Okręty - Typy
- pothkan
- Posty: 4609
- Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
- Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
W bardzo dużym uproszczeniu - uzbrojeniem i rozmiarem. Monitor ma przeważnie jedno, góra dwa działa dużego kalibru, a kanonierka bardziej zrównoważone uzbrojenie. Do tego monitor posiada przeważnie lepsze opancerzenie, no i jest po prostu większy. Z drugiej strony, kanonierki są szybsze (ale i tak stosunkowo powolne), i bardziej uniwersalne.
-
Shinano
- Posty: 657
- Rejestracja: 2004-03-07, 22:25
A nie ma to związku z "oceanicznością"?pothkan pisze:W bardzo dużym uproszczeniu - uzbrojeniem i rozmiarem. Monitor ma przeważnie jedno, góra dwa działa dużego kalibru, a kanonierka bardziej zrównoważone uzbrojenie. Do tego monitor posiada przeważnie lepsze opancerzenie, no i jest po prostu większy. Z drugiej strony, kanonierki są szybsze (ale i tak stosunkowo powolne), i bardziej uniwersalne.
Duże koty zjadam na przystawkę.
- jareksk
- Posty: 1678
- Rejestracja: 2004-01-14, 18:59
- Lokalizacja: Warszawa
Polemizowałbym - vide kanonierki "Eire". Kanonierka ma mniejszy kaliber dział - po I wojnie światowej 152 mm, znacznie mniejsze opancerzenie i wielkość.
Monitory co prawda niektóre miały jedynie działa 152 mm (morskie monitory), ale były to wyjątki, a nie reguła.
Monitor miał mocno ograniczoną prędkość (o ile pamiętam to nie więcej niż 13 w), zazwyczaj bąble przeciwtorpedowe. Do tego proporcje długości do szerokości poniżej 1:5. Kanonierki były bardziej smukłe.
Monitory co prawda niektóre miały jedynie działa 152 mm (morskie monitory), ale były to wyjątki, a nie reguła.
Monitor miał mocno ograniczoną prędkość (o ile pamiętam to nie więcej niż 13 w), zazwyczaj bąble przeciwtorpedowe. Do tego proporcje długości do szerokości poniżej 1:5. Kanonierki były bardziej smukłe.
Fax et tuba
- ALF
- Posty: 1015
- Rejestracja: 2006-12-29, 17:22
- Lokalizacja: Karkonosze
- Kontakt:
Z kanonierek pancernych (w pewnym uproszczeniu) narodziły się pancerniki obrony wybrzeża.
Monitor morski jest raczej platformą dla artylerii średniej i ciężkiej. jego zadania to obrona wybrzeża oraz ostrzał wybrzeża nieprzyjaciela. Kanonierki mają znacznie bardziej złożone zadania (w zależności od typu i uzbrojenia).
Monitor morski jest raczej platformą dla artylerii średniej i ciężkiej. jego zadania to obrona wybrzeża oraz ostrzał wybrzeża nieprzyjaciela. Kanonierki mają znacznie bardziej złożone zadania (w zależności od typu i uzbrojenia).
-
Shinano
- Posty: 657
- Rejestracja: 2004-03-07, 22:25
Kanonierki to okręty głównie rzeczne i przybrzeżne- czy rzeki są głębokimi wodami śródlądowymi?domek pisze:monitor to jednostka zdolna do operowania na wodach bardzo płytkich i słodkich i to jest jego zasadnicza cecha
pozdrawiam
Dopisze jeszcze jednostka przystosowana konstrukcyjnie do samodzielnego borykania się z problemem "mielizna".
Duże koty zjadam na przystawkę.
-
domek
- Posty: 1657
- Rejestracja: 2004-01-09, 04:44
Shinano pisze:Kanonierki to okręty głównie rzeczne i przybrzeżne- czy rzeki są głębokimi wodami śródlądowymi?domek pisze:monitor to jednostka zdolna do operowania na wodach bardzo płytkich i słodkich i to jest jego zasadnicza cecha
pozdrawiam
Dopisze jeszcze jednostka przystosowana konstrukcyjnie do samodzielnego borykania się z problemem "mielizna".
Jak najbardziej.
To znaczy się kanonierki są zawsze głębiej posadowione w wodzie od monitora o tej samej wyporności.Dlatego dla niego taki akwen na którym operuje kanonierka o tej samej wyporności jest zawsze głębszy
pozdrawiam
Kanonierka popłynie tam gdzie może a monitor tam gdzie niemoże kanonierka
- Halsey
- Posty: 682
- Rejestracja: 2007-01-15, 11:24
- Lokalizacja: Katowice
- ALF
- Posty: 1015
- Rejestracja: 2006-12-29, 17:22
- Lokalizacja: Karkonosze
- Kontakt:
- ALF
- Posty: 1015
- Rejestracja: 2006-12-29, 17:22
- Lokalizacja: Karkonosze
- Kontakt: