Witaj!
Skok podawany jest w jednostkach długości.
Oznacza, długość na której gwint wykonuje (jeśli może to robić gwint) jeden pełny obrót.
Czasami, gdy długość lufy jest mniejsza niż skok gwintu, oznacza długość na której gwint mogłby wykonać pełen obrót, gdyby mu się lufa nie skończyła

Tak może być np. w krótkich działach, czy rewolwerach policyjnych.
Jak niemal wszelkie długości w balistyce, skok gwintu podaje się w milimetrach (technologicznie) albo w kalibrach ("fachowo").
"Kaliber" oznacza oczywiście długość równą "średnicy lufy", (Jest to mniej więcej definicja błędna, spójrz
tutaj oraz
tutaj) czyli dla lufy 7,62 jest 90 razy mniejszy niż dla lufy 305mm.
Skok gwintu podany w milimetrach, czy kalibrach jest wyraźny i łatwy do zrozumienia:
Np. w M16 był skok gwintu 12 calowy, a w M16A1 już tylko 7 calowy, czyli pocisk w M16A1 dostawał lepszego kręćka, bo na 20 calach lufy obracał się niemal 3 razy, a nie niespełna 2. Dzięki większemu spinowi, pocisk jest lepiej ustabilizowany w czasie lotu, ale ruch obrotowy niekoniecznie wpływa dodatnio na porażenie celu.
Skok gwintu możnaby podawać w stopniach, tysięcznych, czy radianach, ale to nadmierne komplikowanie sprawy - przynajmniej dla użytkownika.
Technologowi to być może i jest przydatne, ale tu trzeba by zapytać się Tellera.
(Nb. na cytowanej stronie mówi się o "pochyleniu gwintu", a nie o jego skoku. Znając "pochylenie gwintu" za pomocą kotangensa z tych 7 stopni uzyskasz długość osi przewodu lufy, czyli skok gwintu. Niby podobnie, a jednak nie to samo.)
W XIX wieku zaczęto wprowadzać gwinty o nieregularnym skoku, z reguły malejącym, podejrzewając, że może mieć to dodatni wpływ na balistykę.
Z tego co wiem, to dopiero w ostatnim dziesięcioleciu XX wieku wykazano ponad wszelką wątpliwość, że pogląd taki jest oparty tylko na pobożnych życzeniach. (W ten sposób rozpoczęła się kariera programu "Myth Busters"

)
A cóż Cię nurtuje?
Pozdrawiam
Ksenofont