Rosyjski liniowiec Ioann Bogosłow (1783)

Okręty Wojenne do 1905 roku

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4480
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Post autor: pothkan »

Krzysztof Gerlach pisze:Mam nadzieję panie Oskarze, że w określeniu "Заложен (?)" dziwi Pana wyłącznie znak zapytania.
Dokładnie - podobnie jak drugi, za opisem służby. Uważam, że to jakaś sugestia co do tego, że sam Czernyszew, zamieszczając chyba najdokładniejszy w literaturze opis tego liniowca, podaje w wątpliwość niektóre fakty - tzn. że np. budowy okrętu w danym roku i stoczni nie można uważać za pewnej.
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6377
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Post autor: AvM »

pothkan pisze:
Krzysztof Gerlach pisze:Mam nadzieję panie Oskarze, że w określeniu "Заложен (?)" dziwi Pana wyłącznie znak zapytania.
Dokładnie - podobnie jak drugi, za opisem służby. Uważam, że to jakaś sugestia co do tego, że sam Czernyszew, zamieszczając chyba najdokładniejszy w literaturze opis tego liniowca, podaje w wątpliwość niektóre fakty - tzn. że np. budowy okrętu w danym roku i stoczni nie można uważać za pewnej.
Przejzalem notatki, okazalo sie ze zajmowalem sie tym okretem w stycznui 1985 roku, przy okazji pomocy Prof Glete w ksiazce "Navies and Nations"

Z historii budownictwa z "Morskiego Sbornika". z moich notatek

Selyninow 1761-1783 zbudowal okrety liniowe (wg kolejnosci zbudowania)
NE TRON MENJA (1762/1763) Archangielsk
SARATOW (1762/1765) Archangielsk
DAWID SELUSKIJ (1770-1773/1779) St.Petersburg
IEZEKIL (1772/1773) St.Petersburg
POBEDOSLSAV (1777/1782) St.Petersburg
IOANN BGOSLAW
IOANN KRESTITEL (1782/1783) St.Petersburg
CZESMA - jw
fregate NADEZDA (1762/1763) Archangielsk
bomb, JUPITER, MARS
pram ALIFANT
Marek S.
Posty: 674
Rejestracja: 2004-07-06, 15:21
Lokalizacja: Węgierska Górka k/Żywca

Post autor: Marek S. »

W bardzo "dowolnym" tłumaczeniu o tytułowym okręcie:

...Ten bardzo problematyczny okręt nie znajduje się na liście Veselagi, lecz istnieje pewne przekonanie o jego istnieniu. Rada Admiralicji wydała polecenie pokryć "nowy okręt" Ioann Bogosłow eksperymentalnym białym metalem o nieznanym składzie, aby zaobserwować jego efektywność na trwałość kadłuba i porównać ją z obitym miedzią Triech Ierarchow (100). Nie jest jasne czy ten eksperyment był przeprowadzony (wprowadzony w życie) oraz co się stało z tajemniczym okrętem...

Żadnych innych danych poza rokiem wodowania 1783 i tym że był 74-działowym liniowcem nie ma.

Powyższe tłumaczenie pochodzi z J.Tredrea & E.Sozaev "Russian Warships in the Age of Sail 1696-1860. Design, Construction, Careers and Fates" (Seaforth Publishing, 2010).
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6377
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Post autor: AvM »

Okret bral udzial w jakis walkach,
bo po raz pierwszy zapytal sie o niego mnie s.p. Prof. Jan Glete w 1985-tym.
Nie wiem czy czasm w jakich szwedzkich listach g0o nie bylo
Jest w indexie ksiazki Anderson'a "Naval Wars in the Baltic"

Glete podaje ze byl we floce 1784-1790 , z pewnoscia na podstawie "Materialy po Istorii Rossiyskovo Flota". Sa wreszcie on-line, ale sam ich niestety nie przegladalem.

avm
ODPOWIEDZ