Strona 1 z 1

Identyfikacja okrętu

: 2023-12-19, 21:42
autor: Pan P
Cześć. Natknąłem się na zdjęcie okrętu, którego nie umiem jednoznacznie zidentyfikować. Stawiam, że to HMS Warrior, ale nie jestem pewien. pomożecie ?

Identyfikacja okrętu

: 2023-12-22, 06:59
autor: Krzysztof Gerlach
Zdecydowanie nie jestem obeznany w okrętach pancernych (interesuję się wyłącznie konstrukcją silników, kotłów i artylerią na pierwszych z nich), więc moje zdanie jest tylko takim spojrzeniem z boku. Bardzo wątpię, aby był to „Warrior”. Oczywiście okręt ten miał długą historię i wielokrotnie go przebudowywano, ale mam jego zdjęcia z prawie każdego okresu istnienia, także z XX w., z czasów pełnienia roli hulka oraz niszczejącego wraku i nie znajduję nigdzie niektórych cech widocznych tutaj.
„Warrior” miał i nadal ma tzw. rufę „eliptyczną”, a ten wydaje się mieć rufę „okrągłą”. Wbrew pozorom, była między nimi wielka różnica i chociaż pojedyncze, niezbyt wyraźne zdjęcie nie może przesądzić o tym, co widzimy, budzi moje wątpliwości.
„Warrior” miał od 1862 r. boczne latryny w „wieżyczkach” wyglądających jak artyleryjskie, ale ich kształt (prawie półeliptyczny w widoku z góry, silnie wypukły), wymiary (znacznie mniejsze) i usytuowanie (dużo bliżej dziobu) w niczym nie przypominały tego dużego prostopadłościanu, który jest na zdjęciu. Nie znam żadnego zdjęcia, z żadnego okresu istnienia okrętu „Warrior”, na którym miałyby coś takiego przypominać – albo aby owa „narośl” pojawiła się z innego powodu. Te małe, półeliptyczne latryny są świetnie widoczne na zdjęciach z końca lat 70. XIX w. i chociaż zniknęły na hulku w XX w., to nie bardzo widzę czas, kiedy mogłyby zostać zastąpione lub wymienione na konstrukcję tutaj pokazaną. Dzisiejsza rekonstrukcja nie ma żadnych burtowych „wypustków”, ze złożonych powodów, których nie chce mi się tu omawiać.
„Warrior” miał bardzo wyraźny rozkład furt artyleryjskich wzdłuż całego kadłuba (kształt, wymiary, liczba na poszczególnych odcinkach mierzonych usytuowaniem masztów). Co więcej, ta aranżacja jest znakomicie widoczna jeszcze na zdjęciach hulka z XX w., chociaż w takich przypadkach zwykle wycinano pełno dodatkowych luków wentylacyjnych i „okienek”. W niczym nie przypomina zagęszczenia furt w partii rufowej na rozpatrywanej ilustracji, a i dalszy rozkład jest inny. Skoro „Warrior” miał to rozłożenie furt podczas wodowania, przez cały okres istnienia aż do roli hulka włącznie i taki sam, gdy niszczał jako porzucony bez mała wrak, nie bardzo widzę, kiedy miałoby ono zostać zamienione na widoczne tutaj, zupełnie inne, i potem przywrócone znowu do pierwotnej postaci!
Oczywiście trzeba brać pod uwagą możliwości złej interpretacji pojedynczego zdjęcia – zdaję sobie sprawę, że to co ja widzę, inni mogą odbierać inaczej, a różne cienie i retusze przyczyniają się często do błędnego wnioskowania.

Identyfikacja okrętu

: 2023-12-22, 09:31
autor: dessire_62
Myślę że jest to HMS Swiftsure, 1872.

Identyfikacja okrętu

: 2023-12-23, 09:33
autor: Pan P
Dziękuję Panowie na pomoc. Co do Warriora to nie pasował mi brak kominów i chyba inne istawienie masztów. Jednak jakoś się zafiksowałem, że to Warrior i szukałem wszelkich podobieństw :)

Wszystko wskazuje na to, że to faktycznie HMS Swiftsure.

Identyfikacja okrętu

: 2023-12-23, 13:27
autor: Pan P
Ciekawym utrudnieniem w identyfikacji okrętu, jest transkrypcja jego nazwy. Kiedyś bardzo się głowiłem nad tym, jaki turecki okręt faktycznie przedstawia zdjęcie podpisane "Djelalie" z apostrofem nad e. Stawiam, że był to Id Jalieh, ale jestem pełen wątpliwości.

Identyfikacja okrętu

: 2023-12-24, 11:37
autor: dessire_62

Identyfikacja okrętu

: 2023-12-29, 19:56
autor: Pan P
Czyli bylem blisko :)

Serdeczne dzięki :)