Utworzenie działów na nowym FOW

czyli sprawy związane z administracją i działaniem forum...

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
karol
Posty: 4062
Rejestracja: 2004-01-05, 12:52

Post autor: karol »

a ilu z Was tak naprawdę przegląda dws.org marynarka po reformie, bo ja widzę, że ruch tam zamarł niemal do zera :-D jeśli chcecie tak zreformować FOW, to lepiej je zamknąć
Użytkownik nieaktywny, ale gadatliwy.
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Post autor: crolick »

karol pisze:a ilu z Was tak naprawdę przegląda dws.org marynarka po reformie, bo ja widzę, że ruch tam zamarł niemal do zera :-D jeśli chcecie tak zreformować FOW, to lepiej je zamknąć
Ruch spadł niemal do zera bo główny macher teraz pisze drugą mgr i nie ma czasu się zajmować forum :P
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
MiKo
Admin FOW
Posty: 4041
Rejestracja: 2004-01-07, 09:02

Post autor: MiKo »

pothkan pisze:No ale przepraszam, nie może być tak że w jednym dziale jest prawie WSZYSTKO (lekko 80% tematów), i trzeba go przewijać przez 80 stron... A będzie jeszcze więcej. To naprawdę zniechęca - i nie jest to tylko moje zdanie.
Trochę przesadzając - czy lepiej by było mieć 80 działów jednostronowych??? ;)

Poważnie - dlatego uważam, że jeśli te 80% podzieli się na 2-3 działy to będzie dobrze.
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4480
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Post autor: pothkan »

2-3 - dobra, tylko jakie? Obawiam się, że nie da się zmieścić w takiej formie tego spectrum tematów, jakie przewijają się przez "nowe FOW"...

Pozwolę sobie zaproponować podział, który nie ukrywam - jest pewną kompilacją powyższych propozycji. Nazewnictwo jest oczywiście robocze - w nawiasach kwadratowych podaję swoje propozycje.

I. Okręty wojenne (dawne "nowe FOW")
bez forum ogólnego, 6 sekcji (najwięcej, bo i ruch największy):
1. okręty do 1906 [Epoka żagla i pary]
2. okręty 1906-1945 [Epoka stali]
- tutaj (jako podsekcję) włączyć Spis flot Jarka (albo - jeśli jest taka wola i zgoda - przenieść go na stałe do DWS)
3. okręty od 1945 [Epoka atomu] - tutaj również wszelkie wojennomorskie aktualia (np. atak na INS Hanit)
4. PMW [Pod biało-czerwoną] -
- tutaj przenieść dawne "ORP Orzeł"
5. technikalia
6. strategia i taktyka działań morskich (bitwy itd.)

II. Statki i porty
forum ogólne (szeroko rozumiana żegluga), 3 sekcje:
1. PMH
2. Żegluga śródlądowa
3. Polskie porty (ale również np. temat kanału przez Mierzeję)

III. Literatura i źródła - czyli połączone "Opracowania i źródła", "Poszukuję, kupię...", "Biblioteka FOW" oraz sporo tematów z "nowego FOW"
forum ogólne (tutaj różności typu nowe książki, strony www, archiwalia)
i 3 sekcje:
1. Poszukuję...
2. Wymiana/sprzedaż
3. BFOW (o ile technicznie da się pozostawić jej "ukrycie" - jeśli nie, to zostaje poza)

IV. Sympozjum - zostaje (choć można pomyśleć nad inną nazwą). Tutaj umieszczamy wszelkie objawy naszej "działalności" poza-internetowej. Proponuję jedno forum ogólne, i jako sekcję dawną "Lastadię"

V. Varia
jedno forum ogólne (wszystko, co się nigdzie indziej nie mieści - np. dlaczego nie można pić wody morskiej), jak również całość "Marynistyki" (ew. wydzielić ją jako sekcję), i część tematów z "nowe FOW" (np. o filmach, serialach itd.)

VI. Administracja - bez zmian

VII. połączyć w jedno (z dwoma sekcjami) lądowe i lotnictwo

VIII. Psychole (nie PSYCHOLE, bo jakoś zapis samymi dużymi odstaje i razi)

Katastrofy - do likwidacji, tematy rozdzielić między I. i II.

Sekcja angielskojęzyczna - do likwidacji, wartościowe tematy przenieść do polskich sekcji

Podsumowanie: z 18 podforów robimy 8-9 (a razem z sekcjami 19-22). Moim zdaniem wychodzi ilościowo na to samo, a efekt dużo lepszy.

Owszem - w niektórych sekcjach tematów będzie mniej, a ruch mniejszy. Ale nie chodzi o to, żeby było po równo, tylko żeby w końcu porządek był... Poza tym tak jest i dziś, tyle że jedno podforum generuje ponad 3/4 ruchu.

Zresztą gdy się zrobi np. układ jak na DWS, gdzie widać na pierwszej stronie linki do podsekcji, i czy w którejś się coś nowego pojawiło, to konieczność przeglądania całości znika.

Przepraszam za uwagę-metaforę: Miko, chciałbyś naprawić FOW podając mu lekarstwa - a tutaj konieczna jest operacja.
Obrazek
MiKo
Admin FOW
Posty: 4041
Rejestracja: 2004-01-07, 09:02

Post autor: MiKo »

Wydaje mi się, że to nie kompilacja, a skrajny przypadek ;) - z jednego działu ma powstać sześć nowych...

Ja nie chcę naprawiać FOW tylko usprawniać troszeczkę ;)
Awatar użytkownika
Zelint
Posty: 796
Rejestracja: 2005-09-24, 08:20
Lokalizacja: Władysławowo

Post autor: Zelint »

karol pisze:a ilu z Was tak naprawdę przegląda dws.org marynarka po reformie, bo ja widzę, że ruch tam zamarł niemal do zera :-D
To samo mógłbym powiedzieć o obecnym FOW... Kiedyś pisało się tutaj dużo więcej, mimo mniejszej liczby użytkowników.
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4480
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Post autor: pothkan »

MiKo pisze:Wydaje mi się, że to nie kompilacja, a skrajny przypadek ;) - z jednego działu ma powstać sześć nowych...
Powtórzę jeszcze raz - bo w tym dziale jest największy ruch. Za to kilka działów pójdzie do likwidacji, lub łączenia.
MiKo pisze:Ja nie chcę naprawiać FOW tylko usprawniać troszeczkę ;)
A nie lepiej raz, a dobrze i na długo? Zresztą nie musisz tego robić samemu, pewnie znalazł by się ktoś chętny i kompetentny do tego zadania.
Awatar użytkownika
karol
Posty: 4062
Rejestracja: 2004-01-05, 12:52

Post autor: karol »

To samo mógłbym powiedzieć o obecnym FOW... Kiedyś pisało się tutaj dużo więcej, mimo mniejszej liczby użytkowników.
tylko spójrz ile tematów jest dokładnie omówionych, teraz potrzeba mniej postów, bo nasza wiedza wzrosła bardzo mocno od stanu sprzed trzech lat, gdy byliśmy na zielonym forum! Znamy też lepiej cechy indywidualne dyskutujących, to też ułatwia porozumienie przy jakimkolwiek temacie, no i naturalny podział na grupki tematyczne, to też wypracowany styl tego FOW, dlatego z tym większym zaniepokojeniem czytam o planach porzucenia tegoż na rzecz modernistycznej i z reguły pustej formuły, techniki dla techniki, w której ludzie znikają :-D no ale jak Miko jest zmeczony forum, co ja na to poradzę, chyba będę musiał swoje wówczas otworzyć
Użytkownik nieaktywny, ale gadatliwy.
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4480
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Post autor: pothkan »

karol pisze:(...) dlatego z tym większym zaniepokojeniem czytam o planach porzucenia tegoż na rzecz modernistycznej i z reguły pustej formuły, techniki dla techniki, w której ludzie znikają (...)
Co przez to rozumiesz?
Obrazek
Awatar użytkownika
karol
Posty: 4062
Rejestracja: 2004-01-05, 12:52

Post autor: karol »

po prostu wydaje mi się, ze zmiany zniechęcą sporą rzeszę uzytkowników mających już swoje nawyki :-D
Użytkownik nieaktywny, ale gadatliwy.
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4480
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Post autor: pothkan »

A ja się obawiam, że obecny stan zniechęca od aktywnego udziału wielu potencjalnych (wartościowych) nowych użytkowników. Sam na początku (przypominam, że stażowo weteranem tutaj nie jestem) byłem odstraszony tym kształtem forum.

Przypominam - chodzi o zmianę formy, nie treści.
Obrazek
Awatar użytkownika
karol
Posty: 4062
Rejestracja: 2004-01-05, 12:52

Post autor: karol »

dokładnie o tym mówimy, gdyż niektórzy są przyzwyczajeni do formy, a dopiero wtedy myslą o treści :-D
Użytkownik nieaktywny, ale gadatliwy.
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4480
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Post autor: pothkan »

Puk puk....czy ktoś to poza mną i karolem śledzi jeszcze?
Obrazek
PawBur
Posty: 490
Rejestracja: 2006-06-06, 22:13
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: PawBur »

pothkan pisze:Puk puk....czy ktoś to poza mną i karolem śledzi jeszcze?
Pothkan ja śledzę ale jakoś na razie nie mam zdania, chociaż najbliżej mi chyba do wersji Miko - 2-3 działy. Postaram się w najbliższych dniach przemysleć to dokładnie i jeśli wymyślę coś mądrego (to będzie trudne :D ) to napiszę.
Awatar użytkownika
Zelint
Posty: 796
Rejestracja: 2005-09-24, 08:20
Lokalizacja: Władysławowo

Post autor: Zelint »

pothkan pisze:Puk puk....czy ktoś to poza mną i karolem śledzi jeszcze?
Ja też śledzę, ale zniechęciłem się już do pisania w tym temacie...
Awatar użytkownika
karol
Posty: 4062
Rejestracja: 2004-01-05, 12:52

Post autor: karol »

hmm, wygląda na to, że zniechęciliśmy kolegów do dyskusji :shock:
Użytkownik nieaktywny, ale gadatliwy.
ODPOWIEDZ