Strona 1 z 1

Na kogo te "Kalmary"?

: 2008-10-03, 23:50
autor: poszukiwacz
http://www.altair.com.pl/start-1797
Pod lodami z Floty Północnej do Floty Pacyfiku
Okręt podwodny Riazań, który przepłynął pod lodami Arktyki na Ocean Spokojny, wszedł w skład Floty Oceanu Spokojnego WMF, opuszczając formalnie Flotę Północną.
Okręt podwodny Riazań, który przepłynął pod lodami Arktyki na Ocean Spokojny, wszedł w skład Floty Oceanu Spokojnego WMF, opuszczając formalnie Flotę Północną.
Okręt podwodny K-44 Riazań proj. 667BDR Kalmar, zakończył dziś (o 2:00 GMT) ponad 30-dniowy rejs z Siewieromorska i zacumował przy pirsie bazy okrętów podwodnych Floty Oceanu Spokojnego (FOS) Wojenno-Morskowo Fłota (WMF) w Wiliuczinsku (do 1994 Pietropawłowsk Kamczacki) na Kamczatce. W ostatniej fazie rejsu okręt przepłynął pod lodami Arktyki. Rejs został połączony ze zmianą podporządkowania Riazania. Odtąd będzie on wykonywał misje bojowe w
ramach Floty Oceanu Spokojnego.
Okręty podwodne proj. 667BDR Kalmar stanowią podstawę sił jądrowych FOS. Ich wyporność wynosi ponad 13 tys. ton, autonomiczność sięga 90 dni, głębokość zanurzenia ok. 400 m, a załoga to 130 ludzi. Uzbrojenie stanowi 16 rakiet balistycznych RSM-50(52) Siniewa.
Pierwotnie wszystkie okręty proj. 667BDR (14 egz.) wchodziły w skład Floty Północnej. Później większość przenoszono do Floty Oceanu Spokojnego (9 egz.).
Okręty Kalmar mają pozostać w uzbrojeniu WMF do połowy kolejnej dekady. Riazań (nb. 376) został zwodowany w 1977, a do służby wszedł rok później. Niedawno, 1 sierpnia 2008 okręt wykonał testowe odpalenie rakiety Siniewa spod powierzchni Morza Barentsa w kierunku poligonu Kura na Kamczatce.
Okręty proj. 667BDR przepływają pod lodami Arktyki głównie w przypadku przebazowania. To bardzo trudny misja, trwająca 2-3 doby, realizowana w pełnej gotowości bojowej. Pokrywa lodowa nad okrętem ma grubość kilkunastu metrów.
Okręt często płynie 3-4 m pod nią i kilka metrów nad dnem. Sterowanie odbywa się zwykle ręcznie, bo tryb automatyczny jest zbyt mało precyzyjny. Po przejściu pod lodami okręty wypływają na Morzu Czukockim.
Ciekawe czemu służy takie przerzucenie sił? Flota Północna a przynajmniej jej rakietowe okręty podwodne podczas "zimnej wojny' to był głównie "bat" na USA, a czy Flota Oceanu Spokojnego teraz też? A może to bardziej zabezpiecznie przed sojuszniczą (?) ChRL? No bo raczej nie przed Japonią ani Koreą.

: 2008-10-04, 18:32
autor: esem
Możesz tą informację potraktować wielowątkowo:
normalny rejs szkoleniowy (ćwiczebny)
dowód dla Świata o wysokim poziomie wyszkolenia załóg OP
Przerzuty OP w ZSRR (teraz Rosja) to rzecz normalna ale nie zawsze się to upublicznia czyli chodzi o propagandę.
A "bat" to może być na każdego...

: 2008-10-04, 18:43
autor: AvM
Przy zasiegu tych rakiet nie ma roznicy gdzie stacjonuja.
Wazne tylko zeby nie zostaly zniszczone na poczatku.

: 2008-10-05, 20:01
autor: dessire_62
Zeby nie otwierać nowego tematu .

Z M.Północnego na M.Karaibskie , poprzez M.Śródziemne .Trochę nie po drodze ?

http://wiadomosci.onet.pl/1838127,12,item.html

: 2008-10-05, 21:22
autor: Paco
Z tego co pamiętem, nosiciele rakiet atomowych stacjonowały na północy bo tam najłatwiej było ich bronić. W sensie ich głównego uzbrojenia nie ma znaczenia miejsce stacjonowania. Na Kamczatce są łatwiejsze do przechwycenia i nie ma chyba większego sensu z taktycznego punktu widzenia.
Już chyba raczej nacisk polityczna, inna kilka ich okrętów ( z Piotrem Wielkim) właśnie płynie na ćwiczenia do Wenezueli więc raczej chodzi o nacisk na USA.
Może niedługo "dawno planowane" ćwiczenia z marynarką Indii?

: 2008-10-05, 21:56
autor: dessire_62
Paco pisze:kilka ich okrętów ( z Piotrem Wielkim) właśnie płynie na ćwiczenia do Wenezueli
Tylko czy dopłyną ? Cel jest oczywisty -demonstracja "siły" . :lol:
Będziemy mieć nowego{starego} żandarma ogólnoświatowego .

: 2008-10-05, 22:38
autor: nek
[quote="Paco"]Z tego co pamiętem, nosiciele rakiet atomowych stacjonowały na północy bo tam najłatwiej było ich bronić. W sensie ich głównego uzbrojenia nie ma znaczenia miejsce stacjonowania. Na Kamczatce są łatwiejsze do przechwycenia i nie ma chyba większego sensu z taktycznego punktu widzenia.[ /quote]

Chodzi o to że Rosjanie po wejściu do służby Jurija Dołgorukiego (we Flocie Północnej) muszą rozbroić z rakiet strategicznych zgodnie z układem START jeden ze swoich SSBNów - w tym wypadku padło na Kalmara z Floty Pacyfiku K-490 , Riazań go tylko zastąpi żeby jej nie osłabiać , a przy okazji łatwiejsze ich przechwycenie na Pacyfiku niż na M.Arktycznym dla nich nie ma żadnego znaczenia - swoje rakietki mogą wystrzelić również z bazy

: 2008-10-06, 00:37
autor: AvM
Kiedys mialy sie gdzie chowac, teraz jak topna lody, a ruscy chca tam wiercic, bo cos wynika, ze kto pierwszy ten lepszy, moga byc przyczyny ekonowmiczne.