CS Navy - mini bibliografia

Okręty Wojenne do 1905 roku

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
Kazimierz Zygadło
Posty: 254
Rejestracja: 2004-07-29, 19:05
Lokalizacja: Gliwice

CS Navy - mini bibliografia

Post autor: Kazimierz Zygadło »

Za namową Andrzeja J. przygotowałem małą listę pozycji o flocie konfederackiej. Jak sugeruje temat, jest to wersja wysoce skrócona :D

Jeśli ktoś ma zamiar się tym tematem zainteresować powinien zainwestować parę $$ w "Official Records of the Union and Confederate Navies". Jest tego trochę tomów, ale na szczęście jest też wersja CD.

Wart również poszukać Moebs, Thomas T.: "Confederate States Navy Research Guide". Williamsburg, Moebs Publishing Co., 1991. Dosyć droga książka (ok. $ 150) i trudna do zdobycia, ale podobno pomocna w prowadzeniu badań nad CS Navy.

Poniższe książki są moim zdaniem niezbędne (i nie są aż takie drogie, zresztą zawsze można odpuścić sobie parę butelek dobrej whisky 8) ):

* Scharf, J. Thomas. History of the Confederate States Navy from its Organization to the Surrender of its Last Vessel. NY, Rogers & Sherwood, 1887. Pozycja obowiązkowa!

* Navy Department. Civil War Naval Chronology, Washington, D.C. 1961-1966

* Silverstone, Paul H. Warships of the Civil War Navies, Naval Institute Press, 1989. Niedawno wyszła wzbogacona o pare nowych zdjęć pod zmienionym tytułem "Civil War Navies 1855-1883".

* Hearn, Chester G. Gray Raiders of the Sea. How Eight Confederate Warships Destroyed the Union's High Seas Commerce. Camden, ME., International Marine Publishing, 1992. Bardzo dobra książka o działaniach konfederackich krążowników.

* Stern, Philip Van Doren. The Confederate Navy. A pictorial history. Garden City, NY, Doubleday & Co., 1962. Dużo obrazków :)

* Still, William N., Jr. Iron Afloat. The story of the Confederate Ironclads. Columbia, USC Press, 1988.
* Melton, Maurice. The Confederate Ironclads. NY, Thomas Yoseloff, 1968.
Obie pozycje obowiązkowe dla zainteresowanych konfederackimi pancernikami.

* Still, William N., Jr. The Confederate Navy. The Ships, Men and Organization, 1861-65. Annapolis, Naval Institute Press, 1997.

* Luraghi, Raimondo. A History of the Confederate Navy. Annapolis, Naval Institute Press, 1996. Ciekawa, ale kontrowersyjna (dla niektórych).

* Ragan, Mark K. Union and Confederate Submarine Warfare in the Civil War, Savas Publishing, 1999. Rewelacyjna!!!

* Perry, Milton F. Infernal Machines. The story of CS Submarine and Mine Warfare. Baton Rouge, Louisiana State Univ. Press, 1965. Miny i inne śmiercionośne ustrojstwa z czasów wojny secesyjnej.

* Wise, Stephen R. Lifeline of the Confederacy. Blockade Running during the Civil War. Columbia, USC Press, 1989. Łamacze blokad - bardzo dobra książka.

* Robinson, William M. Jr. The Confederate Privateers. Columbia, USC Press, 1990. Działania konfederackich korsarzy (to nie to samo co krążowniki).

Oczywiście jest tego znacznie więcej. Polecam stronę: http://www.csnavy.org/biblio.htm Dla zainteresowanych jest tam pełniejsza wersja bibliografii.

Jeśli chodzi o polskojęzyczne obracowania, to można przeczytać książki prof. K. Michałka (promotora mojej pracy magisterskiej na UW):

"Dyplomaci i okręty. Z dziejów polityki zagranicznej Skonfederaowanych Stanów Ameryki, 1861-1865", Warszawa 1987.

"Pod Banderami Unii i Konfederacji: Wojna secesyjna 1861-1865 na morzach i rzekach", Warszawa 1996.

Sam popełniłem parę artykułów i pracę magisterska na ten temat.
Jak ktoś ma ochotę to w bibliotece Ośrodka Studiów Amerykańskich UW znajdzie "Rola okrętów pancernych i broni minowej w strategii Marynarki Wojennej Skonfederowanych Stanów Ameryki, 1861-1865".

Poza tym w "MSiO" były trzy artykuły o konfederackich pancernikach (Virginia, Albemarle i Tennessee) i jeden w "OW" (Virginia), ale tego nie polecam (jak ja mogłem coś takiego napisać :) )

Pozdrawiam
Kaz
Ostatnio zmieniony 2004-09-05, 07:27 przez Kazimierz Zygadło, łącznie zmieniany 1 raz.
Andrzej J.
Posty: 1094
Rejestracja: 2004-01-06, 02:19
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Andrzej J. »

Dziękuję, może sie wyształci jakas grupka badaczy tego ciekawego tematu.
Sugeruję też szukać ww. na www.amazon. com oraz www.bookfinder.com, jak tez wpisując slowa tytułowe civil war, confederate navy, ...

Andrzej J.
ODPOWIEDZ