Jakie są postępy przy budowie Gawrona?

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
TeeKay
Posty: 36
Rejestracja: 2006-07-29, 19:53
Lokalizacja: Z granicy Polsko-Kanadyjskiej

Post autor: TeeKay »

crolick pisze:
Dziadek pisze:Dla forumowiczów używających skrótu PMW. Nie ma obecnie czegoś takiego jak Polska Marynarka Wojenna (może była kiedyś przed wojną :)). Obecnie jest tylko i wyłącznie, jedyna słuszna Marynarka Wojenna Rzeczpospolitej Polskiej w skrócie MW RP ;)
Z tego co wiem to nigdy nie było PMW i zawsze było MW RP
A z tego co ja wiem to nigdy nie bylo PMW, czasem bylo MW RP a czesto "bywalo" MW PRL. :)
Dziadek
Posty: 646
Rejestracja: 2005-10-23, 17:52

Post autor: Dziadek »

Rysunek pochodzi ze strony Stoczni Marynarki Wojennej - z dorysowanym przez kogoś dnem (nie wiem kogo). Ja w tym rysunku dorobiłem jedynie AK-630, AK-176 i STING EO. Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 2007-02-24, 12:40 przez Dziadek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
karol
Posty: 4062
Rejestracja: 2004-01-05, 12:52

Post autor: karol »

nie zarabiasz na nim, więc problemu nie ma, bo już nawet w Stanach hobbystyczne sprawy są traktowane zdecydowanie inaczej, niż do zarabiania
Użytkownik nieaktywny, ale gadatliwy.
m_gajzler
Posty: 19
Rejestracja: 2005-04-11, 01:37
Lokalizacja: Dobroń
Kontakt:

Post autor: m_gajzler »

Cytat z biuletynu będącego zapisem posiedzenia KON z 25. 10. 2006 r.
sekretarz stanu M. Zająkała pisze:(...)
Chciałbym także krótko odpowiedzieć na pytania dotyczące korwety. Budowa korwety Gawron ma się zakończyć w 2010 r. Pytali państwo także o Stocznię Marynarki Wojennej. W tej chwili rozpoczynają się negocjacje w sprawie umowy dotyczącej wyposażenia w zintegrowany system walki. Będzie to drugi etap budowy korwety. W tej chwili mamy już kadłub i napęd. W drugim etapie realizowane będą systemy walki, systemy dowodzenia i uzbrojenie. Kontrakt opiewać będzie na kwotę ok. 600 mln zł.(...)
Awatar użytkownika
Krzysztof Miller
Posty: 206
Rejestracja: 2005-08-08, 11:25
Lokalizacja: Łańcut

Post autor: Krzysztof Miller »

m_gajzler pisze:Cytat z biuletynu będącego zapisem posiedzenia KON z 25. 10. 2006 r.
sekretarz stanu M. Zająkała pisze:(...)
Chciałbym także krótko odpowiedzieć na pytania dotyczące korwety. Budowa korwety Gawron ma się zakończyć w 2010 r. Pytali państwo także o Stocznię Marynarki Wojennej. W tej chwili rozpoczynają się negocjacje w sprawie umowy dotyczącej wyposażenia w zintegrowany system walki. Będzie to drugi etap budowy korwety. W tej chwili mamy już kadłub i napęd. W drugim etapie realizowane będą systemy walki, systemy dowodzenia i uzbrojenie. Kontrakt opiewać będzie na kwotę ok. 600 mln zł.(...)
Stenograf się rypnął. Chodziło o 2100 rok.
[...] prawdziwa wojna — a kilka prawdziwych wojen widziałem — pod względem porządku i ładu do złudzenia przypomina ogarnięty pożarem burdel.
Jaskier, Pół wieku poezji
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4480
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Post autor: pothkan »

Mają kadłub... Jasne, chyba składany w komórce.

Nawet jak się wyrobią - to i tak 9 lat budowy, SKANDAL!
Obrazek
Adam
Posty: 1758
Rejestracja: 2005-09-06, 12:58

Post autor: Adam »

Tam od razu skandal, w Indiach byłoby to błyskawiczne tempo budowy, przynajmniej kilka lat temu ;))

A ten kadłub to ktoś widział??
m_gajzler
Posty: 19
Rejestracja: 2005-04-11, 01:37
Lokalizacja: Dobroń
Kontakt:

Post autor: m_gajzler »

pothkan pisze:Mają kadłub... Jasne, chyba składany w komórce.
Przeca nie powiedział, że w całości ;). Kawałek mają :D
pothkan pisze:Nawet jak się wyrobią - to i tak 9 lat budowy, SKANDAL!
Tak mniej więcej standardy indyjskie (Brahmaputra) ;)
Edit:
Widzę że nie tylko mi standardy indyjskie na myśl przyszły. Przy okazji - przyłączam się do pytania o faktyczny stan prac nad Gawronem.
Awatar użytkownika
karol
Posty: 4062
Rejestracja: 2004-01-05, 12:52

Post autor: karol »

TvGdańsk podaje, że Gawron otrzyma włoską turbinę zamiast GE! Pokazali też integrację systemów Groma, okrzykując go najnowocześniejszym okrętem MW RP
Użytkownik nieaktywny, ale gadatliwy.
Adam
Posty: 1758
Rejestracja: 2005-09-06, 12:58

Post autor: Adam »

karol pisze:TvGdańsk podaje, że Gawron otrzyma włoską turbinę zamiast GE!
Chyba już od jakiegoś czasu, a może i od początku było wiadomo, że będzie to Avio (licencja GM). Przynajmniej w takiej świadomości żyłem ;)
Nawet w którejś z naszych morsko - wojennych gazet był reportaż z fabryki Avio.
Ale faktycznie, teraz podali to oficjalnie
Pokazali też integrację systemów Groma, okrzykując go najnowocześniejszym okrętem MW RP
Konkurencji za dużej nie ma ;))
Obecnie jest wręcz najnowocześniejszy na świecie - całkowicie niewidoczny ;))
Awatar użytkownika
Mitoko
Posty: 2718
Rejestracja: 2004-01-05, 12:26
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Mitoko »

O ile nie pokręciłem to w ostatnim Lotnictwie lub NTW jest info iż ta turbina idzie w ramach jakiegoś offsetu (chyba za F-16 - musiałbym sprawdzić)
Wykopany z DWS za żądanie prawdy
Awatar użytkownika
Brodołak
Posty: 110
Rejestracja: 2006-10-03, 09:36
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Brodołak »

Mam nadzieje że wraz z przeciągającą się budową, dostosowuje się projekt do zmian jakie zachodzą w uzbrojeniu i elektronice na świecie. :-D
Adam
Posty: 1758
Rejestracja: 2005-09-06, 12:58

Post autor: Adam »

Brodołak pisze:Mam nadzieje że wraz z przeciągającą się budową, dostosowuje się projekt do zmian jakie zachodzą w uzbrojeniu i elektronice na świecie. :-D
Heheheee
Projekt raczej dopasowuje się do malejącego budżetu MW.
Docelowo może to być jeden km ustawiony na dziobie ;))
Awatar użytkownika
Brodołak
Posty: 110
Rejestracja: 2006-10-03, 09:36
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Brodołak »

Super jak ma tak wyglądać ta super-korweta to już lepiej kupić z setkę motrówek, są tańsze i też można je wyposażyć w kaemy. :-D
Awatar użytkownika
karol
Posty: 4062
Rejestracja: 2004-01-05, 12:52

Post autor: karol »

Mitoko pisze:O ile nie pokręciłem to w ostatnim Lotnictwie lub NTW jest info iż ta turbina idzie w ramach jakiegoś offsetu (chyba za F-16 - musiałbym sprawdzić)
dokładnie, w cytowanej informacji TVGdańsk podali, że Avio w zamian bedzie produkować w Polsce jakieś elementy lotnicze (sorki za dokładność, ale lotnictwo mnie...), a turbina Gawrona jak widzę na zapodanej stronce, LM2500, a to i tak konstrukcja GE ;)
Użytkownik nieaktywny, ale gadatliwy.
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4970
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Post autor: Marmik »

Brodołak pisze:Super jak ma tak wyglądać ta super-korweta to już lepiej kupić z setkę motrówek, są tańsze i też można je wyposażyć w kaemy. :-D
Takie i tym podobne opinie, choćby i na żarty, są bardzo krzywdzące dla naszej Marynarki Wojennej.
Rozejrzyjcie sie dookoła: polskie autostrady, dramatyczny stan wielu szpitali, oszustwa na każdym kroku etc, etc.
Czepiliście się tego "Gawrona" jak psiego ogona. To i tak cud, że wogóle rozpoczęto jego budowę. Pomijając lekką dezaktualizację pewnych założeń i oczywiste niedopasaowanie jednostki do dwóch głównych grup zadań, to należy stwierdzić, iż MEKO A100 to dobre okręty. Budowa prototypowej jednostki jest już na tyle zaawansowana, iż na pewno wejdzie ona do służby. Z jakimi mankamentami? Trudno obecnie wyrokować. Czy stanie się drugim "Kaszubem" - pierwszą jednostką nigdy nie ukończonej serii? Zapewne tak. I niech tak pozostanie, gdyż jak już wsponiałem próba pogodzenia odmiennych zadań przy minimalizacji kosztów doprowadziła do tego, iż okręt jest ni w pięć ni w dziesięć.
Niemniej mamy jakąś perspektywę. Jakąkolwiek.
Zaraz ktoś powie, że za tą kasę można było wybudować i uzbroić ze trzy może cztery kutry rakietowe. A ja zapytam: Po co? Czy są one niezmiernie potrzebne w obecnej sytuacji? Nie.

Panowie, mechanizmów istnienia floty wojennej nie można rozpatrywać tylko i wyłącznie na płaszczyźnie militarno-technicznej. Nawet uwzględnienie czynników ekonomicznych to nadal za mało.
Zanim zaczniecie krytykować proszę o jedno - przemyślcie sytuację, zadajcie sobie sto pytań typu: Po co? Na co? Gdzie? Kiedy? Dlaczego? etc etc. Poszukajcie odpowiedzi na te pytania w dostępnej literaturze. Wtedy okaże się na co tak naprawdę szukamy odpowiedzi.
Unikajcie marginalizacji i modnego obecnie w tym kraju wyśmiewania wszystkiego a priori.


TAK KRAWIEC KRAJE JAK MU MATERII STAJE!


Mocno zdegustowany,

Marmik :?
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
ODPOWIEDZ