Strona 1 z 1
Elementy wytrzymałościowe kadłuba
: 2008-04-14, 15:45
autor: MiKo
Czy stosunek masy elementów wytrzymałościowych poprzecznych do masy elementów wytrzymałościowych podłużnych, ma jakąś fachową nazwę i czy wartość ta mieści się w jakimś określonym zakresie?
Na chłopski rozum grodzie (nawet te pancerne) powinny być wliczane w masą elementów wytrzymałościowych poprzecznych, ale spotkałem się z zestawieniami, które ich nie wliczają (choć to pewnie może zależy od lokalnego folkloru, tak jak z opancerzeniem wież artylerii głównej)
: 2008-04-15, 21:48
autor: Teller
Chyba nie ma czegoś takiego, bo niby jak wliczać koliste obramowania barbet -- jako elementy wzdłużne, czy poprzeczne

? Poza tym trudno to porównywać -- na większych okrętach wręgi ramowe są odchudzane przez wycinanie otworów, wzmacnianych ościeżnicami, a na mniejszych są pełne. To samo tyczy się wzdłużnic. Pancerne sekcje czasem pełnią rolę elementów konstrukcyjnych (przenoszą obciążenia), a czasem nie (są mocowane do poszycia konstrukcyjnego za pośrednictwem podłoża -- w jakimś stopniu -- elastycznego). W przypadku okrętów z pokładami pancernymi dochodzi problem konstrukcji nad głównym pokładem pancernym, bo na ogół wręgi ramowe wspierają ów pokład, a wyżej są wręgi lekkie. Całość konstrukcji nad pokładem głównym w takim przypadku czasem ma wpływ na sztywność kadłuba, a czasem nie. Co kraj i co okręt, to inna filozofia konstruowania i inna metodyka liczenia masy elementów konstrukcyjnych. Jak sam zauważyłeś, to całkiem jak z masą wieży armatniej -- czasem liczy się ją razem z armatami, czasem bez, czasem z amunicją, a czasem jedno źródło mówi tak, a drugie siak (przykładowo w przypadku
Hooda -- spotkałem zarówno twierdzenia, że masa wieży Mark II jest z podawana z działami 15-calowymi, i takie że jest podawana bez nich).