trembowel.pl/index.php?optio ... &Itemid=29
mariulo
Posty: 6
Rejestracja: 2006-09-09, 14:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: mariulo »

Witam
Nie. Tu nie ma żadnej pomyłki. Kujawiak stoi na początku Rybitwiej Mielizny, jest znany i często odwiedzany przez nurków. Wystaje kiosk z wody. ORP Ślązak stoi na dnie na głębokości 30m.
Lepsze opisy wraków są na naszej stronie: http://www.balticwrecks.com/,
ten link to też kopia strony o wrakach.
Mariusz
Balticwrecks
MiKo
Admin FOW
Posty: 4041
Rejestracja: 2004-01-07, 09:02

Post autor: MiKo »

On został jakoś tak ostatnio odnaleziony? Nie jest to rejon zamknięty (w pobliżu rezydencji prezydenta RP) i skąd wiadomo, że to właśnie Ślązak?
kkic
Posty: 12
Rejestracja: 2004-10-28, 15:18
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: kkic »

Czy istnieją jakieś wiarygodne informacje potwierdzające zatopienie okrętu?

Kiedyś na Zatoce Gdańskiej odnaleziono i wydobyto elementy wraku ORP "Ślązak", ale nie tego i nie tam.

http://www.umgdy.gov.pl/pium/stronajedn ... ad?id=5562
mariulo
Posty: 6
Rejestracja: 2006-09-09, 14:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: mariulo »

Witam
Tak, namacalny dowód to wrak okrętu. Numer taktyczny 304. Jeżeli ktoś zna jakiekolwiek informacje na jego temat to proszę o pomoc.
Mariusz
Balticwrecks
Jarek C.
Posty: 873
Rejestracja: 2004-01-04, 14:13
Lokalizacja: Rumia

Post autor: Jarek C. »

Już dawno losy naszych OP typu Malutka próbowałem ustalić w Archiwum. Niestety z różnych przyczyn (służbowo-osobistych) musiałem mocno ograniczyć tam wizyty.
Oczywiście odszukałem rozkazy DMW o ich wycofaniu ze służby. W niektórych z nich były zawarte ich dalsze losy. Niestety na razie nie udało mi sie odszukać innych dokumentów potwierdzajacych to co z nimi stało się naprawdę.

I tak rozkazy DMW zawierały:

ORP Kaszub - po wycofaniu przekazanie do Oddziału Ratowniczego MW, częsciowy demontaż, planowany jako poligon, nieodpłatnie przekazany do Rejonowej Zbiornicy Złomu w Gdańsku

ORP Mazur - planowany jako okręt-muzeum !!!

ORP Krakowiak - nieodpłatnie przekazany do Rejonowej Zbiornicy Złomu w Gdańsku

ORP Ślązak - po wycofaniu przekazany do 41.Dywizjonu Okrętów Ratowniczych, planowany do celów ćwiczebnych jako "PN-01"

ORP Kujawiak - planowany jako makieta treningowa dla szkolenia słuchaczy WSMW i specjalistów ratownictwa w zakresie walki o żywotność okrętu

ORP Kurp - nic
mariulo
Posty: 6
Rejestracja: 2006-09-09, 14:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: mariulo »

Witam
Dzięki, jest to coś na początek.
Mariusz
Balticwrecks
ODPOWIEDZ