Trałowce typu Jaskółka - mity, fakty!

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Jaro
Posty: 50
Rejestracja: 2006-03-02, 23:34
Lokalizacja: Starachowice

Trałowce typu Jaskółka - mity, fakty!

Post autor: Jaro »

Ostatnimi czasy, zacząłem zagłębiać się w historię naszych drugopokoleniowych "ptaszków". Geneza powstania, budowa, konstrukcja, uzbrojenie, wyposażenie, służba itp. W trakcie czytania, pojawiło się wiele pytań, na które nie potrafiłem znaleźć odpowiedzi. Mam nadzieję, że w tym miejscu znajdę na nie odpowiedź.

Może zacznę od uzbrojenia
1) Znalazłem informacje, że OORP Rybitwa, Czapla oraz Żuraw zostały uzbrojone zdwojonym najcięższym karabinem maszynowym Hotentocki kal.13,2mm. Został on zamontowany na śródokręciu na podstawie morskiej R4SM. Jednak spotkałem się również z informacją, iż na Rybitwie nkm był tylko testowany, a następnie został zdjęty. Natomiast na dwóch pozostałych okrętach nie zdążono ich zamontować przed wybuchem wojny. Nieścisłość pojawia się również w okręcie, na którym ów nkm był zamontowany - Rybitwa, czy Czajka? Zatem może uda się to wyjaśnić!

2) Po drugie wiadomo, że na ptaszkach ustawiono 75-tki francuskiej firmy Schneider, ale czy znane jest oznaczenie tej armaty? Spotkałem się z wz. 28? Ponadto na jakiej podstawie umieszczone było to działo? Czy znane są daty zamówienia armat dla pierwszej i drugiej serii okrętów?

3) Ile de facto min morskich miały posiadać ptaszki 20, czy 40?

4) Czy znane są dokładne daty rozpoczęcia budowy jednostek? Spotkałem się z datą 16 lutego 1934 dla Jaskółki w WPMW Gdynia, co spowodowane było opóźnieniami w dostawie blach. Natomiast w innym miejscu podane jest, że budowę rozpoczęto w listopadzie 1933. Jak to było z innymi okrętami?

5)Ten sam problem tyczy się wodowania. Na zdjęciu Rybitwy w CAW widnieje podpis: "kadłub przed wodowaniem 2 maja 1935", a przecież istnieje w książkach data wodowania Rybitwy 26 kwietnia 1935?! Ten sam problem mam z Jaskółką 11 września 1934, czy 11 listopada 1934?? A jak było z Żurawiem i Czaplą, zwodowano je tego samego dnia?

6) Ponadto spotkałem się z projektem KMW przedstawiającym trauler - ścigacz. W roku budżetowym 1932/1933 KMW przeznaczyło 200 000 zł na pierwszą ratę budowy trałowców i ścigacza okrętów podwodnych. Czy planowano budowę ścigacza o.p. razem z minowcami?

Może tyle wystarczy. Nie chcę zarzucać tysiąca pytań, ale temat jest dla mnie wielce interesujący. Jeśli uda się uzyskać odpowiedzi choć na kilka będę bardzo zadowolony. Zatem zapraszam do dyskusji.

Jarosław
Wielkie Dni Małej Floty
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4125
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Re: Trałowce typu Jaskółka - mity, fakty!

Post autor: crolick »

3) Obie wersje są prawidłowe
6) No 'ptaszki' jak najbardziej były ścigaczami op, bo mogły przenosić bh
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Waldek K
Posty: 2028
Rejestracja: 2004-01-30, 10:16
Lokalizacja: Szałsza

Re: Trałowce typu Jaskółka - mity, fakty!

Post autor: Waldek K »

3) ściślej - planowano 40, ale na próbach okazało się to niebezpieczne dla stateczności, stąd ograniczono do 20 sztuk. Było o tym kiedyś w MSiO. Mnie zawsze zastanawiało po kiego tory minowe na ponad 30 metrów dla 10 min (na każdej burcie). Ot proste wyjaśnienie. Widać lansowana latami informacja o tym, jakie to dobre okręty sami zaprojektowaliśmy i zbudowaliśmy była mocno naciągana... . W sumie powinna była być z tego niezła afera :roll:
„Przed wydaniem ogromnych pieniędzy na obronę, trzeba stworzyć dla ludzi taki poziom życia, którego sami będą chcieć bronić.”
– Carl Gustaf Mannerheim
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6616
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Trałowce typu Jaskółka - mity, fakty!

Post autor: Peperon »

2) W albumie Stanisława Piaskowskiego jest wz. 1926.
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Awatar użytkownika
Wicher
Posty: 1253
Rejestracja: 2006-06-12, 04:33
Lokalizacja: UK

Re: Trałowce typu Jaskółka - mity, fakty!

Post autor: Wicher »

Ad. 2) Dla 4-ech pierwszych "Ptaszków" zakupiliśmy działa "75mm Canon Ml1928" (oryginalne oznaczenie). Dla dwóch ostatnich zamówione działa nie zdążyły już dotrzeć dlatego zostały uzbrojone w morskie wersje dział 75mm wz.97.
Obrazek

Ad. 1) Okręty 1wszej serii nie miały nkmów. Okręty 2giej serii miały mieć ale nie otrzymały (z tego samego powodu dlaczego nie miały dział 1928 - nie doszły przed wybuchem wojny).
Waldek K pisze:Mnie zawsze zastanawiało po kiego tory minowe na ponad 30 metrów dla 10 min (na każdej burcie).
Bo miny podczas ich przewożenia nie trzymano na rufie a na śródokręciu ze względu na stateczność okrętów.
Za dzień, za dwa, za noc, za trzy choć nie dziś...
Za noc, za dzień doczekasz się, wstanie świt...
Jaro
Posty: 50
Rejestracja: 2006-03-02, 23:34
Lokalizacja: Starachowice

Re: Trałowce typu Jaskółka - mity, fakty!

Post autor: Jaro »

1) Czy można zatem doszukiwać się błędów konstrukcji okrętów. Jeżeli w założeniach jednostki miały być wyposażone w 40 min, a po przeprowadzeniu prób ograniczono ich liczbę do 20? Przed rozpoczęciem budowy w Hamburgu przeprowadzono próby modelu, czy one nie wykazały wad w stateczności przy wzroście wyporności spowodowanej ładunkiem min!

2) Zatem "75mm Canon Ml1928". Doszukałem się informacji, że było to typowe działo stosowane na francuskich "lekkich jednostkach". A znane jest oznaczenie podstawy do tej armaty oraz podstawy do morskich dział 75mm wz.97?

3) W jednej z książek (w tej chwili nie jestem w stanie precyzyjnie podać, w której znalazłem informację o tym, że na przełomie 1938/1939 na Rybitwie (lub Czajce) testowany był zdwojony NKM Hotchkiss kal. 13,2 mm plot. Czy można to definitywnie potwierdzić, bądź zanegować?! Może łatwiej byłoby, gdyby udało się odtworzyć liczbę nabytych NKM-ów wraz z ich ostatecznym użyciem w 1939.

4) Racja, zgadza się "ptaszki" mogły pełnić rolę "ZOP". Zresztą wyposażono je w aparat podsłuchu podwodnego "Henry Hughes" oraz w 20 bh. Jednak bardziej chodziło mi o to, że w planie budżetowym wymieniono z osobna ścigacz okrętów podwodnych. Nie w kontekście, że to traulery będą pełnić taką rolę. Czy zatem wiadomo coś więcej na ten temat?
Wielkie Dni Małej Floty
ODPOWIEDZ