Strona 1 z 1

Torpeda Typ 91 a Mk13

: 2008-07-11, 12:22
autor: adyrian
Nie chcąc mącić dyskusji, która rozgorzała w temacie 'Nowe książki' odniosę sie w tym miejscu do pewnej kwestii, która sie tam pojawiła: tej mianowicie, że Japońska torpeda lotnicza Typ91 została skopiowana z amerykańskiej Mark 13.
Nie mam pojęcia skąd może pochodzić ta informacja ale na pewno nie z raportów misji technicznej. W raportach jest tylko stwierdzenie, że w trakcie wojny Japończycy przejęli pewną ilość torped Mark 13 i testowali je w swoim ośrodku badawczym. To wszystko.
Gdzie Japończycy je zdobyli? Na Filipinach czy może gdzieś indziej- tego przesłuchiwani oficerowie nie wiedzieli.
Co do samych torped to różniły sie one napędem, wymiarami, głowicą etc, etc. Pomijając oczywiście pewien układ konstrukcyjny, typowy dla wszystkich torped, to wspólny był tylko kaliber. Jeżeli w tej dziedzinie Japończycy na kimś sie wzorowali to raczej na torpedach brytyjskich bo właśnie w Wielkiej Brytanii studiowało i praktykowało wielu konstruktorów Japońskich torped.

Pozdrawiam

: 2008-07-11, 12:49
autor: MiKo
W raporcie (0-01-2) chyba nie mowy kiedy weszli w ich posiadanie - tzn., że w czasie wojny. Ale faktycznie z kontekstu tak wynika. Stąd może i powstał błąd w artykule o Shokaku.

: 2008-07-11, 13:52
autor: dessire_62
Witam.Fajnie że w nowym miejscu.
dessire pisze:Czy to własnie te torpedy były na uzbrojeniu polskiej MW ?
Na Westerplatte znaleziono ponoć 30 sztuk fabrycznie nowych japońskich torped typu 91,oznaczanych tez TR\91,podobno były używane na polskich kutrach torpedowych z burtowymi wyrzutniami kalibru 450 ?Używano ich aż do 1954 roku.
Mógłby ktoś poszerzyc te wiadomości ? Na których okrętach były używane ?
Andrzej J. pisze:To bardzo duża liczba jak na kontakty japońsko-niemieckie przy pomocy "rzadkich" łamaczy blokady, zarówno nawodnych jak i podwodnych. Coś na ten temat pisał Antoni Komorowski w skrypcie AMW o torpedach
Informację tą znalazłem w A.Komorowski "Broń torpedowa",sądzą po szczegółach,ilość ,zastosowanie może być prawdziwa.Z drugiej strony ,tak jak wspomniał Andrzej J. 30 sztuk to duża ilość ,mozłiwości transportowe {łamacze}mogą podważać wiarygodność tej informacji.
Jedynymi okrętami wg.Komorowskiego,[warunek-burtowe zrzutnie{wyrzutnie?} ]noszącymi te torpedy mogły być kutry torpedowe rosyjskiego typu D-3;Tp-1 nast.ST-81 nast.KT-81 oraz Tp-2 nast.ST-82 nast. KT-82.Porównując sylwetki przed modernizacją i po,można dostrzec ? różnice w gabarytach torped.Po modernizacji ,mierząc ordynarnie linijką są krótsze o ok.4mm.?{31mm do 28?},oczywiście na rysunku,wyglądaja tez na "chudsze'.
Sylwetki z M.Soroka"Pol.Ok.Woj.1945-1980"
Może ktoś wie więcej.

: 2008-07-11, 15:19
autor: adyrian
Rzeczywiście w raporcie nie podano dokładnej daty ale podano, że część ze zdobytych Mk13 miała osłonę śrub podobna do tej, którą Japończycy testowali w swojej torpedzie 10 lat wcześniej. Torpeda Typ 91 pochodzi z roku 1931.
Zresztą Mark 13 jest trochę młodsza więc jak by już miał być plagiat, to... :)

PS. No i jeszcze jedno: zagapiłem się- oczywiście Mark 13 miała kaliber 22" więc nawet kaliber sie nie zgadza.

Pozdrawiam
-------------------
Natomiast jeżeli chodzi o książkę Komorowskiego to pomijając liczne błędy jest ona raczej wiarygodnym źródłem :-). Komorowski powołuje się na pozycję F. Lauck, "Der Lufttorpedo" z 1981r i pisze, że oprócz samych torped w 1942 r sprowadzono tez do TWP (Torpedowaffenplatz Gotenhafen- Hexengrund) kilku Japońskich techników.
Zresztą, jeżeli tych torped było by dużo mniej, to raczej nie opłacało by się wprowadzać ich do uzbrojenia.