Największym problemem na świecie jest nie to, że jest na nim wielu ignorantów, ale to, że ci ignoranci przekonani są o swej wiedzy i nieomylności. I że nic ich nie przekona, że "białe jest białe a czarne jest czarne"... To jest prawdziwa tragedia.Szczęśliwie uratowała cię administracja zamykając wątek.
Dobra. A teraz mi odpowiedz:Ma być 6 dywizji w każdej ma być brygada artylerii składająca się z 4 DMO Himars co daje 432szt.
1) Ile HIMARS-ów ma obecnie armia USA i ile ich zamierza mieć?
2) Jak liczna jest armia USA w stosunku do naszej?
3) Jakie są moce produkcyjne amerykańskiego przemysłu, jeżeli chodzi o HIMARS-y?
Co do wielkiej armii jaką mamy mieć - czyli te 300 tys. (powiedzmy, 250 tys. + 50 tys. WOT).
W 2021 roku wydaliśmy na armię jakieś 58,1 mld (1 mld został przełożony na 2022, ale nie chodzi o szczegóły).
Z tego na wydatki majątkowe poszło 22,4 mld (znów, 6,3 mld na FWSZ, ale nie o to chodzi), na wydatki bieżące jakieś 24 mld i prawie 9,5 mld na emerytury, renty itp.
Obecnie mamy nie więcej niż 115 tys. armię i jakieś 32 tys. WOT. Idąc dalej według cen z 2021 roku, przy 250 tys. armii wydatki bieżące winny być proporcjonalnie większe, a więc nie mniejsze niż 52 mld (licząc z WOT do 55 mld). Dodajmy - według cen z 2021. W przypadku emerytur, będą one rosnąc z poślizgiem, ale będą rosnąc. Do sumy ok. 20,5 mld. Czyli, na same tylko wydatki bieżące będzie potrzeba jakieś 75 mld PLN. Według cen z 2021.
Nie chcę już tu zwracać uwagi, że ze względu na sytuację demograficzna, aby pozyskać tak dużą liczbę ludzi dla armii, trzeba będzie zwiększyć atrakcyjność służby. Co da się zrobić, ale na co będą potrzebne kolejne pieniądze. I od tego się nie ucieknie, armia będzie potrzebować nie każdego, ale określonych ludzi. Czyli dokonywać wyboru będzie się z zawężonej bazy. Ale mniejsza z tym.
Zakładając, że mamy przeznaczać na obronę 3 % PKB, to według PKB i cen z 2021 powinniśmy przeznaczyć na ten cel jakieś 78-79 mld PLN. Przy docelowych wydatkach stałych jakieś 75 mld.
OK, ktoś powie, że PKB będzie rósł. Ale wydatki majątkowe powinny przy takiej armii urosnąć dwukrotnie, czyli do jakichś 40-45 mld PLN (cały czas według wartości złotego z 2021). Już na oko widać, że na taką armię nas po prostu nie stać. To mrzonka. A jej realizacja, znów, przyniesie więcej szkód niż pożytku.