Najważniejsze okręty w historii?

Okręty Wojenne do 1905 roku

Moderatorzy: crolick, Marmik

Gall Anonim

Najważniejsze okręty w historii?

Post autor: Gall Anonim »

Jakie były waszym zdaniem najważniejsze/najciekawsze/najbardziej znaczące/majace najwiekszy wpływ na rozwój flot okręty wojenne w historii i dlaczego?
Awatar użytkownika
RyszardL
Posty: 2890
Rejestracja: 2004-05-18, 13:58
Lokalizacja: Perth, Australia

Post autor: RyszardL »

Bardzo ciekawy topic.
Tylko, jaki czas mamy brać pod rozwagę?
Prawdziwy przełom, moim zdaniem, to USS Monitor i CSS Virginia i pierwsza bitwa okrętów pancernych.
Wskazała jednoznacznie, że kończy się era drewnianych jednostek na rzecz opancerzonych.
Okazało się też, że nie potrzeba tylu dział, aby zapewnić pole ostrzału.
Rozpoczęła również wyścig - pancerz kontra działo, który trwał do końca 2WŚ
To tak na szybko.

Pozdrawiam
Ryszard
http://www.flotyllerzeczne.aq.pl/
http://www.biuletyn2008.republika.pl
"Demokracja to najgorszy z ustrojów - rządy hien nad osłami" Arystoteles
Gall Anonim

Post autor: Gall Anonim »

Nie sposób sie nie zgodzić z szanownym przedmówcą.
Dodałbym jeszcze HMS "Dreadnought" z oczywistych powodów (wpływ jaki wywarł na budowe pancerników)
A co myślicie o HMS "Warrrior" (z 1861 roku) fregacie co mogła całe floty ganiać? Czy byył przłomowy i znaczący? Mnie wydaje sie ze tak.
Zulu Gula

Post autor: Zulu Gula »

Okręt podwodny projektu Drzewieckiego - pierwszy wyposazony w silniki elektryczne.
Awatar użytkownika
RyszardL
Posty: 2890
Rejestracja: 2004-05-18, 13:58
Lokalizacja: Perth, Australia

Post autor: RyszardL »

A co myślicie o HMS "Warrrior" (z 1861 roku) fregacie co mogła całe floty ganiać? Czy byył przłomowy i znaczący? Mnie wydaje sie ze tak.
O tyle, że był zbudowany całkowicie z żelaza bez udziału drewna, które zastosowano jedynie na "podkładkę" pod pancerz.
http://www.flotyllerzeczne.aq.pl/
http://www.biuletyn2008.republika.pl
"Demokracja to najgorszy z ustrojów - rządy hien nad osłami" Arystoteles
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 1628
Rejestracja: 2004-06-29, 16:05
Lokalizacja: Kwidzyn (Powiśle)

Post autor: Grzechu »

DEVASTATION - protoplasta predrednotów
MAINE - dostarczyciel pretekstu
TURBINIA - napęd!
AWRORA - ze względów nazwijmy to polityczno-propagandowych
FURIOUS - debiutantcki lotniskowiec
YAMATO - symbol
NAUTILUS - pierwszy atomowy okręt podwodny

Jeszcze przynajmniej kilkanaście warto by dodać, tyle że piątek po południu wybitnie nie sprzyja gimnastyce umysłowej :wink:
Awatar użytkownika
Kazimierz Zygadło
Posty: 254
Rejestracja: 2004-07-29, 19:05
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: Kazimierz Zygadło »

Konfederacki H. L. Hunley. pierwszy okręt podwodny, który dokonał udanego ataku na jednostkę przeciwnika (USS Housatonic).
"They say hard work never hurt anybody, but I figure why take the chance" - Ronald Reagan
karolk

Post autor: karolk »

a jaki skrót przed imieniem miały konfederackie Tadeuszu? :)
Gall Anonim

Post autor: Gall Anonim »

Szanowny Grzechu zgodziłbym sie w wiekszości z Twoimi typami ale oprócz Awrory, bo tak myśle, że wzgledy "polityczno-propagandowe" to raczej mnie nie interesują w tym temacie. Jak byśmy zaczeli wymieniać (jakby tu to okreslić powiedzmy) "legendarne" okrety w róznych flotach to miejsca by zabrakło.
karolk

Post autor: karolk »

sorki, gadam z kims innym jeszcze i mi się imiona trochę, to było oczywiscie do Kazimierza ;)
karolk

Post autor: karolk »

Arka Noego, pierwsza jednostka zdolna do długotrwałej zeglugi z liczną załogą :)
Gall Anonim

Post autor: Gall Anonim »

karolk pisze:Arka Noego, pierwsza jednostka zdolna do długotrwałej zeglugi z liczną załogą :)
To mnie zaskoczyłeś, nie wiedziałem, że Arka Noego była okrętem wojennym, ale cóz całe zycie sie człowiek uczy ;)
karolk

Post autor: karolk »

w kalsyfikacji floty mozna ją spokojnie umieścić jako troop-ship, wszak z jej pokładu zeszły bitne plemiona ludzkie :)
karolk

Post autor: karolk »

typ Queen Elizabeth, pierwszy superpancernik w historii, absolutny przełom mozliwości w wojnie na morzu
Obrazek
deglock
Posty: 569
Rejestracja: 2004-01-14, 14:47

Post autor: deglock »

Mikasa. Jeden z najlepszych pancerników swoich czasów, a poza tym od Cuszimy datować powinno się powstanie imperialnej Japonii.
Awatar użytkownika
Kazimierz Zygadło
Posty: 254
Rejestracja: 2004-07-29, 19:05
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: Kazimierz Zygadło »

karolk, konfederackie okręty miały oczywiście przed nazwą CSS (Confederate States Ship), ale H. L. Hunley tak do końca nie był wcielony do CS Navy.
"They say hard work never hurt anybody, but I figure why take the chance" - Ronald Reagan
ODPOWIEDZ