Okręty Royal Navy, XVII-XIX w. (1)

Okręty Wojenne do 1905 roku

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
Janusz Kluska
Posty: 1150
Rejestracja: 2006-05-14, 20:44
Lokalizacja: Wodzisław Śląski

Okręty Royal Navy, XVII-XIX w. (1)

Post autor: Janusz Kluska »

Nie wiem czy moja prośba jest zgodna co do ram czasowych ale mam taką prośbę czy ktoś może pomóc mi w ustaleniu typów bryt. fregat 5 rangi od lat 1780 do 1840. Wiem że kilka typów było wzorowanych na zdobytych okrętach fran.
Znam tylko kilka:
5th rate frigate
Endymion -6jed.
Cambrian -1jed.
Apollo -25jed.
Leda/Leda -47jed.
Amphion -5jed.
Narcissus -3jed.
Tribune -7jed.
Lively -16jed.
Lavinia -1jed.
Hyperion -1jed.Bucephalus -1jed.
Pyramus -1jed.
Scamander -10jed.
Forte - 1 jed.
Leander -4jed.
Bedę wdzięczny za podanie stron w wykazami flot z tamtej epoki z uwzględnieniem typów i przynależnością okrętów do danych typów.
Krzysztof Gerlach
Posty: 4453
Rejestracja: 2006-05-30, 08:52
Lokalizacja: Gdańsk

Brytyskie fregaty okresu 1780-1840

Post autor: Krzysztof Gerlach »

Nie wątpię, że Panowie intensywniej ode mnie przeszukujący sieć, wskażą Panu odpowiednie strony. Osobiście chętnie włączę się później, jeśli pozostaną jeszcze jakieś luki i znaki zapytania. Mam poszukiwane przez Pana informacje o KAŻDEJ fregacie i KAŻDYM typie z omawianego okresu, ale wypisywanie danych dotyczących kilkuset okrętów leży oczywiście poza moimi możliwościami i chęciami. Na razie proponuję zajrzeć na stronę http://sailingwarships.com/ , aczkolwiek nie pamiętam, czy jest tam podział według typów. Krzysztof Gerlach
Awatar użytkownika
Janusz Kluska
Posty: 1150
Rejestracja: 2006-05-14, 20:44
Lokalizacja: Wodzisław Śląski

Post autor: Janusz Kluska »

Wskazaną stronę znałem ale tam są tylko okręty liniowe do 74 dz. w zwyż z podziałem na typy, a mnie interesuję fregaty których tam nie ma. Jeśli to nie jest problem, to chciałbym poznac tylko typy wraz z nazwami okrętów które do nich należały, bez tonażu i uzbrojenia bo te to jakoś może jeszcze znaleźc. Oczywiście jest to tylko podział umowny bo trudno wtedy o identyczne okręty danego typu, no chyba że budowane były w tej samej stoczni. Jednocześnie szukam nazw 4jed. typu "Duke" 90dz.
Krzysztof Gerlach
Posty: 4453
Rejestracja: 2006-05-30, 08:52
Lokalizacja: Gdańsk

Fregaty brytyjskie z lat 1780-1840 i typ Duke

Post autor: Krzysztof Gerlach »

Dobrze, jak wrócę do domu, postaram się podać część informacji. Proszę jednak pamiętać, że nawet wypisanie kilkuset nazw, to mordęga. Mam je w takiej formie i dysponuję takimi warunkami, że skanowanie nic by nie pomogło, a tylko opóźniło sprawę. Możemy się umówić na jakieś okresy czasowe (np. 1780-1800 itd.) i będę je zapełniał partiami, co kilka dni. Krzysztof Gerlach
Krzysztof Gerlach
Posty: 4453
Rejestracja: 2006-05-30, 08:52
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Krzysztof Gerlach »

90-działowce (potem, po przebudowie, 98-działowce) typu DUKE z 1771 to: Duke z 1777, Saint George z 1785, Glory z 1788, Atlas z 1782 [daty wodowań]

Dalej fregaty (ściślej – jednopokładowe okręty 5 rangi, z wyżej położonymi pokładami rufowym i dziobowym); daty dotyczą powstania projektów:

Typ ARETHUSA z 1778: Arethusa, Minerva, Phaeton
Typ LATONA z 1779: Latona
Typ THETIS z 1781: Thetis
Typ FLORA z 1778: Flora, Thalia, Crescent, Romulus
Typ PERSEVERANCE/INCONSTANT z 1780: Perseverance, Phenix (Phoenix), Incostant, Leda, Tribune, Shannon, Meleager, Iphigenia, Orlando, Salsette, Doris
Typ MELAMPUS z 1782: Melampus
Typ VENUS z 1756: Venus, Pallas, Brilliant
Typ SOUTHAMPTON z 1756: Southampton, Minerva, Vestal, Diana
Typ RICHMOND z 1756: Richmond, Juno, Thames, Boston, Lark, Jason
Typ ALARM z 1757: Alarm, Eolus, Stag, Pearl, Glory, Emerald
Typ NIGER z 1757: Niger, Montreal, Quebec, Winchelsea
Typ TWEED z 1757: Tweed
Typ LOWESTOFFE z 1760: Lowestoffe, Diamond, Orpheus
Typ THETIS/AMAZON z 1771: Thetis, Amazon, Ambuscade, Cleopatra, Amphion, Iphigenia, Success, Juno, Andromache, Siren, Greyhound, Iris, Terpsichore, Meleager, Castor, Orpheus, Solebay, Blonde
Typ DEDALUS/ACTIVE z 1778: Dedalus, Mermaid, Cerberus, Active, Fox, Ceres, Astrea, Quebec
Typ HERMIONE/ANDROMEDA z 1780: Hermione, Druid, Andromeda, Penelope, Aquilon, Blanche
Typ ENDYMION z 1795: Endymion, Forth, Severn, Liffey, Glasgow, Liverpool
Typ CAMBRIAN z 1795: Cambrian
Typ LEANDER z 1813: Leander
Typ ISIS z 1813: Isis
Typ NEWCASTLE z 1813: Newcastle
Typ JAVA z 1813: Java, Southampton, Portland, Lancaster, Winchester, Worcester, Chichester
Typ PRESIDENT z 1818: President
Typ ACASTA z 1795: Acasta
Typ LAVINIA z 1797: Lavinia
Typ ARTOIS/APOLLO z 1793: Artois, Apollo, Diana, Seahorse, Diamond, Jason, Ethalion, Clyde, Tamar, Clyde
Typ ACTIVE z 1794: Active
Typ LEDA z 1794: Leda, Pomone, Shannon, Leonidas, Surprise, Briton, Lacedemonian, Tenedos, Lively, Amphitrite, Diamond, Thetis, Arethusa, Blanche, Trincomalee, Fisguard, Venus, Melampus, Amazon, Minerva, Latona, Nereus, Diana, Hamdryad, Aeolus, Thisbe, Hebe, Cerberus, Circe, Clyde, Thames, Fox, Unicorn, Daedalus, Proserpine, Mermaid, Mercury, Penelope, Thalia, Cydnus, Eurotas, Niger, Araxes, Meander, Pactolus, Tanais, Tiber.
Na dziś wystarczy. Krzysztof Gerlach
Awatar użytkownika
karol
Posty: 4062
Rejestracja: 2004-01-05, 12:52

Post autor: karol »

podziwiam taką wiedzę :) benedyktynem zapewne kolega nie jest, ale coś benedyktyńskiego w tym jest :wink:
Użytkownik nieaktywny, ale gadatliwy.
Krzysztof Gerlach
Posty: 4453
Rejestracja: 2006-05-30, 08:52
Lokalizacja: Gdańsk

Brytyjskie fregaty 1780-1840

Post autor: Krzysztof Gerlach »

Dokończenie:
Typ NAIAD z 1795: Naiad
Typ HYDRA z 1795: Hydra
Typ BOADICEA z 1795: Boadicea
Typ AMAZON z 1796: Amazon, Hussar
Typ LIVELY z 1799: Lively, Resistance, Apollo, Horatio, Spartan, Statira, Hussar, Undaunted, Menelaus, Nisus, Macedonian, Crescent, Bacchante, Nymphe, Sirius, Laurel
Typ FORTE z 1801: Forte
Typ SERINGAPATAM z 1813: Seringapatam, Druid, Madagascar, Nemesis, Leda, Hotspur, Africaine, Eurotas, Seahorse, Andromeda, Stag, Forth, Meander
Typ BLONDE z 1816: Blonde
Typ AMAZON z 1794: Amazon, Emerald, Glenmore, Trent
Typ PHOEBE z 1794: Phoebe, Caroline, Doris, Dryad, Fortunee
Typ SIRIUS z 1795: Sirius
Typ PENELOPE z 1797: Penelope, Amethyst, Jason
Typ AIGLE z 1798: Aigle, Resistance
Typ APOLLO/EURYALUS z 1798: Apollo, Blanche, Euryalus, Dartmouth, Owen Glendower, Semiramis, Hotspur, Manilla, Malacca, Curacoa, Saldanha, Havannah, Theban, Orpheus, Leda, Beldivera, Astrea, Galatea, Maidstone, Stag, Magicienne, Pallas, Creole, Barrosa, Tartar, Brilliant
Typ ETHALION z 1800: Ethalion
Typ PYRAMUS z 1805: Pyramus
Typ SCAMANDER z 1812: Scamander, Eridanus, Ister, Orontes, Tagus, Tigris, Euphrates, Granicus, Hebrus, Alpheus
Typ CASTOR z 1828: Castor, Amphion
Typ PALLAS z 1790: Pallas, Stag, Unicorn
Typ CERBERUS z 1793: Cerberus, Alcmene, Lively, Galatea, Maidstone, Shannon
Typ AMPHION z 1796: Amphion, Eolus, Medusa, Proserpine, Nereus
Typ NARCISSUS z 1797: Narcissus, Tartar, Cornelia
Typ BUCEPHALUS z 1805: Bucephalus
Typ HYPERION z 1805: Hyperion
Typ PROMPTE z 1813: Prompte, Psyche
Typ TRITON z 1796: Triton
Typ THAMES z 1804: Thames, Circe, Pallas, Hebe, Jason, Minerva, Alexandria
Typ VERNON z 1831: Vernon
Typ PIQUE z 1832: Pique, Active, Sybille, Flora, Cambrian
Typ INCONSTANT z 1834: Inconstant
Koniec. Mam nadzieję, że teraz dostarczyłem Panu więcej zagadek, niż miał ich Pan wcześniej. Ich rozwiązywanie jest właśnie najciekawsze. Krzysztof Gerlach
P.S. Pozdrowienia dla Karola Keane
Awatar użytkownika
Janusz Kluska
Posty: 1150
Rejestracja: 2006-05-14, 20:44
Lokalizacja: Wodzisław Śląski

Post autor: Janusz Kluska »

Polecam stronę http://www.histofig.com/naval/ znajdują sie tam listy okrętów kilku państw z XVIII i XIX w. Daty dotyczą wodowań i zakończenia żywotu danego okrętu, nie wiem czy jest dokładna ale napewno pomocna. Będę wdzięczny za typy z klas 64, 50, i 40/44dz. Dzięki za poprzednie informacje. Janusz.
Krzysztof Gerlach
Posty: 4453
Rejestracja: 2006-05-30, 08:52
Lokalizacja: Gdańsk

Typy w Royal Navy 1780-1840

Post autor: Krzysztof Gerlach »

Okręty 64-działowe:
Typy Chichester (1), Burford (3), Temple (2), Africa/Asia (3), Saint Albans (3), Exeter (4), Ardent (7), Worcester (3), Intrepid/Magnanime (15), Inflexible (4), Crown (4)
Okręty 60-działowe:
Typy Dunkirk (3), Montague (1), Medway (3), Rippon (1), Pembroke (1), Edgar (3)
Okręty 50-działowe:
Typy Preston (1), Chatham (1), Warwick (1), Romney (1), Salisbury (2), Portland (11), Experiment (2), Grampus (2), Trusty (1), Antelope (1), Diomede (2), Jupiter (4)
Okręty 44-działowe:
Typy Phoenix (1), Roebuck (20), Adventure (8)

W nawiasach liczba okrętów w danym typie.
Krzysztof Gerlach
Awatar użytkownika
Janusz Kluska
Posty: 1150
Rejestracja: 2006-05-14, 20:44
Lokalizacja: Wodzisław Śląski

Post autor: Janusz Kluska »

Widzę że sam posiadam skromną wiedzę na ten temat, Poproszę o nazwy okrętów w danym typie. na stronie http://cronab.demon.co.uk jest wykaz alfabetyczny i stocznie, jedyny mankament brak podania typu co bardzo by sie przydało. Ale i tak leksykon jest ogromny.
Krzysztof Gerlach
Posty: 4453
Rejestracja: 2006-05-30, 08:52
Lokalizacja: Gdańsk

Okręty w typach 44-68 dz.

Post autor: Krzysztof Gerlach »

Wyłącznie typy wielojednostkowe
Burford (formalnie 70-działowce): Burford, Dorsetshire, Boyne
Temple (najpierw 68-, potem 64-działowce): Temple, Conqueror
Okręty 64-działowe
Africa/Asia: Africa, Asia, Essex
Saint Albans: Saint Albans, Augusta, Director
Exeter: Exeter, Europa, Prudent, Trident
Ardent: Ardent, Raisonable, Agamemnon, Belliquex, Stately, Indefatigable, Nassau
Worcester: Worcester, Lyon, Stirling Castle
Intrepid/Magnanime: Intrepid, Monmouth, Defiance, Nonsuch, Ruby, Vigilant, Eagle, America, Anson, Polyphemus, Magnanime, Sampson, Repulse, Diadem, Standard
Inflexible: Inflexible, Africa, Dictator, Sceptre
Crown: Crown, Ardent, Scipio, Veteran
Okręty 60-działowe
Dunkirk: Dunkirk, Achilles, America
Medway: Medway, York
Edgar: Edgar, Panther, Firm
Okręty 50-działowe
Salisbury: Salisbury, Centurion
Portland: Portland, Bristol, Renown, Isis, Leopard, Hannibal, Jupiter, Leander, Adamant, Europa, Assistance
Experiment: Experiment, Medusa
Grampus: Grampus, Cato
Diomede: Diomede, Grampus
Jupiter: Jupiter, Romney, Salisbury, Isis
Okręty 44-działowe:
Roebuck: Roebuck, Romulus, Actaeon, Janus, Charon, Dolphin, Ulysses, Serapis, Endymion, Assurance, Argo, Diomede, Guardian, Mediator, Regulus, Resistance, Serapis (nr2), Gladiator, Experiment, Charon (nr2)
Adventure: Adventure, Chichester, Expedition, Gorgon, Woolwich, Severn, Dover, Sheerness

Krzysztof Gerlach
Awatar użytkownika
Darth Stalin
Posty: 1200
Rejestracja: 2005-01-23, 23:35
Lokalizacja: Płock

Post autor: Darth Stalin »

Powiem tylko tak: podziwiam wiedzę i zawartość biblioteczki...

Zrobiło się troszke chłodniej, to w końcu zacznę moze lekturę wielce ciekawie się zapowiadającego artykułu o terminologii dot. poszczególnych pokładów i ich części... ach, te "półpokładowe quarterdecki" :wink:
DARTH STALIN - Lord Generalissimus Związku Socjalistycznych Republik Sithów

Owszem - to był Towarzysz Stalin... i na niego nie znaleźli rozwiązania...
Awatar użytkownika
Janusz Kluska
Posty: 1150
Rejestracja: 2006-05-14, 20:44
Lokalizacja: Wodzisław Śląski

Post autor: Janusz Kluska »

Porównałem wykazy i mam kilka pytań:
1. 2 razy powtarzaja się Meleager i Iphigenia w typach Perseverance/Inconstant i Thetis/Amazon.
2. W typie Southampton występuje Vestal a ja mam Vestal ale wod. 1779 czy to ten sam typ?
3. Typ Prompte? Ja nie mam takiego typu.
Jednocześnie czy mógłbym prosic o podanie wymiarów i tonażu podanych wczesniej typów ale tych przed 1800r.
Krzysztof Gerlach
Posty: 4453
Rejestracja: 2006-05-30, 08:52
Lokalizacja: Gdańsk

Fregaty XVIII i XIX w.

Post autor: Krzysztof Gerlach »

Typ Thetis/Amazon z 1771 to fregaty nominalnie 32-działowe, z 12-funtówkami na pokładzie głównym. Wymiary typu: tonaż 678 ton, długość dolnego pokładu 126 stóp, szerokość z poszyciem 35 stóp, głębokość 12 stóp 2 cale. Fregata Meleager tego typu została zwodowana w stoczni firmy Greaves we Frindsbury 28.02.1785 i zatonęła w 1801. Fregata Iphigenia z tego typu została zwodowana w stoczni firmy Betts w Mistleythorn 27.12.1780, spalono ją w 1801.
Typ Perseverance/Inconstant z 1780 to fregaty nominalnie 36-działowe, z 18-funtówkami na pokładzie głównym. Wymiary typu: tonaż 871 ton, długość dolnego pokładu 137 stóp, szerokość z poszyciem 38 stóp, głębokość 13 stóp 5 cali. Fregata Meleager tego typu została zwodowana w Chatham 25.11.1806 i zatonęła w 1808. Fregata Iphigenia tego typu została zwodowana w Chatham 26.04.1808, a w 1833 usunięta z marynarki.
Powtarzanie się tych samych nazw było i jest w Royal Navy co najmniej równie częste jak w innych marynarkach.
Typ Southampton z 1756 to fregaty nominalnie 32-działowe, z 12-funtówkami na pokładzie głównym. Wymiary typu: tonaż 653 tony, długość dolnego pokładu 124 stopy 4 cale, szerokość z poszyciem 34 stopy 8 cali, głębokość 12 stóp. Fregata Vestal z tego typu została zwodowana w stoczni firmy Barnard w Harwich 17.06.1757 i rozebrana w 1775. Natomiast Vestal zwodowana 24.12.1779, zbudowana w stoczni firmy Batsons, należała do typu Enterprize z 1770, którego w ogóle nie ma w podanych przeze mnie wykazach, gdyż był to jeden z licznych typów fregat 28-działowych (z 9-funtówkami na pokładzie głównym), klasyfikowanych w szóstej randze, a Pan pytał o klasyczne fregaty piątej rangi.
Typ Prompte jest bardzo osobliwy i nie dziwię się, że go Panu brakuje. Teoretycznie należał do klasy fregat 32-działowych z 18-funtówkami na pokładzie głównym, a faktycznie planowano uzbroić go w krótkie 24-funtówki. Szkielety dwóch jednostek skonstruowano w Chatham w lutym 1814 i przewieziono na statkach do Kanady. Tam miały być zmontowane i wykończone do służby na Wielkich Jeziorach. Tymczasem działania wojny amerykańsko-angielskiej 1812-1814 wygasły, więc obie jednostki sprzedano „na pniu” już w Quebecu.
Podanie tonażu i wymiarów wszystkich typów sprzed 1800 r. leży poza moimi możliwościami czasowymi. Proszę wytypować pięć, które Pana najbardziej interesują.

Krzysztof Gerlach
Awatar użytkownika
Janusz Kluska
Posty: 1150
Rejestracja: 2006-05-14, 20:44
Lokalizacja: Wodzisław Śląski

Post autor: Janusz Kluska »

Podaję typy:
Dedalus/Active, Perseverance/Inconstant, Artois/Apollo, Thetis/Amazon, Hermione/Andromeda.
Później podam inne.
Awatar użytkownika
Janusz Kluska
Posty: 1150
Rejestracja: 2006-05-14, 20:44
Lokalizacja: Wodzisław Śląski

Post autor: Janusz Kluska »

Przepraszam ale typy Perseverance i Thetis wymienil pan wcześniej dlatego podaje innne: Amazon /1799/, Flora /1780/. Mam rozumie że mam podawa serie po 5 nazw?
Co do nazw to zgoda przekazywano je następnym jednostkom po utracie poprzedniego, wycofaniu ze służby, wzglednie przemianowaniu na inną nazwę. Dzięki Janusz.
Zablokowany