O co chodzi?... Urząd Morski w Szczecinie zaprasza do złożenia oferty cenowej na transport fragmentu kadłuba jednostki pływającej o charakterze zabytkowym, złożonego na Nabrzeżu Bazy Oznakowania Nawigacyjnego w Świnoujściu przy ulicy Fińskiej nr 5 i zatopienie go na akwenie zamkniętym (w odległości około 8 km od Latarni Morskiej w Świnoujściu), wyznaczonym na Zatoce Pomorskiej w celu zabezpieczenia mienia, ograniczonym punktami współrzędnych wskazanych w WŻ 49/2011 ...
Zatopienie zabytku
-
Marek T
- Posty: 3270
- Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
- Lokalizacja: Gdynia
Zatopienie zabytku
http://www.ums.gov.pl/przetargi/zapytan ... 912012.pdf
-
Adam
- Posty: 1779
- Rejestracja: 2005-09-06, 12:58
Re: Zatopienie zabytku
Na Zatoce wytyczono akwen, całkowicie wyłączony z rybołówstwa i innej działalności na którym zatapiane są wszelkie znaleziska archeologiczne odkryte w trakcie budowy Portu Zewnętrznego. Żeby nie blokować budowy, wszystkie takie "artefakty" są tam transportowane i zatapiane i później będą się nad nimi "produkować" archeolodzy. Tu mamy jakiś większy fragment, na którego transport rozpisano przetarg. Nie bardzo rozumiem tylko sens zatapiania czegoś co już wydobyto i jak można się domyślać, przez dłuższy czas narażono na działanie atmosfery. Być może chodzi jedynie o działanie zgodnie z przepisami?
-
Marek T
- Posty: 3270
- Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
- Lokalizacja: Gdynia
Re: Zatopienie zabytku
Tak myślałem - że chodzi o przemieszczenie kawałka wraku, którego badanie zostawiono na później. A może ma to być atrakcja do nurkowania?
Z ogłoszenia nie wynika, czy chodzi o drewno czy metal.
Z ogłoszenia nie wynika, czy chodzi o drewno czy metal.
- W.Danielewicz
- Posty: 692
- Rejestracja: 2004-09-20, 19:07
- Lokalizacja: Gdańsk
-
Marek T
- Posty: 3270
- Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
- Lokalizacja: Gdynia
Re: Zatopienie zabytku
A blizej?W.Danielewicz pisze:Z tego co wiem jest to holownik stalowy.
- W.Danielewicz
- Posty: 692
- Rejestracja: 2004-09-20, 19:07
- Lokalizacja: Gdańsk
-
Marek T
- Posty: 3270
- Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
- Lokalizacja: Gdynia
Re: Zatopienie zabytku
Dzięki.
- W.Danielewicz
- Posty: 692
- Rejestracja: 2004-09-20, 19:07
- Lokalizacja: Gdańsk
Re: Zatopienie zabytku
Niestety ten holownik o, którym ja pisałem nadal leży na dnie. Lecz jego nazwa jest nieznana. Z informacji które niedawno uzyskałem woda w tym miejscu jest mętna i nic nie widać. Prawdopodobnie zatonął on po wojnie [po 1945] A wrak lub jego fragment na transport którego ogłosił przetarg UM Szczecin to inny obiekt.
Sorry za wprowadzenie wbłąd.
Sorry za wprowadzenie wbłąd.
W.DANIELEWICZ
- W.Danielewicz
- Posty: 692
- Rejestracja: 2004-09-20, 19:07
- Lokalizacja: Gdańsk
Re: Zatopienie zabytku
Obiektem przetargu jest część niemieckiego promu desantowego. Natomiast zatopionym holownikiem jest najprawdopodobniej "BOLEK". Informacje te uzyskałem od Pana Aleksandra Ostasza, który zajmuje się między innymi archeologią podwodną.
W.DANIELEWICZ
-
Marek T
- Posty: 3270
- Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
- Lokalizacja: Gdynia
Re: Zatopienie zabytku
Toz znaczy , że BOLEK leży w miejscu, gdzie mają zatopić te fragmenty barki, czy w innym miejscu?
- W.Danielewicz
- Posty: 692
- Rejestracja: 2004-09-20, 19:07
- Lokalizacja: Gdańsk
Re: Zatopienie zabytku
Jeżeli to jest BOLEK ale on leży w innym miejscu Marku ! Prawdopodobnie zostanie podjęta próba wydobycia holownika.
W.DANIELEWICZ
-
Marek T
- Posty: 3270
- Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
- Lokalizacja: Gdynia
Re: Zatopienie zabytku
OK, już mam jasność.
- W.Danielewicz
- Posty: 692
- Rejestracja: 2004-09-20, 19:07
- Lokalizacja: Gdańsk
Re: Zatopienie zabytku
Dzięki uprzejmości Pana Aleksandra Ostasza załączam fotki części promu desantowego, ktory ma być zatopiony
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
W.DANIELEWICZ
- W.Danielewicz
- Posty: 692
- Rejestracja: 2004-09-20, 19:07
- Lokalizacja: Gdańsk
Re: Zatopienie zabytku
A tu część dziobowa promu jako eksponat
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
W.DANIELEWICZ
-
Adam
- Posty: 1779
- Rejestracja: 2005-09-06, 12:58
Re: Zatopienie zabytku
To co jest na zdjęciu w ostatnim poście to o ile się nie mylę część promu wydobyta z Basenu Północnego, a nie Portu Zewnętrznego. Przy okazji budowy mariny wydobyto tam sporo "złomu", część trafiła do świnoujskich fortów, gdzie zrobiono to zdjęcie.
Natomiast nie rozumiem jaki jest sens w zatopieniu tego co obecnie znajduje się w Bazie Oznakowania Nawigacyjnego (pierwsze zdjęcia). To jest stal, więc co za różnica gdzie rdzewieje, na powietrzu czy w wodzie?
Natomiast nie rozumiem jaki jest sens w zatopieniu tego co obecnie znajduje się w Bazie Oznakowania Nawigacyjnego (pierwsze zdjęcia). To jest stal, więc co za różnica gdzie rdzewieje, na powietrzu czy w wodzie?