Bracia Witalijscy

Okręty Wojenne do 1905 roku

Moderatorzy: crolick, Marmik

Dariusz Domagalski
Posty: 4
Rejestracja: 2011-08-24, 09:36

Bracia Witalijscy

Post autor: Dariusz Domagalski »

Witam,
Piszę powieść o Braciach Witalijskich i poszukuję wszelkich informacji na ich temat.
Szczególnie zależy mi na pozycji Sławomira Sierackiego "Bracia Witalijscy" z serii miniatury morskie.
Interesuje mnie także artykuły, opracowania na temat żeglugi na Bałtyku na początku XV wieku, sposoby prowadzenia bitew morskich.
Za pomoc będę wdzięczny.

z poważaniem
Dariusz Domagalski
Krzysztof Gerlach
Posty: 4454
Rejestracja: 2006-05-30, 08:52
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Bracia Witalijscy

Post autor: Krzysztof Gerlach »

Niezupełnie rozumiem, jakiej pomocy Pan oczekuje. Oczywiście mam tę miniaturę jak wiele innych pozycji, znacznie poważniejszych, które by się nadały, ale ja niczego nie sprzedaję i nie pożyczam. Chętnie zamieszczę spis tego, co warto przeczytać, jednak nie wiem, czy ma Pan czas i ochotę, by sobie tych pozycji poszukać po bibiotekach, zwłaszcza że najlepsze nie są po polsku.
Krzysztof Gerlach
Dariusz Domagalski
Posty: 4
Rejestracja: 2011-08-24, 09:36

Re: Bracia Witalijscy

Post autor: Dariusz Domagalski »

Bardzo proszę o spis pozycji, taki spis mi się przyda.
Dużo ciekawych pozycji już znalazłem, ale jestem przekonany, że na pewne znajdę jeszcze coś co warto przeczytać.

z poważaniem
Dariusz Domagalski
Krzysztof Gerlach
Posty: 4454
Rejestracja: 2006-05-30, 08:52
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Bracia Witalijscy

Post autor: Krzysztof Gerlach »

No tak, lecz ja tymczasem pogooglałem sobie troszkę, aby się zorientować w Pana twórczości. Za całym szacunkiem, ale nastąpiło nieporozumienie. Ze mnie jest stary ponurak, którego interesuje wyłącznie nudna prawda historyczna, natomiast od kabał, wilkołaków, demonów i smoków są tu młodsi, znacznie ode mnie w tym zakresie lepsi, wychowani na Tolkienie i Harrym Potterze. To raczej oni powinni coś podpowiedzieć.
Skoro jednak powiedziałem A, powiem i B, choć zapewniam, że to strata czasu i przepraszam za pomyłkę.
1. Walter Vogel, [i]Geschichte der deutschen Seeschiffahrt[/i], Berlin 1915
2. Heinz Neukirchen, [i]Piraten. Seeraub auf Allen Meeren[/i], Berlin 1976
3. Philippe Dollinger, [i]Dzieje Hanzy[/i], Gdańsk 1975
4. Dirk Meier, [i]Seafarers, Merchants and Pirates in the Middle Ages[/i], Woodbridge 2006
5. Ernst Daenell, [i]Die Blütezeit der deutschen Hanse. Hansische Geschichte von der zweiten Hälfte des 14. bis zum letzten Viertel des 15. Jahrhunderts[/i], 1905
6. Hans Cordsen, [i]Beiträge zur Geschichte der Vitalienbrüder[/i], w „Jahrbuch des Vereins für Mecklemburgische Geschichte” 73, 1908 (jest w sieci)
7. Karl Koppmann, [i]Der Seeräuber Klaus Störtebeker in Geschichte und Sage[/i], w Hansische Geschichtsblätter, 2, 1877
8. J Schildhauer i inni, [i]Die Hanse[/i], Berlin 1975
9. L Berggren, [i]Cogs, Cargoes and Commerce, Maritime Bulk Trade in Northern Europe 1150-1400[/i], Toronto 2002
10. Ernst Daenell, [i]The Policy of the German Hanseatic League Respecting the Mercantile Marin[/i]e, 1909 (jest w sieci)
11. Paul Hansius, [i]Das Schiff der hansischen Frühzeit[/i], Weimar 1986
12. Robert Gardiner (ed.), [i]Cogs, Caravels and Galleons[/i], London 1994

Z poważaniem,
Krzysztof Gerlach
Dariusz Domagalski
Posty: 4
Rejestracja: 2011-08-24, 09:36

Re: Bracia Witalijscy

Post autor: Dariusz Domagalski »

Mnie też interesuje prawda historyczna.
W moich książkach znajdzie Pan bogatą bibliografię i sporo przypisów ;-)
A, że tematyka ociera się o mistycyzm to już kwestia gustu.

Serdecznie dziękuję za przedstawione pozycję, wierzę, że znajdę coś interesującego.

z poważaniem
Dariusz Domagalski
ODPOWIEDZ