radarro pisze:
Chodzi mnie min. o to, że Fletcher czytając wytyczne od swego przełozonego w ataku [Halseya] nie mógł uwierzyć, że miał do ataku na bazy użyć CA, że musiał działać "wewnątrz" łańcucha Gilbertów. Biorąc pod uwagę, ze był w morzu od pocz. I42, i dostawał jedynie rozkazy i nie miał pojęcia o wiedzy, jaka umożliwiał Nimitzowi podejmowanie tak agresywnych planów.
Rozpoznanie przez SS, a może skutecznie działający US wywiad, który umiejscowił IJN CV. Nie zmienia to faktu, że pozostawało jeszcze lotnictwo bazowe. Skąd wiedza, że Inouye przesunął 24 flotyllę [kolejna kwestia gdzie te Nelle przesunięto ?]
Mnie chodziło że nie płyneli tam w ciemno. SS nic nie wykryły, bo co i mogły wykryć. Nie bardzo wiem o co Ci chodzi z tym lotnictwem bazowym... Na Kwajalein 37 Nelli i 24 Claude i 12 Claude na Wotje czy tam Taroa... i pare łodzi latających
Zacytuję nie publikowaną klasykę

:
"Po bezpiecznym wyładowaniu sprzętu i piechoty morskiej transportowce ruszyły w drogę powrotną. Do ich eskorty przydzielono m.in. krążownik SAN FRANCISCO oraz część niszczycieli. Pozostałe okręty obu zespołów ruszyły w kierunku Wysp Marshalla. 29 stycznia po zakończeniu operacji tankowania dowodzący całością operacji wiceadmirał Halsey dokonał podziału celów. Wyspy Jaluit, Mili i Makin miały zostać zaatakowane przez zespół dowodzony przez kontradmirała Franka J. Fletchera (Task Force 17), natomiast lepiej bronione Wyspy Maloelap i Wotje, Halsey pozostawił dla siebie. Ponieważ z raportu nadesłanego przez okręt podwodny DOLPHIN wynikało, że w Atolu Kwajalein może znajdować się dużo potencjalnych celów, amerykański dowódca postanowił o ataku i na tę bazę. Okręty zespołu TF 8 zostały podzielone na trzy mniejsze grupy bojowe: Task Group 8.1 (krążowniki NORTHAMPTON, SALT LAKE CITY oraz niszczyciel DUNLOP), Task Group 8.2 (krążownik CHESTER oraz niszczyciele BALCH i MAURY) i Task Group 8.3 (lotniskowiec ENTERPRISE oraz niszczyciele MCCALL, RALPH TALBOT i BLUE).
Zadaniem grupy krążownika CHESTER był ostrzał artyleryjski Wyspy Taroa w Atolu Maloelap, gdzie spodziewano się najmniejszego oporu. Zespół TG 8.1 miał ostrzeliwać Wotje, a głównym celem lotnictwa pokładowego lotniskowca ENTERPRISE była baza w Kwajalein. Rankiem 1 lutego wszystkie trzy grupy rozpoczęły równoczesny atak na wcześniej obrane cele. Grupa krążownika CHESTER dodatkowo została wzmocniona pięcioma samolotami myśliwskimi F4F-3 Wildcat. Wbrew przypuszczeniom zamiast małej przystani dla wodnosamolotów, na miejscu znaleziono dobrze rozwiniętą i chronioną bazę z dwoma nowo wybudowanymi pasami startowymi. Ostrzał z morza nie przyniósł spodziewanych efektów, a amerykańskie okręty zostały wkrótce zaatakowane przez kilkanaście myśliwców A5M4 Claude z 24 Flotylli Powietrznej (grupa lotnicza Chiotse Kokutai).
W wyniku ich ataku krążownik CHESTER otrzymał jedno bezpośrednie trafienie 30 kilogramową bombą, która uderzyła tuż przy fundamencie lewoburtowej katapulty. Eksplozja rozerwała pokład główny ponad pomieszczeniami załogowymi deformując.....
Pomimo niewielkich szkód, straty wśród załogi były wysokie - 8 zabitych i 38 rannych.
O godzinie 8:30 nad zespołem TG 8.2 pojawiło się osiem bombowców typu G3M2 Nell, które przeprowadziły atak z wysokiego pułapu. Każdy z samolotów zrzucił po trzy 250 kg bomby, lecz na szczęście dla krążownika wszystkie okazały się niecelne (najbliższa spadła w odległości około 100 metrów od burty okrętu). Wobec rosnącego zagrożenia dowódca CHESTERA komandor Thomas M. Shock (który był również dowódcą zespołu) nakazał odwrót. Wiceadmirał Halsey powiadomiony o przebiegu walk na Taroa postanowił o powtórzeniu ataku na japońską bazę znacznie większą ilością samolotów. W wyniku dwóch nalotów zniszczono dwa hangary, zbiorniki paliwa, części instalacji lotniska, wieżę radiostacji oraz dziewięć samolotów.
Około godziny 13:20 po ponownym połączeniu się wszystkich jednostek zespołu TF 8 i powrocie ostatnich samolotów, wiceadmirał Halsey skierował się z maksymalną prędkością 30 węzłów w stronę Pearl Harbor.
Podczas odwrotu amerykańskie okręty zostały jeszcze dwukrotnie atakowane przez japońskie samoloty bombowe. Skupiły one swoją uwagę na lotniskowcu ENTERPRISE, uzyskując kilka bliskich lecz niegroźnych trafień. 5 lutego okręty zespołu TF 8 zawinęły do Pearl Harbor."
Takie Nelle to im mogły
