Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4970
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: Marmik »

a Niemcy wezmą podwodne i tort rozdzielony ;)
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Waldek K
Posty: 2028
Rejestracja: 2004-01-30, 10:16
Lokalizacja: Szałsza

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: Waldek K »

Jeszcze Mieczniki i Czaple oraz program Narew...

A po jesiennych wyborach wszystko na nowo :x
„Przed wydaniem ogromnych pieniędzy na obronę, trzeba stworzyć dla ludzi taki poziom życia, którego sami będą chcieć bronić.”
– Carl Gustaf Mannerheim
Speedy
Posty: 555
Rejestracja: 2004-07-23, 15:24
Lokalizacja: Wawa

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: Speedy »

Mitoko pisze: Europa na otarcie łez koptery
Ja tam bym nie przesadzał z tym ocieraniem łez. Caracal moim zdaniem najbardziej odpowiada potrzebom zamawiającego. Chodziło o śmigłowiec mający zastąpić stare rosyjskie Mi-8 (przewozi 24 pasażerów) i Mi-17 (30 pasażerów). Z oferowanych Polsce maszyn Black Hawk był w konfiguracji dla 19 pasażerów, AW-149 jeszcze nie bardzo jest, ale na razie ma 18 pasażerów, Caracal zaś 29 pasażerów.

I zgadzam się z tym co Peperon napisał o śmigłowcach szturmowych - ale dlatego iż uważam że wybór Apache byłby optymalny. Jest to na ile wiem jedyny seryjny śmigłowiec szturmowy (poza rosyjskim Mi-28) wyposażony w radar do wykrywania celów naziemnych i naprowadzane radarem pociski ppanc. Daje to możliwość atakowania celów naziemnych dniem i nocą w dowolnych warunkach atmosferycznych. Powszechnie stosowana termowizja też daje takie możliwości, ale w mniejszym jednak stopniu. We mgle jest porównywalnie, jednak gorzej radzi sobie z intensywnymi opadami deszczu czy śniegu, co dla radaru nie jest żadnym problemem.
Pozdro
Speedy
Awatar użytkownika
Mitoko
Posty: 2718
Rejestracja: 2004-01-05, 12:26
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: Mitoko »

Co do transportowych - o ile pamiętam, to nie było wymogu przerzutu 2 drużyn, dlatego weszły S-70 i AW-149.
Większy problem stanowiło łączenie śmigłowca transportowego z maszynami ASW/CSAR/SAR bazowania brzegowego.

Co do tej fascynacji radarem i Apachem to ja bym był ostrożny. nie bez powodu Apache ma opinię "przydużego" jak na warunki europejskie. Tu raczej potrzebna jest maszyna mniejsza i bardziej manewrowa.
Co do radaru - już Rosjanie prowadząc próby z S-25T/TM doszli do wniosku, że naprowadzanie radarowe pocisków ppanc nie do końca jest dobrym rozwiązaniem na ETDW. To rozwiązanie daje pełne możliwości na równinach i pustyniach.
Wykopany z DWS za żądanie prawdy
oskarm
Posty: 1417
Rejestracja: 2012-08-30, 18:23

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: oskarm »

Speedy pisze: Apache byłby optymalny. Jest to na ile wiem jedyny seryjny śmigłowiec szturmowy (poza rosyjskim Mi-28) wyposażony w radar do wykrywania celów naziemnych i naprowadzane radarem pociski ppanc. Daje to możliwość atakowania celów naziemnych dniem i nocą w dowolnych warunkach atmosferycznych. Powszechnie stosowana termowizja też daje takie możliwości, ale w mniejszym jednak stopniu. We mgle jest porównywalnie, jednak gorzej radzi sobie z intensywnymi opadami deszczu czy śniegu, co dla radaru nie jest żadnym problemem.
Bez przesady, nakurat pasmo 26.5–40 GHz jest wrażliwe, to nie 1 GHz.
Obrazek
Delwin
Posty: 79
Rejestracja: 2007-02-28, 20:36

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: Delwin »

Chciałbym zwrócić uwage, że odnośnie wyjaśnień w toku "przetargów" (tak, brałem udział w negocjowaniu fyfnastu umów dotyczących dość wysokich technologii) to pod koniec zeszłego roku była "aferka" z niedoszłym nie-uczestnictwem SAC. Jak ktoś pamięta to chodziło właśnie o to, że SAC oferował nie to co chcieli nasi (i tak zreszą jak widać zostało). Zatem twierdzenie, że "biedne" firmy nic nie wiedziały to nawet nie jest niepoważne. Do tego chciałbym dodać, że ten 2017 z cywilną wersją to niestety typowy wybieg negocjacyjny aby "jakoś" zaadresować wymóg postawiony przez zamawiającego. Obecnie to jest tylko obrona własnej głowy przez prezesa Świdnika aby się korporacji wytłumaczyć z porażki... Z naszej perspektywy szkoda, że konkurencja nie zaoferowała S-92 oraz AW-101. Wtedy pewnie by walka była bardziej wyrównana. A tak przegrali na pierwszej prostej tak naprawdę. Z drugiej strony - podejście przegranych pokazuje jaką opinię o naszych decydentach mają dość powszechnie duzi gracze na rynku...
Speedy
Posty: 555
Rejestracja: 2004-07-23, 15:24
Lokalizacja: Wawa

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: Speedy »

Hej
Mitoko pisze:nie bez powodu Apache ma opinię "przydużego" jak na warunki europejskie. Tu raczej potrzebna jest maszyna mniejsza i bardziej manewrowa.
Z drugiej strony Rosjanie też chyba nastawiają się głównie na europejski TDW, a śmigłowce robią ciężkie nad wyraz (cyferki na szybko za wikipedią):

Mi-24: masa własna 7580 kg, startowa 10500 kg, max. 11500 kg
Mi-28: masa własna 8095 kg, startowa 10900 kg, max. 12100 kg
Ka-50: masa własna 7700 kg, startowa 9800 kg, max. 10800 kg

Apache w porównaniu z nimi jest właśnie nieco mniejszy:

AH-64: masa własna 5165 kg, startowa 8000 kg, max. 10433 kg
Mitoko pisze:Co do radaru - już Rosjanie prowadząc próby z S-25T/TM doszli do wniosku, że naprowadzanie radarowe pocisków ppanc nie do końca jest dobrym rozwiązaniem na ETDW. To rozwiązanie daje pełne możliwości na równinach i pustyniach.
Z drugiej strony obecnie oferowane wersje Mi-28 i Ka-52 radar mają (Kindżał V lub Arbalet) i jest to także radar zakresu milimetrowego (pasmo Ka).
Pozdro
Speedy
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4970
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: Marmik »

Speedy pisze:Z drugiej strony Rosjanie też chyba nastawiają się głównie na europejski TDW, a śmigłowce robią ciężkie nad wyraz (cyferki na szybko za wikipedią):
Rosjanie to jeszcze Europa? :wink:
A tak na serio to jak patrzę, zachodnie smigłowce faktycznie są dużo mniejsze od Apacza.
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6454
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: Peperon »

Marmik pisze:
Speedy pisze:Z drugiej strony Rosjanie też chyba nastawiają się głównie na europejski TDW, a śmigłowce robią ciężkie nad wyraz (cyferki na szybko za wikipedią):

...A tak na serio to jak patrzę, zachodnie smigłowce faktycznie są dużo mniejsze od Apacza.
Ale tak prawdę mówiąc, to mamy do wyboru raptem dwa typy poza Apaczami - Tygrysa i Mangustę. Pomijam mniejsze konstrukcje z USA, a inne to już daleki świat np.: Południowa Afryka.
W zestawieniu Speedy'ego pominąłbym Mi-24, bo to bardziej latający BWP niż niszczyciel czołgów.
A przy reszcie brakuje mi jednego parametru - udźwigu uzbrojenia.

Jeśli ja miałbym wybierać śmigło dla Polski, to wskazałbym na Aligatora (Ka-50/52), bo mi się po prostu podoba.
Nie ważne jaki będzie wybór MONu. Dla mnie i tak za najpiękniejszy będzie uchodził Mi-24, ponieważ kojarzy mi się z ważką, ale nie pytajcie dlaczego.
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
marek8
Posty: 1940
Rejestracja: 2011-07-01, 12:22

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: marek8 »

Chyba po raz pierwszy w internetowych dziejach muszę zgodzić się z kolegą Delwinem ;) Naprawdę bardzo niepokojące wydaje się, że szereg produktów mimo naszego zainteresowania pozostało zupełnie poza naszym zasięgiem. Co prawda na taki stan rzeczy mogło się złożyć kilka bardzo kuriozalnych przyczyn w samych tych firmach ale gdyby nam naprawdę zależało to chyba dostatcznie wielu ludzi wie co trzeba zrobić aby uzyskać dostęp do pożądanego produktu. Jeżeli z naszej strony takie działania zostały podjęte a mimo to nic z nich nie wyszło to może niestety być to wstęp do czegoś o wiele więciej niż prosta peryferyjność rynku.
Oczywiście może byc i tak, że postrzeganie naszych konkrentych pośredników było jakie było i nie udało się stworzyć żadnych nowych bardziej poważnych, że cały przetarg od samego poczatku był traktowany z przymróżniem oka - ja osobiście wolałbym taki scenariusz bo wtedy byłby to tylko "wpadka" i nic więcej.
Na razie zaś - gdy powoli opadają emocje wygląda to na skrajnie mało poważny balon próbny ze strony naszej rodzimej propagandy - bo de facto z caych tych miliardowych deklaracji pozostają chyba głównie maszyny dla specjalsów ;)
Awatar użytkownika
Mitoko
Posty: 2718
Rejestracja: 2004-01-05, 12:26
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: Mitoko »

Speedy pisze:Hej
Mitoko pisze:nie bez powodu Apache ma opinię "przydużego" jak na warunki europejskie. Tu raczej potrzebna jest maszyna mniejsza i bardziej manewrowa.
Z drugiej strony Rosjanie też chyba nastawiają się głównie na europejski TDW, a śmigłowce robią ciężkie nad wyraz (cyferki na szybko za wikipedią):

Mi-24: masa własna 7580 kg, startowa 10500 kg, max. 11500 kg
Mi-28: masa własna 8095 kg, startowa 10900 kg, max. 12100 kg
Ka-50: masa własna 7700 kg, startowa 9800 kg, max. 10800 kg

Apache w porównaniu z nimi jest właśnie nieco mniejszy:

AH-64: masa własna 5165 kg, startowa 8000 kg, max. 10433 kg
Mi-24 to inna generacja, Kamow z racji układu to inna bajka, założenia Mi-28 czy AH-64 powstawały jeszcze w innych realiach. Zwróć uwagę, że z programów zaczynach po nich nikt już nie próbował robić pancerek.
Mitoko pisze:Co do radaru - już Rosjanie prowadząc próby z S-25T/TM doszli do wniosku, że naprowadzanie radarowe pocisków ppanc nie do końca jest dobrym rozwiązaniem na ETDW. To rozwiązanie daje pełne możliwości na równinach i pustyniach.
Z drugiej strony obecnie oferowane wersje Mi-28 i Ka-52 radar mają (Kindżał V lub Arbalet) i jest to także radar zakresu milimetrowego (pasmo Ka).[/quote]
A na jakiego odbiorcę i z jakiego rejonu świata się nastawiają ?
Wykopany z DWS za żądanie prawdy
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6454
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: Peperon »

Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Awatar użytkownika
ALF
Posty: 1015
Rejestracja: 2006-12-29, 17:22
Lokalizacja: Karkonosze
Kontakt:

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: ALF »

Od samego artykułu ciekawsza jest dyskusja pod nim ;)
Pozdrawiam
Jacek Pawłowski
IKOW 1885-1945
domek
Posty: 1657
Rejestracja: 2004-01-09, 04:44

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: domek »

Marmik pisze:
Speedy pisze:Z drugiej strony Rosjanie też chyba nastawiają się głównie na europejski TDW, a śmigłowce robią ciężkie nad wyraz (cyferki na szybko za wikipedią):
Rosjanie to jeszcze Europa? :wink:
A tak na serio to jak patrzę, zachodnie smigłowce faktycznie są dużo mniejsze od Apacza.
Wieksze oparcie sie na rynku cywilnym ?

pozdrawiam
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6454
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: Peperon »

http://www.portalmorski.pl/morze-inne/m ... na-bandera
Nie bardzo wiedziałem, gdzie to wkleić.
Daję tutaj, bo to piękny "Lubilejusz". A przy okazji "rozluźni atmosferę".
Załodze gratuluję.
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6454
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Post autor: Peperon »

Tutaj mamy tekst, w którym M. Dura stawia ciekawe pytania dotyczące MJR.

http://www.defence24.pl/analiza_efekt-p ... rakietowej
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
ODPOWIEDZ