Strona 1 z 1

Zmarł Andrzej Jaskuła

: 2024-02-12, 19:43
autor: PiotrJaskula
Z głębokim smutkiem zawiadamiam, że dnia 11 lutego w wieku 72 lat odszedł od nas wieloletni redaktor czasopisma Morze, Statki i Okręty Andrzej Jaskuła. Jego śmierć jest ogromną stratą dla nas wszystkich.

Dla osób pragnących towarzyszyć mojemu tacie w jego ostatniej drodze, uroczystości żałobne rozpoczną się w kościele parafialnym pw. św. Franciszka z Asyżu w Gdańsku dnia 16 lutego o godzinie 13.

Złożenie ciała do grobu po mszy świętej na Cmentarzu Łostowickim.

Z wyrazami szacunku,
syn Piotr Jaskuła

Zmarł Andrzej Jaskuła

: 2024-02-12, 22:31
autor: AvM
R-I-P.

Stary kolega z Akademika i nie tylko.

AvM

Zmarł Andrzej Jaskuła

: 2024-02-12, 22:46
autor: Peperon
I pomyśleć, że na Jego planikach w miesięczniku MORZE człowiek się wychował.
Smutny ten czas, gdy wszyscy Wielcy odchodzą...

Zmarł Andrzej Jaskuła

: 2024-02-12, 23:30
autor: Tadeusz Klimczyk
Poznałem go 45 lat temu na pokładzie Błyskawicy. On był Panem Redaktorem z MORZA, ja w VIII klasie startowałem w jakimś konkursie wiedzy o okrętach wojennych. A potem on przez całe lata redagował i adjustował moje artykuły w Misiu. Prawie z pamięci wyciągał głupie błędy, nonsensy, pomyłki w kalibrach dział i grubościach pancerzy. Wiedzę miał potężną, w torbie nosił po 10 książek, ciągle coś czytał i porównywał. Roztargniony i nieogarnięty, umawiał się ze mną u siebie, kiedy dzwoniłem do jego drzwi żona z rezygnacją oświadczała, że pojechał do mnie. Zawsze miał kartkę ze spisem pytań okrętowych, jakie chciał zadać i omówić. I z tą kartką będę go pamiętał.

Zmarł Andrzej Jaskuła

: 2024-02-13, 08:37
autor: MiKo
Osobiście spotkałem go tylko kilka razy, ale przez telefon zdarzało się rozmawiać i po kilka godzin. Jego korekty to tekstów to było naprawdę Coś. Te korekty stanowiły domknięcie pisania artykułu i jakże były twórczo rozwijające. Będzie brakować…

Zmarł Andrzej Jaskuła

: 2024-02-13, 09:59
autor: Marek S.
Po raz pierwszy osobiście poznałem go na pierwszym, niezapomnianym spotkaniu na Błyskawicy. Wcześniej była to znajomość listowo-paczkowo-telefoniczna. Powtórzę za MiKo - będzie brakować...

Zmarł Andrzej Jaskuła

: 2024-02-13, 12:36
autor: tom
Wielka szkoda. Andrzej i moje teksty kiedyś "doskonalił", ale rozstrzygając różne wątpliwości, nierzadko sam dowiadywał się czegoś nowego i uczył. Współpraca z nim była twórcza i rozwijająca dla obu stron.
R-I-P.

Zmarł Andrzej Jaskuła

: 2024-02-13, 17:23
autor: Grzechu
Przeczytałem rano i nie mogę się pozbierać...
Nawet słów odpowiednich nie mogę dobrać...
Czas ołowiu...

Wyrazy współczucia dla Jego Rodziny.

Zmarł Andrzej Jaskuła

: 2024-02-15, 10:12
autor: Tadeusz Klimczyk
Trochę jestem rozczarowany brakiem jakiejkolwiek wzmianki na stronie MSiO. Andrzej był filarem tego pisma, bez niego Magnum w życiu by nie pociągnęło pisma przez tyle lat. A nie była to żadna synekura ani lekka praca. Oczywiście wszyscy na Andrzeja narzekali, każdy marudził ale...nikt nie chciał jego roboty robić. Wiem dobrze o czym mówię, bo jedno z pierwszych spotkań roboczych trochę samozwańczej "redakcji" i przedstawicieli wydawcy odbyło się u mnie w mieszkaniu. A potem przeniosły się na Dar Pomorza do Marka Twardowskiego.

Ja rozumiem, że potem z przyczyn leżących po stronie właścicielskiej drogi ludzi się rozeszły ale o tym co było dobre pamiętać trzeba.

Zmarł Andrzej Jaskuła

: 2024-02-15, 14:33
autor: Kazimierz Zygadło
To bardzo smutna wiadomość.
Poznałem Andrzeja pisząc swój drugi artykuł (pierwszy do "MSiO"). W redagowaniu tekstów był rewelacyjny. Zawsze pisał długie listy, w podpunktach odnosząc się do najróżniejszych spraw. Będąc nad morzem miałem okazję kilka razy go odwiedzić. Zawsze chętnie pomagał i wychodził z założenia, że trzeba dzielić się wiedzą. Do dziś stosuję się do jego rady, żeby codziennie przeczytać co najmniej jeden rozdział książki, albo przynajmniej jakiś artykuł...

Zmarł Andrzej Jaskuła

: 2024-02-15, 16:39
autor: Krzysztof Gerlach
Wielka strata. Andrzej Jaskuła należał do osób łączących pokolenia. Ja akurat jestem prawie z jego rocznika, ale on potrafił wciągnąć do współpracy bardzo wielu młodszych, wzbogacając środowisko ludzi o wspólnych zainteresowaniach i bazę wiedzy. Oczywiście, nic i nikt nie trwa wiecznie, ale przemijanie jest w niektórych przypadkach odczuwane szczególnie.
Krzysztof Gerlach

Zmarł Andrzej Jaskuła

: 2024-02-16, 12:46
autor: mcwatt
Pamiętam Pana Andrzeja z naszych sympozjów i forum, zawsze chętny do pomocy i dyskusji... Ogromna strata. Wyrazy współczucia dla Rodziny.