Czy HMS Naiad miał zielony kamuflaż ???

Okręty Wojenne lat 1905-1945

Moderatorzy: crolick, Marmik

ShipLover

Czy HMS Naiad miał zielony kamuflaż ???

Post autor: ShipLover »

Na stronie <<http://www.steelnavy.com/Naiad.htm>> autor modelu przytacza schemat kamuflażu z 1940 r. brytyjskiego lekkiego krążownika przeciwlotniczego HMS "Naiad", pochodzący z książki Alana Ravena "Ensign-2", wydanej w 1973 roku. Kamuflaż ten posiada kolory zielono-brązowo-jasnoszare - bardzo nietypowe jak na okręty wojenne. Nurtuje mnie pytanie o zgodność tego kamuflażu z prawdą historyczną ?

Ten sam autor, Alan Raven w ostatnio wydanej serii "Warship Perspectives", w jednym z tomów "Camouflage Royal Navy" przedstawia ten sam schemat kamuflażu krażownika HMS "Naiad" ale w kolorach czarno-szaro-jasnoszarych: Black, 507B, 507C ! Malowanie takie prezentuje również Sławomir Brzeziński, w wydanych w ostatnich tygodniach "Profilach Morskich Nr 67". Jak było naprawdę z tym "zielonym kamuflażem" krążownika HMS Naiad ?
MiKo
Admin FOW
Posty: 4050
Rejestracja: 2004-01-07, 09:02

Post autor: MiKo »

Jak Brzeziński robił tego Naiada to gadaliśmy o tym kamuflażu (znaczy się on gadał a ja słuchałem ;) ). Twierdził, że ten brązowo-zielony jest od czapki. Bylo to tym bardziej łatwe, że Raven też zmienił swoje podejście do tematu. Z tego co pamiętam to mówił, że w jego mniemaniu w "Camouflage RN" Raven niepotrzebnie wziął czarny zamiast ciemnoszarego. Pokazywał mi takie zdjęcie Naiada na tle jakiegoś barkasu. "Czarny" tego barkasa był o wiele czarniejszy od "czarnego" Naiada. No i miał zrobić taki właśnie kamuflaż. Nie widziałem tych Profili jeszcze więc może zmienił zdanie na temat tego "czarnego".
peterator
Posty: 94
Rejestracja: 2004-06-11, 14:59

Re: Czy HMS Naiad miał zielony kamuflaż ???

Post autor: peterator »

ShipLover pisze:Na stronie <<http://www.steelnavy.com/Naiad.htm>> autor modelu przytacza schemat kamuflażu z 1940 r. brytyjskiego lekkiego krążownika przeciwlotniczego HMS "Naiad", pochodzący z książki Alana Ravena "Ensign-2", wydanej w 1973 roku. Kamuflaż ten posiada kolory zielono-brązowo-jasnoszare - bardzo nietypowe jak na okręty wojenne. Nurtuje mnie pytanie o zgodność tego kamuflażu z prawdą historyczną ?
...
Publikacja Ravena/Lentona nazywa sie Dido Class Cruisers i jest wydana w ramach serii "Ensign" wydawnictwa Bivouac Bokoos ltd.

O kamuflazach pisze tylko tyle ze:
"... Camouflage war first used on cruisers in April 1940 in the Norway Campaign, there being two main types. A number of the County class heavy cruisers including the York were wearing a tyle loosely based on some of the Dazzle designs of the First World War. There were no special colours used in this tpe, just the standard paint stocks that were available to most ships at this time. The colours were Home Fleet dark grey, Mediterranean light grey and sometimes a white was included.
The light cruisers adopted a completly different style of camouflage. The colours were a dark brown, a medium light green and Mediterranean light grey. Altrough the patterns varied considerably from ship to ship the style in most cases easily identifiable as the colours were applied in horizontal swathes. Several of the Town class used this scheme and at least one of the Arethusa class (Penelope), and also the second ship of the Dido class to complete - H.M.S. Naiad. She wore this type from completion in mid-1940 until late in the same year or very early in 1941 when her camouflage was painted out and replaced by simple wo colour design without pattern using dark grey for the hull and a light grey for the upperworks, and she was still wearing this design when sunk."

Admitalty First Disruptive type byl uzywany powszechnie na krazownikach od 1941.

Czy masz przypadkiem Warship Perspectives? :o

Peterator
MiKo
Admin FOW
Posty: 4050
Rejestracja: 2004-01-07, 09:02

Post autor: MiKo »

tu jest ten czarny z Ravena:

Obrazek
karolk

Post autor: karolk »

hmm, nie widziałem jeszcze fotki z takim rysunkiem, ale człowiek cały żywot uczy sii :wink:
light green, ciekawy kolor :roll:
ShipLover
Posty: 2
Rejestracja: 2005-02-09, 08:54

Czy HMS Naiad miał zielony kamuflaż ???

Post autor: ShipLover »

Dziękuję Szanownym Kolegom za udział w dyskusji. Podsumowując: w 1973 roku Raven wyraźnie pisał o zielono-brązowym kamuflażu HMS Naiad, a "Warsip Perspectives" (które zacytował MiKo) z 2002 lub 2003 roku się z tego wycofał, pisząc o czarno-szarych kolorach kamuflażu. Ale jak było naprawdę ? Czy zielono-brązowe malowanie było prawdopodobne ? Może są jakieś inne źródła oprócz Ravena ?
Stoi u mnie zielonkawy kadłub rozpoczętego modelu krążownika "Naiad" i wygląda jakoś dziwnie. A ja tracę motywację do ukończenia jego budowy.

Pozdrawiam, ShipLover
karolk

Post autor: karolk »

sam model jest tak piękny, że dziwię się traceniu motywacji, gdyż wyraźnie stoi po angielsku, że kolor malowania mógł był lekko zielony, automatycznie na prawie kontrastu ciemniejsze elementy maskowania mogą przybrać odcień lekko brązowy w zależności od oświetlenia okrętu (a operując z Egiptu nic, a nic dziwnego, tam słońce często barwi na brąz obiekty na wodzie i nie tylko...), więc kolego szyplower nie przesadzaj, wszystko jest OK :)
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4130
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Post autor: crolick »

Ten zielony kamuflaz moze i jest nieprawdziwy, ale za to jaki sliczny :mrgreen:
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Marek T »

1. W przypadku NAIADa Raven zmienił zeznania i uważam, że trzeba uwierzyć jego ostatniej pracy. Ale - jak wynika z jego ostatniej książki - kolor zielony był w tym czasie stosowany w brytyjskich kamuflażach. Przykładem jest SOUTHAMPTON na str. 31 w zeszycie I "Warship Perspectives": okręt jest pmalowany w plamy szare i zielone, z niewielkimi aplkacjami w kolorze czerni i brązu.
2. O ile wiem, Raven i Roberts pisząc o kamuflażach posługiwali sie dokumntacją i fotografiami - ale także modelami robionymi podczas wojny przez członków załogi i często malowanymi w oryginalne kolory.
Myślę, że zła interpretacja w książeczce o DIDO mogła sie wziąć z oględzin takiego modelu, a farba na nim po prostu mogła ulec starzeniu.
3. Jeżeli ktokolwiek napisze coś innego niż Raven, to będzie musiał się mocno napocić, aby mu uwierzono. Raven jest zbyt dużym autorytetem.
ODPOWIEDZ