W dzisiejszym Fakcie jest artykuł o tablicach Mendelejewa zakupionych przez MON za... 31 milionów złotych.
Polecam lekturę...
Poza tym, jak to mawiają: Po owocach ich poznacie.

Przeczytalem ten artykul w NTW. Niestety to tylko czubek gory lodowej. W ogole nie wspomina on o wielu grzechach samej stoczni takich jak: finansowanie innych projektow z kasy na korwete, fatalna polityka kadrowa (przerost zatrudnienia nieprodukcyjnego, zatrudnianie "zasluzonych ale nie majacych pojecia" itd.), organizacja pracy, jakosc wykonanych prac. Informacje z kilku bardzo roznych zrodel.Wicher pisze:Tekst jest wycinkiem artykulu z NTW a artykul w NTW przedstawia pelen obraz problemow z Gawronem/Slazakiem od 2001 r. Polecam. I SMW tu nie ma wiele za uszami. Mozna powiedziec ze jedyna jej wina jest ze bladzi caly czas w tym mleku rozlanym przez MON i IU.
Czy to się kiedyś skończy?W odpowiedzi na interpelację poselską nr 2648 udzieloną w dniu 13 maja br. sekretarz stanu w MON Bartosz Kownacki poinformował, że termin zakończenia budowy okrętu patrolowego Ślązak budowanego przez Stocznię Marynarki Wojennej S.A. w upadłości likwidacyjnej, "zgodnie z zapisami obecnie obowiązującej umowy to listopad bieżącego roku. Niemniej jednak zaawansowanie prac wyposażeniowych realizowane przez wykonawcę budowy jest opóźnione. Wstępnie przedstawiony przez Stocznię nowy harmonogram przewiduje zakończenie budowy okrętu w pierwszym kwartale 2018 roku". Łączna wartość umów związanych z budową tej jednostki na chwilę obecną wynosi 1,155 mld PLN.
Ostateczna wartość pozyskania Ślązaka ma zostać określona po zakończeniu negocjacji z wykonawcą jego budowy (SMW S.A.) oraz z dostawcami Zintegrowanego Systemu Walki (Enamor Sp. z o.o. i Thales Nederland B.V.).
- to DOKŁADNIE tak samo (nie bardziej), niż z TVN, TVN24, TVP Info, Polsat News, "Wyborczą", "GP Codzinną", "Naszym Dziennikiem", "Polityką", "Newsweekiem", "W Sieci" czy "Do Rzeczy".Peperon pisze:Z wiadomościami TV Republika zalecałbym ostrożność.
Wytłuszczenie - czy to oznacza, że kupiono armatę innego (nowszego) typu niż planowana od początku?W dniu 15.06.2016 w SMW S.A. w Gdyni na pokładzie ORP Ślązak
zamontowano automatyczną armatę okrętową 76 mm SR MF, produkcji włoskiej firmy OTO Melara.
Montaż armaty zrealizowany został siłami specjalistów SMW S.A. pod nadzorem
p. Paolo Battolla z firmy Leonardo Defence Systems (dawniej OTO Melara), która w zakresie uzbrojenia artyleryjskiego jest poddostawcą f. THALES Nederland B.V. realizującej dostawę Zintegrowanego Systemu Walki. W czasie montażu wykorzystano 100 tonowy dźwig pływający DP-2 f. EUROMOS Sp,. z o.o.
76 mm armata SR MF na ORP Ślązak, to pierwsza armata tego typu zamontowana na pokładzie okrętu w polskiej stoczni. Jest to zarazem pierwsza armata wykonana w technologii stealth, która eksploatowana będzie na polskim okręcie. Od wyprodukowanych na włoskiej licencji amerykańskich armat MK75 użytkowanych na fregatach rakietowych ORP Gen.
K. Pułaski i ORP Gen. T. Kościuszko różni się układem podawania przystosowanym do szybkiej wymiany rodzaju wystrzeliwanej amunicji, o czym informuje skrót MF (MultiFunction) użyty w oznaczeniu typu. Wiąże się z tym podstawowa trudność związana z montażem. Zmiany wprowadzone w zautomatyzowanym układzie podawania nabojów zmieniły wyważenie armaty. Co więcej, układ podawania o zwiększonych gabarytach musiał się zmieścić w otworze fundamentu okrętowego o niezmienionej średnicy.
76 mm armata SR MF przeznaczona jest do wykonywania zadań ogniowych
w obronie powietrznej (w tym w obronie przeciwrakietowej okrętu), a także w walce z celami nawodnymi i brzegowymi.
Podstawowe dane taktyczno-techniczne:
Długość lufy – 62 kalibry,
Prędkość początkowa, masa pocisku oraz zasięg - zależą od rodzaju użytej amunicji,
Szybkostrzelność - do 120 strz/min,
Masa armaty – 8300 kg (bez amunicji),
Liczba nabojów gotowa do natychmiastowego użycia – 76 szt."
W Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni przeprowadzono pierwszy sprawdzian urządzenia służącego do opuszczania i podnoszenia łodzi abordażowej. Zarówno system, jak i sama łódź, która została zaprojektowana specjalnie z myślą o ORP „Ślązak”, zostały już zamontowane na okręcie. W przyszłym roku odbędą się testy morskie urządzenia zrzutowego oraz łodzi.