Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
Wicher
Posty: 1253
Rejestracja: 2006-06-12, 04:33
Lokalizacja: UK

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: Wicher »

Zgadzam się z tym co napisał Miner. Tego typu artykuły naszej MW na pewno nie pomogą - one jej wyrządzają niedźwiedzią przysługę.

A zagłębiając się w to bardziej - pamiętacie jak było z nowymi OP dla MW? MW miała już sprecyzowane oczekiwania i choć do pozyskania było jeszcze daleko większość wiedziała na co się szykować. Aż tu wyskoczył autor w/w artykułu z pomysłem na pociski manewrujące na nich. Masował ten pomysł, masował aż wielu decydentów to podchwyciło i wszystko musiało rozpocząć się od nowa - założenia, dialogi, zapytania itd, itp. Teraz program Orka jest opóźniony o 4 lata i na pewno załogi Kobbenów ze starych jednostek na nowe się nie przesiądą, bo stare nie dotrwają do tego czasu. Komu to miało służyć? Na pewno nie MW RP ani naszym SZ.
A teraz ma miejsce powtórka, tylko dotycząca okrętów nawodnych. I już są pierwsze głosy - poseł Michał Jach pisze o "skandalicznej decyzji" MON. Super. Komu to służy? Bo przecież nie MW RP...
Za dzień, za dwa, za noc, za trzy choć nie dziś...
Za noc, za dzień doczekasz się, wstanie świt...
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6454
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: Peperon »

Tak się zastanawiam, czy jest aż tak złym pomysłem budowanie większych okrętów w SMW ? Przecież PGZ z Nautą ma kontrakt na budowę Kormorana z opcją na dwa kolejne. SMW wykańcza Ślązaka i przy odpowiednim finansowaniu jest w stanie budować Mieczniki i Czaple. A poza tym kto ma zadbać o stocznię - jakby nie było - Marynarki Wojennej, jeśli nie MON ? Pamiętając o innych tekstach Autora, w których zachwalał produkty jednego z koncernów, rodzi się pytanie czy chodzi tylko o dobro MW RP ? Nie chcę robić zarzutu, ale wątpliwość jest.

Jak to jest, że na całym świecie rządy jeśli tylko mogą, to zaopatrują wojsko i flotę we własnych zakładach. Dają tym samym pracę i obniżają koszty produkcji. A u nas jak zwykle - piekło.
W jednym muszę się zgodzić z Autorem. Uzbrojenie, elektronika i wyposażenie powinny być określone przed rozpoczęciem budowy okrętów.
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
oskarm
Posty: 1417
Rejestracja: 2012-08-30, 18:23

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: oskarm »

A pamietacie przetarg na pierwszy NDR, gdzie propozycja Bumaru z RBS-15 byla 2 razy drozsza od konkurencyjnej oferty z NSM. Szwedzi sie za glowe lapali. Bumar byl tak pewny, ze MW wybierze juz pocisk kupiony wczesniej na Orkany, ze doliczyl sobie 100% marzy. Obawiam sie, ze bezkonkurencyjny wybor moze byc z podobna marza. SMW i Nauta nie sa w najlepszej kondycji finansowej. Poznamy cene, gdy kontrakt bedzie juz podpisany, tylko wtedy bedzie juz za pozno...
Jarek C.
Posty: 873
Rejestracja: 2004-01-04, 14:13
Lokalizacja: Rumia

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: Jarek C. »

Peperon pisze:Przecież PGZ z Nautą ma kontrakt na budowę Kormorana z opcją na dwa kolejne.
Ten kontrakt ma RSB.
Awatar użytkownika
Wicher
Posty: 1253
Rejestracja: 2006-06-12, 04:33
Lokalizacja: UK

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: Wicher »

oskarm pisze:A pamietacie przetarg na pierwszy NDR, gdzie propozycja Bumaru z RBS-15 byla 2 razy drozsza od konkurencyjnej oferty z NSM. Szwedzi sie za glowe lapali. Bumar byl tak pewny, ze MW wybierze juz pocisk kupiony wczesniej na Orkany, ze doliczyl sobie 100% marzy. Obawiam sie, ze bezkonkurencyjny wybor moze byc z podobna marza. SMW i Nauta nie sa w najlepszej kondycji finansowej. Poznamy cene, gdy kontrakt bedzie juz podpisany, tylko wtedy bedzie juz za pozno...
No błagam! Gdzie Bumar a gdzie SMW?!
Czy przez cały czas budowy Ślązaka SMW kiedykolwiek narzuciła taką marżę? A też zlecenie dostała bez przetargu.
Poza tym zanim zostanie podpisany kontrakt to zarówno projekt jak i cena musi być zaakceptowana przez MON. Jeśli tak się nie stanie wówczas MON ogłosi konkurs i przetarg na czym PGZ może tylko stracić.
Za dzień, za dwa, za noc, za trzy choć nie dziś...
Za noc, za dzień doczekasz się, wstanie świt...
oskarm
Posty: 1417
Rejestracja: 2012-08-30, 18:23

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: oskarm »

Tylko dzis Bumar to PGZ... Pozyjemy zobaczymy. Mam nadzieje, ze moje obawy sa bezpodstawne i PGZ zaproponuje w atrakcyjnej cenie jednostki z poprawionymi bledami, ktore wyszly z IU.
Waldek K
Posty: 2028
Rejestracja: 2004-01-30, 10:16
Lokalizacja: Szałsza

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: Waldek K »

Mam wrażenie, że przynajmniej od kilku miesięcy MON i IU w kluczowych programach modernizacyjnych prowadzą wyłącznie działania pozoracyjne. Chyba w pewnym momencie połapali się, że mogą pożegnać się ze stanowiskami, więc po co się podkładać i podpisywać jakieś kontrakty, a potem być ciąganym przed komisje... . Żeby nie było, że nic nie robią, to negocjują, albo wydają oświadczenia, byleby niczego nie podpisywać i nie brać za nic odpowiedzialności. Dlatego wszystkie programy morskie leżą, a do spóły jeszcze trochę lądowych i np. śmigłowcowy.

Nowi ludzie niech się martwią. Jakaś logika w tym jest.

Defence24 publikuje ankiety partyjnych priorytetów w zakresie obronności i bezpieczeństwa. Też ciekawe. Przodujący w sondażach mają np. zupełnie inną wizję organizowania zakupów, a nawet sposobów określania potrzeb. Może się więc okazać, że historia Mieczników i Czapli skończy się jeszcze tej jesieni...
„Przed wydaniem ogromnych pieniędzy na obronę, trzeba stworzyć dla ludzi taki poziom życia, którego sami będą chcieć bronić.”
– Carl Gustaf Mannerheim
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6454
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: Peperon »

Jarek C. pisze:
Peperon pisze:Przecież PGZ z Nautą ma kontrakt na budowę Kormorana z opcją na dwa kolejne.
Ten kontrakt ma RSB.
Zorientowałem się dzisiaj rano, że walnąłem gafę.
Dzięki za sprostowanie i przepraszam za pomyłkę. :oops:
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Dziadek
Posty: 646
Rejestracja: 2005-10-23, 17:52

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: Dziadek »

Waldek K pisze:Mam wrażenie, że przynajmniej od kilku miesięcy MON i IU w kluczowych programach modernizacyjnych prowadzą wyłącznie działania pozoracyjne.
Z drobnymi wyjątkami (programy artyleryjskie) odnoszę podobne wrażenie.
Ale Niestety nie widzę perspektyw poprawy zwłaszcza gdy słyszę jak lider jeszcze opozycyjnej partii, wodzony przez związki zawodowe, wskazuje, że śmigłowce mają być montowane w Świdniku. Świadczy to nie tylko o jego kompletnej ignorancji w temacie ale także pokazuje w jaki sposób będą podejmowane kluczowe decyzje...
Awatar użytkownika
Miner
Posty: 715
Rejestracja: 2012-03-01, 20:17

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: Miner »

W listopadowej nTW został przedstawiony projekt budżetu MON na 2016 rok. Jeśli chodzi o MW, to na realizację programu operacyjnego "Zwalczane zagrożeń na morzu" zaplanowano tylko 245 mln zł. Przypominam, że zapowiadano minimum 900 mln rocznie... To oczywiście efekt odwlekania zamówień na Orkę, Miecznika i Czaplę. Jeszcze parę takich "afer" jak ta z rakietami manewrującymi i w 2022 roku zostaniemy na morzu ze Ślązakiem i Kormoranem. :(
ptasznik
Posty: 389
Rejestracja: 2015-06-15, 23:05

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: ptasznik »

No nie wiem, nie wiem. Wszak i Ślązak i Kormoran jak na razie są tylko zwodowane.
Awatar użytkownika
Chemik
Posty: 1391
Rejestracja: 2007-08-10, 20:11
Lokalizacja: Milton Keynes (UK)

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: Chemik »

Miner pisze:... Jeszcze parę takich "afer" jak ta z rakietami manewrującymi i w 2022 roku zostaniemy na morzu ze Ślązakiem i Kormoranem. :(
No to wszystko zgodnie z planem idzie :D
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6454
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: Peperon »

ptasznik pisze:No nie wiem, nie wiem. Wszak i Ślązak i Kormoran jak na razie są tylko zwodowane.
Ale Ślązaka już wyciągnęli z wody. Jak wyjdą jakieś afery to może już się nie pomoczyć. :diabel:
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Waldek K
Posty: 2028
Rejestracja: 2004-01-30, 10:16
Lokalizacja: Szałsza

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: Waldek K »

Czy te 245 "baniek" wystarczy?
Przypomnę, że na 2016 r. jest planowane:
- dokończenie Ślązaka;
- dokończenie Kormorana;
- rozpoczęcie Orki - termin nieznany;
- rozpoczęcie budowy Miecznika i Czapli (zapewne po jednym egz. - prototypie) - III kwartał;
- rozpoczęcie budowy holowników (kryptonim Holownik) - I kwartał - podpisanie umowy;
- podpisanie umowy na jednostki zaopatrzeniowe (program Transhol) - III kwartał;
- podpisanie umowy (zapewne też rozpoczęcie budowy) na zbiornikowiec Supply - II kwartał
- kontynuacja II NDR (MJR);
- mobilny system radionawigacyjny średniego zasięgu - nie znalazłem danych o terminach, poza zakończeniem 2018

Zapewne przy podpisywaniu umów trzeba będzie wpłacać pierwszą transzę zakontraktowanych kwot.
Rozumiem, że remonty i modernizacje są finansowane z innej puli. Co do Orki, to pierwsze pieniądze na ten program miały iść już w IV kwartale tego roku - nie wiem na co...
Ustępujący gabinet nie musiał się zbytnio martwić o "wykonalność" budżetu, a tylko o jego domknięcie. Nowy gabinet zapewne zostanie zmuszony do korekty terminów.

Poza tym, jak twierdzi typowany na mon-a J. Gowin, priorytetowy program Wisła może być niedoszacowany o jakieś 4 do 14 mld zł, więc trzeba się szykować na ostre cięcia wszystkiego innego. I jeszcze polecam wywiad z M. Jachem: http://www.defence24.pl/270513,jach-o-p ... a-pod-lupe . Jest tu w interesującej nas kwestii jeden bardzo ważny fragment:
W PMT zawarte są właściwe kierunki modernizacji, natomiast szczegółowe rozwiązania wymagają korekty i nad tym trzeba się pochylić. Nie ma wątpliwości, że program zwalczania zagrożeń na morzu jest potrzebny ale czy jest właściwie zaplanowany?
„Przed wydaniem ogromnych pieniędzy na obronę, trzeba stworzyć dla ludzi taki poziom życia, którego sami będą chcieć bronić.”
– Carl Gustaf Mannerheim
Awatar użytkownika
Miner
Posty: 715
Rejestracja: 2012-03-01, 20:17

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: Miner »

Waldek K pisze:Przypomnę, że na 2016 r. jest planowane:
- dokończenie Ślązaka;
- dokończenie Kormorana;
- rozpoczęcie Orki - termin nieznany;
- rozpoczęcie budowy Miecznika i Czapli (zapewne po jednym egz. - prototypie) - III kwartał;
- rozpoczęcie budowy holowników (kryptonim Holownik) - I kwartał - podpisanie umowy;
- podpisanie umowy na jednostki zaopatrzeniowe (program Transhol) - III kwartał;
- podpisanie umowy (zapewne też rozpoczęcie budowy) na zbiornikowiec Supply - II kwartał
- kontynuacja II NDR (MJR);
- mobilny system radionawigacyjny średniego zasięgu - nie znalazłem danych o terminach, poza zakończeniem 2018
Na zrealizowanie tych pozycji miało wystarczyć owe 900 mln rocznie. Już wiadomo, że część z tych pozycji nie będzie realizowana w przyszłym roku, więc i kasy przeznaczono odpowiednio mniej...

Oczywiście jeden "aferzysta" z drugim będzie teraz lamentował, że to tragedia, a za miesiąc będzie dalej opowiadał, co mu tylko konkurujące firmy podpowiedzą. :bije:
Waldek K
Posty: 2028
Rejestracja: 2004-01-30, 10:16
Lokalizacja: Szałsza

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: Waldek K »

Pozycje na przyszły rok to stosunkowo nowa sprawa, wypisałem je z listy zadań PMT upublicznionej w dniu wodowania Ślązaka w lipcu b.r., a więc powinna już uwzględniać dotychczasowe poślizgi i może poza Orką być aktualna. Czyli albo zaplanowana w budżecie kwota ma wystarczyć na realizację wszystkich zaplanowanych zadań, albo też kwota z zadaniami nie koresponduje, bo tylko tyle zostało kasy na MW po obdzieleniu innych zadań i cały PMT w zakresie "zwalczania zagrożeń na morzu" się przesuwa na kiedyś.
Ktoś wie, ile pieniędzy ma jeszcze pójść na dokończenie Ślązaka i Kormorana?
„Przed wydaniem ogromnych pieniędzy na obronę, trzeba stworzyć dla ludzi taki poziom życia, którego sami będą chcieć bronić.”
– Carl Gustaf Mannerheim
ODPOWIEDZ