ratherm pisze:Został sie jeden "pasażerski lotniskowiec" Junyo (które jak później historia pokazała toneły po jednej torpedzie).
--- TROCHĘ MI TO ZAJĘŁO, ALE TE PASAŻERY WCALE NIE BYŁY TAK TENDENCYJNE. HIYO w 43 w trakcie koncentracji floty przeciw inwazji Aleutów przyjął 3 T (jeden niewypał) i przetrwał bez problemu. Podobnie Junyo trafiony 2 lata później.
Co więc zatopiło Hiyo w 44. TOPREDA - ?
Bez problemu to lekka przesada.
Ozawa mówił o nich podczas przesłuchań:
Q. How soon did she sink?
A. Perhaps 1-1/2 hours; she had very insufficient defense equipment because it was a converted carrier and had insufficient compartmentation and protection
A po ostatnie Nagumo przecież już jechał na oparach ropy. Tak mi się wydaje.
Zgadza sie. W wyniku wyczerpania zawrocili w poludnie 27 do bazy na wyspie Truk.
Hiyo zostal zatopiony torpeda lotnicza.
Obydwie jednostki w trakcie dzialan zaatakowane i storpedowane przez op. W obu przypadkach ciezko uszkodzone, podobno Junyo zawdzieczal swoje przetrwanie z powodu braku paliwa lotniczego i amunicji.
Tak naprawdę to w HIYO prawdopodobnie uderzyły dwie torpedy. Japce twierdzili że z okrętu podwodnego. Ale raczej z samolotu bo op nie było.
wolf359 pisze:
Co do Kido Butai. Japończycy nie używali czegoś podobnego do TF, TG, TU. W zasadzie można przetłumaczyć to jako strike force, ale jak wszystkie japońskie ideografy mają one wiele odcieni i to zależy od tego co chce się przekazać. Nazewnictwo zespołów operacyjnych było dosyć proste. Wykorzystywano najczęsciej ideogram "Tai" lub czasem "Butai". "Tai" tłumaczy się jak "Force", "Body" (sorki za angielskie nazewnictwo, ale angielski jest tu lepszym językiem niż polski ). Jedynym wyjątkiem było "Rengō Kantai" - "Combined Fleet" - Połączona Flota. Rengō Kantai zawsze było pisane tak samo bez żadnych innych "odcieni". Rengo Kantai pojawiło się po raz pierwszy w 1905 roku czyli w czasie wojny rosyjsko-japońskiej. Później "pojawiało" się jeszcze kilka razy (np. w czasie I wojny światowej i wielkich manewrów floty co 4 lata). Permanetnie ustanowiono "instytucję" Rengō Kantai w 1933 roku. ō wymawia się przeciągle coś w stylu podwójnego o.
Jeśli chodzi o strukturę zespołów to po reorganizacji Floty Połączonej (Rengo Kantai) w Pierwszą Flotę Ruchomą (Dai Ichi Kido Kantai) w 1944 roku to była ona niemal identyczna jak w US Navy. Struktura dowodzenia pozostał inna.