Celność torped "Sokoła"?

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

poszukiwacz
Posty: 285
Rejestracja: 2004-10-03, 17:16
Lokalizacja: Siedlce

Celność torped "Sokoła"?

Post autor: poszukiwacz »

W artykule p. Bartelskiego o "Sokole" i "Dziku" (Okręty wojenne 2/2001) autor stwierdza, że "Sokół" wykonał 15 ataków torpedowych i wystrzelił 42 torpedy, z których tylko 9 było celnych. Jeżeli to nie jest jakaś literówka (bo powinno być np. 19 lub inna liczba) to skąd taka słaba skuteczność tych ataków? Czy winne były temu torpedy? Czy posiadały jakieś znaczące wady? A może to jednak załoga okrętu nie była tak dobra jak zwyklismy uważać? Do tej drugiej alternatywy skłaniac może statystyka ataków "Dzika" : ataki 11, wystrzelone torpedy 29 z tego celne 13. Co o tym myślicie?
karolk

Post autor: karolk »

zgodnie z Twoim nickiem kolego proponuję, żebyś uważnie przeszukał tutejsze tematy, a temat celności torped Sokoła tudzież Dzika zwanych 'terrible twins' w polskiej literaturze był tu poruszany wieelokrotnie :)
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Post autor: crolick »

Witam,

Jak widac artykul powstal dawno temu. Od tego czasu wiele nowego sie dowiedzialem i szczerze moge powiedziec, ze artykul juz jest w znacznej mierze nieaktualny [czyt. ma mase bledow]. Na obecny stan wiedzy dane te wygladaja nastepujaco:
Sokol - 9 / 42 torped [19 atakow], 21,5%
Dzik - 9 / 30 torped [11 atakow], 30%
Wg mojej wiedzy torpedy zawiodly tylko trzykrotnie Sokola -atakaujac pod Navarino i atakujac Balille [obie mialy awarie zyrokompasu], oraz atakujac wloski szkuner 8.VI.43 [torpedy nie wybuchly]. W pozostalych wypadkach przyczyna zazwyczaj bylo slabe wyszkolenie atakujacych [choc pewnie tez czesciowo za to odpowiedzialny jest... przypadek]. Swoja droga wynik ten wcale nie jest taki zly... :wink:

Pozdrawiam,
crolick [Andrzej S. Bartelski]
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
poszukiwacz
Posty: 285
Rejestracja: 2004-10-03, 17:16
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: poszukiwacz »

O jak miło "spotkać" autora. Czy mogłby szanowny kolega uściślić jakie błedy zawiera ten tekst?
Kolejne pytanie (tym razem już do wszystkich) dotyczy skuteczności. Jeżeli od 20 do 30% dla tych naszych okrętów to nieźle to jak sprawa przedstawiała się u innych? Np. Niemców? Amerykanów? Wszelkie dane mile widziane.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Post autor: crolick »

poszukiwacz pisze:O jak miło "spotkać" autora. Czy mogłby szanowny kolega uściślić jakie błedy zawiera ten tekst?
Kolejne pytanie (tym razem już do wszystkich) dotyczy skuteczności. Jeżeli od 20 do 30% dla tych naszych okrętów to nieźle to jak sprawa przedstawiała się u innych? Np. Niemców? Amerykanów? Wszelkie dane mile widziane.
Pozdrawiam
Bledow jest niestety duzo. Dzis juz nie mam czasu ich wklepywac. Moze kiedys. Z pewnoscia niedlugo powinno pojawic sie cos nowego, wiec prosze trzymac reke na pulsie...

Co do skutecznosci, prezentuje dane od mojego przyjaciela. Nalezy jednak nie zapominac ze sa to dane baaardzo orientacyjne, a dla Polski obliczone juz wg moich ustalen. W oryginale mielsimy 13,41%. Warto tez zauwazyc, ze im mniej atakow tym wiekszym wachaniom ulega wskaznik [vide Orzel]. Nalezy przyjac ze sredni wynik to 15%:

Polish: 21.69%

Dutch: 17.19%
USA: 15.91% (Atlantic only)
Norwegians: 15.87%
UK: 15.11%
Greeks: 11.43%
French: 9.57%

Z polskich:
Sep 0 / 1 [1 atak], 0%
Rys 0 / 2 [1 atak], 0%
Wilk 0 / 3 [1 atak], 0%
Orzel 2 / 5 [2 ataki], 40%
Sokol 7 / 42 [19 atakow], 16,67% [przepraszam za pomylke, poprawna liczba trafien to 7]
Dzik 9 / 30 [11 atakow], 30%

Niestety danych dla okretow niemieckich, japonskich i amerykanskich z Pacyfiku nie posiadam.
Pozdrawiam
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
poszukiwacz
Posty: 285
Rejestracja: 2004-10-03, 17:16
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: poszukiwacz »

Dziekuje za szybką i ciekawą odpowiedź. Ewidentnie dałem się nabrac niemieckiej propagandzie typu "jedna torped, jeden statek" ;) i wydawało mi sie że op były skuteczniejsze. Pewnie na jakieś uchylenie rąbka tajemnicy w sprawie tego "czegoś nowego" nie mam co liczyć?
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Post autor: crolick »

Hehe, tak to bylo w WWI. Jak to szlo?! Ein Stoß ein Franzos, Jeder Schuß ein Russ... :mrgreen:

Liczyc zawsze mozna :P
Jakos niedlugo powinno cos sie wykluc w postaci historii niedoszlego ORP Kuna, i kampanii wrzesniowej. Co do Dzika i Sokola to nie bedzie artykul. W kazdym badz razie, na pocieszenie podrzucam taka zbiorcza tabelke:
Obrazek

Pozdrawiam,
crolick
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Emden
Posty: 759
Rejestracja: 2004-07-08, 15:22

Post autor: Emden »

crolick pisze:Hehe, tak to bylo w WWI. Jak to szlo?! Ein Stoß ein Franzos, Jeder Schuß ein Russ... :mrgreen:

Liczyc zawsze mozna :P
Jakos niedlugo powinno cos sie wykluc w postaci historii niedoszlego ORP Kuna, i kampanii wrzesniowej. Co do Dzika i Sokola to nie bedzie artykul. W kazdym badz razie, na pocieszenie podrzucam taka zbiorcza tabelke:
Obrazek

Pozdrawiam,
crolick
Ja tutaj chyba niedokształcony jestem... Zbik zatopił dwa statki???
I to jeszcze artyleria lub minami???
:o
karolk

Post autor: karolk »

ten kuter rybacki udupiony na niewiadomej minie jak widać mu policzono, emden, daj spokooj, przeciez to mogła byc jego mina :)
Awatar użytkownika
sian
Posty: 36
Rejestracja: 2005-04-11, 22:01
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: sian »

O ile dobrze wiem to 1 października 1939 r na minie postawionej przez Żbika poderwał się trałowiec M-85.
Uściski jak pociski
Sian
Emden
Posty: 759
Rejestracja: 2004-07-08, 15:22

Post autor: Emden »

karolk pisze:ten kuter rybacki udupiony na niewiadomej minie jak widać mu policzono, emden, daj spokooj, przeciez to mogła byc jego mina :)
Jaki kuterek???
Bo MFK Pil. 55 to chyba do Wilka jest doliczony...
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Post autor: crolick »

Emden pisze:Jaki kuterek???
Bo MFK Pil. 55 to chyba do Wilka jest doliczony...
Inny kuterek niz MFK Pil. 55 :wink:
Przy czym to zatopnienie jest 99% pewne w przeciwienstwie do Wilkowego ktore jest tylko prawdopodobne...
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
ODPOWIEDZ