PMW w Rydzie w 1941 roku?

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
IjonTihy
Posty: 158
Rejestracja: 2004-12-21, 18:08
Lokalizacja: Toruń

PMW w Rydzie w 1941 roku?

Post autor: IjonTihy »

Na stronie KarolaKeana znalazłem taki tekst:
... o tworzeniu marynarki polskiej przez Rosjan w Rydze na wiosnę 1941 roku
Ktoś coś więcej na ten temat?
karolk

Post autor: karolk »

była tu nawet dyskusja na ten temat :)
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Marek T »

Dyskusja była chyba jeszcze na zielnym forum - na Twój Necie.
Więc dla przypomnienia, bo ja to rozpętałem:

Pod koniec lat osiemdziesiątych znalazłem w "Kraju Rad" notatkę - wspomnienia (bradzo krótkie) gościa, który zeznał, że w 1939 roku przedostał się na Łotwę, chyba chciał dalej przedostać się na Zachód.
Wyszlo tak, że pozostał na Łotwie i Sowieci wcielili go do oddziału polskiej marynarki wojenej tworzonego w tamtym czasie i w tamtym miejscu. Wszystko skończyło się wraz z atakiem niemieckim na ZSRR, a formowany oddział skierowano do obrony przeciw Niemcom, ale na lądzie.

Było to tłumaczenie, oryginał podobno ukazał się w "Krasnoj Żwieździe" (chyba?).
Wszystko to jest nader dziwne. Po co Sowietom byłaby akurat polska marynarka wojenna? Próbowałem zainteresować tym Muzeum MW, ale bez specjalnych sukcesów - w każdym razie nic nie wiedzieli.

Ksenofont - a co ty na to?

Niestety, nie mogę odnaleźć tego wycinka. Ale jeżeli znajdę, to wkleję w całości.
Awatar użytkownika
Ksenofont
Posty: 2105
Rejestracja: 2004-12-27, 23:28
Lokalizacja: Praga

Post autor: Ksenofont »

Witam!
Nic na ten temat nie wiem, ale...
W kwietniu 1940 roku Sowieci wymordowali około 30 tysięcy Polaków w Katyniu, sądząc, że Niemcy z Francją będą walczyć jeszcze ze cztery lata, a potem Armia Czerwona "wyzwoli" Europę. Nie myśleli wówczas o tworzeniu wojsk "narodowych". Z chwilą ataku na Litwę, Łotwę i Estonię i Rumunię w czerwcu 1940 roku, też o tym nie myśleli, ani nawet w grudniu, gdy po rozmowach Mołotowa w Berlinie zaczął załamywać się sojusz niemiecko-sowiecki.
Wiosną 1941 roku przygotowując się do ataku na Niemców, NKWD powołało kilka jednostek "internacjonalistycznych" Armii Czerwonej - m.in. z komunistów włoskich, niemieckich. Nie słyszałem jednak niczego, o takiej jednostce złożonej z Polaków. Co więcej Polaków, których ogarnął pobór do AC (blisko 300 000 młodych ludzi, praktycznie WSZYSCY stracili życie w pierwszym roku wojny niemiecko sowieckiej) starannie rozlokowywano po syberyjskich i kaukaskich pułkach.
Przede wszystkim zaś powołanoby taką jednostkę lądową. Co więcej, zgodnie z sowieckimi planami nowej bolszewickiej Europy, nie mogła powstać jakakolwiek narodowa Marynarka Wojenna, bo wymarzony Jewrosojuz Stalina, miałby jedną armię - Armię Czerwoną, oraz jedną flotę - Czerwoną Flotę. W dodatku, Polska Socjalistyczna Republika Rad, nie miałby dostępu do morza, więc najwyżej zbudowano by krążownik i nazwano go "Krasnaja Polsza"

Obawiam się, że opowieść zamieszczona w "Kraju Rad", ma tyle samego wspólnego z prawdą, co inne informacje zawarte w tejże gazecie. Zwykła propagandówka, mająca wykazać (bo pod koniec lat osiemdziesiatych coraz głośniej było o emigracyjnej książce Bregmana "Najlepszy sojusznik Hitlera", coraz głośniej mówiono o współpracy sowiecko niemieckiej w zwalczaniu państwa polskiego, coraz głośniej mówiono o Katyniu) mająca wykazać, że Ludzie Radzieccy byli dobrzy, nikomu krzywdy nie zrobili, i nawet chcieli wyzwalać Polskę.

Przykro mi
Ksenofont

P.S. Agencja TASS donosi:
"Burżuazyjny Afgański czołg ostrzelał pokojowo orzący, radziecki traktor. Traktor odpowiedział ogniem i odleciał do Bazy"

X
Myślisz, że było zagrożenie, które im umknęło; problem, którego nie poruszyli; aspekt, którego nie rozpatrywali; pomysł, na który nie wpadli; rozwiązanie, którego nie znaleźli?!?
Obrazek
Emden
Posty: 759
Rejestracja: 2004-07-08, 15:22

Post autor: Emden »

Znam podobne:
Zołnierze izraelscy na patrolu spotkali podejrznych palestyńczyków. Oddano dwa strzały ostrzegawcze. Obydwa celne.
Awatar użytkownika
RyszardL
Posty: 2890
Rejestracja: 2004-05-18, 13:58
Lokalizacja: Perth, Australia

Post autor: RyszardL »

Jewrosojuz

Doskonałe określenie. Niestety, trwa do tej pory chociaż zmieniło nazwy i barwy.
http://www.flotyllerzeczne.aq.pl/
http://www.biuletyn2008.republika.pl
"Demokracja to najgorszy z ustrojów - rządy hien nad osłami" Arystoteles
Awatar użytkownika
Ksenofont
Posty: 2105
Rejestracja: 2004-12-27, 23:28
Lokalizacja: Praga

Post autor: Ksenofont »

RyszardL pisze:
Jewrosojuz
Doskonałe określenie. Niestety, trwa do tej pory chociaż zmieniło nazwy i barwy.
Żebym nie został opacznie zrozumiany: "Jewrosojuz" to po rosyjsju "Eurozwiązek", w ten sposób nazywają "Unię Europejską", której dumnymi mieszkańcami jesteśmy.
X
Myślisz, że było zagrożenie, które im umknęło; problem, którego nie poruszyli; aspekt, którego nie rozpatrywali; pomysł, na który nie wpadli; rozwiązanie, którego nie znaleźli?!?
Obrazek
karolk

Post autor: karolk »

na pewno nie Jewrosoviet? cosik me nie pasuje Jewrosojuz do tyj Junii Juropejskiej... :wink:
Awatar użytkownika
RyszardL
Posty: 2890
Rejestracja: 2004-05-18, 13:58
Lokalizacja: Perth, Australia

Post autor: RyszardL »

Ksenofont pisze:
RyszardL pisze:
Jewrosojuz
Doskonałe określenie. Niestety, trwa do tej pory chociaż zmieniło nazwy i barwy.
Żebym nie został opacznie zrozumiany: "Jewrosojuz" to po rosyjsju "Eurozwiązek", w ten sposób nazywają "Unię Europejską", której dumnymi mieszkańcami jesteśmy.
X

Ja Cię dokłanie zrozumiałem. Nie ma obawy.
Ryszard
http://www.flotyllerzeczne.aq.pl/
http://www.biuletyn2008.republika.pl
"Demokracja to najgorszy z ustrojów - rządy hien nad osłami" Arystoteles
ODPOWIEDZ