Czteropokładowiec Duke of Kent

Okręty Wojenne do 1905 roku

Moderatorzy: crolick, Marmik

Krzysztof Gerlach
Posty: 4455
Rejestracja: 2006-05-30, 08:52
Lokalizacja: Gdańsk

Czteropokładowiec Duke of Kent

Post autor: Krzysztof Gerlach »

Ktoś mnie pytał dawno temu na FOW o uzbrojenie projektowanego "prawdziwego" czteropokładowca (tzn. z czterema ciągłymi pokładami działowymi i jeszcze nad nimi długimi i obsadzonymi artylerią pokładami rufowym i dziobowym) Duke of Kent. Znałem wówczas tylko sumaryczną liczbę dział, czyli 170 sztuk. Nadal co prawda nie mam całkowicie pewnych danych na ten temat i jeszcze utwierdziłem się w przekonaniu, że nigdy oficjalnie tej artylerii nie sprecyzowano, ale uzyskałem ciekawe informacje dodatkowe.
Po pierwsze, istnieje nie tylko omawiany model w Maritime Museum w Greenwich (którego zdjęcie zamieściłem kiedyś w MSiO), lecz także plany projektowe w Science Museum w South Kensington (oczywiście to wszystko w Londynie).
Po drugie, data 1809, powszechnie dla tego projektu przyjęta, jest kwestionowana z uwagi na elementy budowy kadłuba wskazujące raczej okres po 1817.
Po trzecie, na podstawie bardzo precyzyjnego modelu wykonanego razem z oryginalnym projektem można się pokusić o dokładniejsze sprecyzowanie planowanej artylerii. Miała ona zapewne obejmować:
- na pokładzie dolnym 36 x 32-f; na pokładzie drugim od dołu 38 x 24-f, na pokładzie trzecim od dołu 38 x 18-f, na pokładzie czwartym od dołu 38 x 18-f, na pokładzie rufowym 14 karonad 32-f, na pokładzie dziobowym 6 karonad 32-f.
Krzysztof Gerlach
Awatar użytkownika
de Villars
Posty: 2229
Rejestracja: 2005-10-19, 16:04
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: de Villars »

No to mamy praktycznie w komplecie podstawową charakterystykę tego giganta. Przypomnę tylko z tamtego wątku wymiary: 221 na 65,5 stopy, załoga 1280-1567, tonaż ok. 4146 ton.
Si vis pacem, para bellum
http://springsharp.blogspot.com/
Nowak Krzysztof
Posty: 2316
Rejestracja: 2004-08-26, 21:03
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: Nowak Krzysztof »

Witam, jeśli można zapytać, kto zaprojektował DUKE OF YORK i jaka była historia tego projektu ?
Pozdrowienia, Krzysztof Nowak.
Krzysztof Gerlach
Posty: 4455
Rejestracja: 2006-05-30, 08:52
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Krzysztof Gerlach »

Mam nadzieję, że pytanie w temacie Duke of Kent o okręt Duke of York (który?!) to tylko „przejęzyczenie” i odpowiem jednak odnośnie pierwszego.
Okręt ten zaprojektował Joseph Tucker, podobno w 1809 roku, kiedy był Głównym Szkutnikiem w stoczni Plymouth. Ponieważ jednak zarówno na planach, jak na współczesnym im modelu widać „okrągły” dziób i „okrągłą” rufę, elementy wprowadzone przez Seppingsa sporo później (zwłaszcza rufa), wydaje się, że prawdziwa data jest bliższa rokowi 1817. W tym czasie Tucker był już jednym z tzw. Inspektorów Marynarki (1813-1831), obok Seppingsa zresztą, czyli – w tamtym okresie – głównych konstruktorów Royal Navy. Historia projektu na tym się zaczyna i kończy, ponieważ po Trafalgarze Brytyjczycy nie potrzebowali takiego monstrum, a znakomity system konstrukcyjny Seppingsa pozwolił na budowanie okrętów dłuższych (chociaż nie taka była intencja autora), gdzie zysk na liczbie dział nie musiał się odbywać kosztem wzrostu wysokości, i tak już za dużej na zwykłych trójpokładowcach, szkodliwej dla sprawności żeglarskiej tych liniowców.
Model podarowała szpitalowi w Greenwich wdowa, pani Tucker, w 1852.
Pozdrawiam, Krzysztof Gerlach
Nowak Krzysztof
Posty: 2316
Rejestracja: 2004-08-26, 21:03
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: Nowak Krzysztof »

Witam, przepraszam za pomyłkę w nazwie okrętu :oops: . Dziękuję za odpowiedź.
Pozdrowienia, Krzysztof Nowak.
ODPOWIEDZ