Strona 4 z 6

Re: Klejnoty księżniczki Dagmary

: 2012-10-14, 11:11
autor: Chemik
p11c pisze:I czy faktycznie nic nie zostało po Stefku ? ...
Jakieś szalupy może pływają ?
Kolejne dwa dowody na to, że ze Stefana Batorego wiele ocalało (wydaje mi się, że podobne działania prowadzono również w przypadku Batorego)
Stefan Batory(1).jpg
Stefan Batory(2).jpg
Proszę mi wybaczyć, iż nie podałem (na razie) źródła fotografii, ale popsułoby to zagadkę którą przygotowałem:
Kto podróżując "Stefkiem" upodobnił się do jego patrona?
zagadka(1).jpg

Re: Klejnoty księżniczki Dagmary

: 2012-10-14, 11:23
autor: p11c
Zdjęcia ekstra. Może zrobimy taki spis pamiątek po naszych transatlantykach ??

Re: Klejnoty księżniczki Dagmary

: 2012-10-14, 11:43
autor: Chemik
p11c pisze:Może zrobimy taki spis pamiątek po naszych transatlantykach ??
Proponuję abyś zebrał to co udało się odnaleźć. Potem będziemy uzupełniać.

Re: Klejnoty księżniczki Dagmary

: 2012-10-14, 20:11
autor: p11c
tak prawde powiedziawszy w sumie to niewiele tego . Najmniej chyba własnie po klejnotach ... :(

Re: Klejnoty księżniczki Dagmary

: 2012-10-20, 22:25
autor: Peperon
W kwestii Stefana Batorego, znalazłem taki tekst.

http://www.portalmorski.pl/varia/histor ... tlantykiem

Ogólny, ale interesujący.
Ma któryś z kolegów Forumowiczów więcej szczegółów ?

Re: Klejnoty księżniczki Dagmary

: 2012-10-20, 22:41
autor: Peperon
Porównanie klejnotów księżniczki Dagmary.
B-02.jpg
Rysunki pochodzą z kalendarza MORZA 1986, którego część "artystyczną" przygotował mistrz Adam Werka, a część "techniczną" panowie Marek Twardowski i Przemysław Budzbon.
Ponieważ nie mam już tego kalendarza (podobnie jak i pozostałych Kalendarzy Morza z lat 80-tych), to nie jestem w stanie napisać, który z Panów tworzył rysunki, a który opisy.
Kompilacji rysunków dokonał Janusz Skulski.

Re: Klejnoty księżniczki Dagmary

: 2012-10-20, 22:53
autor: p11c
A pamietasz GWARKA ?

Re: Klejnoty księżniczki Dagmary

: 2012-10-20, 23:26
autor: Marek T
Peperon pisze:1. Rysunki pochodzą z kalendarza MORZA 1986, którego część "artystyczną" przygotował mistrz Adam Werka, a część "techniczną" panowie Marek Twardowski i Przemysław Budzbon.
2. Kompilacji rysunków dokonał Janusz Skulski.
ad. 1. Opisy były autorstwa Jerzego Micińskiego. Wszystkie rysunki do tego kalendarza zrobiłem osobiście. Przemek uczestniczył za to w kalendarzach o PMW, o słynnych transatlantykach i o II WŚ na morzu.
ad. 2. O co chodzi z tą kompilacją?

Re: Klejnoty księżniczki Dagmary

: 2012-10-20, 23:40
autor: p11c
Miło mi poznac osoby tak zasłuzone :)

Re: Klejnoty księżniczki Dagmary

: 2012-10-21, 12:17
autor: Peperon
Marek T pisze:
Peperon pisze:1. Rysunki pochodzą z kalendarza MORZA 1986, którego część "artystyczną" przygotował mistrz Adam Werka, a część "techniczną" panowie Marek Twardowski i Przemysław Budzbon.
2. Kompilacji rysunków dokonał Janusz Skulski.
ad. 1. Opisy były autorstwa Jerzego Micińskiego. Wszystkie rysunki do tego kalendarza zrobiłem osobiście. Przemek uczestniczył za to w kalendarzach o PMW, o słynnych transatlantykach i o II WŚ na morzu.
ad. 2. O co chodzi z tą kompilacją?
Przepraszam za pomyłkę w Autorstwie kalendarza. Pisałem z pamięci.
Kompilacja polegała na tym, że Janusz zebrał na jednym obrazie sylwetki wszystkich trzech "Klejnotów", w celu łatwiejszego porównania i wyłapania różnic między nimi.

Re: Klejnoty księżniczki Dagmary

: 2012-10-21, 13:40
autor: RyszardL
Fajne te rysunki, najlepsze, jakie ja osobiście miałem okazję zobaczyć.
Z którego roku są te sylwetki.

Re: Klejnoty księżniczki Dagmary

: 2012-10-21, 14:47
autor: Marek T
Peperon pisze:... Przepraszam za pomyłkę w Autorstwie kalendarza. Pisałem z pamięci.
No problem. Wiele rzeczy robiliśmy wspólnie, więc i mnie czasem zaczyna się mylić.
RyszardL pisze:Fajne te rysunki, najlepsze, jakie ja osobiście miałem okazję zobaczyć.
Z którego roku są te sylwetki.
Dzięki.
Rysowane w 1985 r. A stan - jak wyszło:
- statki przedwojenne - stan z lat trzydziestych;
- SOBIESKI i BATORY - wygląd po wojnie;
- STEFAN BATORY - wg rysunku stoczniowego (czyli na początek lat 1970tych)

Re: Klejnoty księżniczki Dagmary

: 2012-10-21, 15:38
autor: RyszardL
Marek T pisze:Dzięki.
O, cała przyjemność po mojej stronie :wink:
Naprawdę, świetne prace.
Marek T pisze:Rysowane w 1985 r. A stan - jak wyszło:
- statki przedwojenne - stan z lat trzydziestych;
Jeżeli dobrze rozumiem, to "klejnoty" nie były przebudowane, modernizowane i jest to ich wgląd ostateczny?

Re: Klejnoty księżniczki Dagmary

: 2012-10-21, 17:59
autor: Marek T
RyszardL pisze:Jeżeli dobrze rozumiem, to "klejnoty" nie były przebudowane, modernizowane i jest to ich wgląd ostateczny?
Z pewnością były przebudowywane.
Do rysunków miałem zestawy fotek i wybierałem ten okres, z którego było najwięcej zdjęć. W dodatku do KOŚCIUSZKI miałem kopię rysunku stoczniowego, z NMM Greenwich.
Do POLONII i PUŁASKIEGO nie było rysunku stoczniowego.

Re: Klejnoty księżniczki Dagmary

: 2012-10-21, 19:22
autor: Peperon
p11c pisze:A pamietasz GWARKA ?
Pamiętam.
Jest mi niezmiernie przykro, że musiał być sprzedany zagranicznemu armatorowi, bo u nas jak zwykle się nie opłacał. :-(
A miał być taki piękny. :lol:
Strona 16_17.jpg

Re: Klejnoty księżniczki Dagmary

: 2012-10-21, 22:01
autor: p11c
Naprawdę piękny :) Szkoda , że nigdzie nie znalazłem jego planów :( Mase perspektywicznych rysunków i opisów ale brak planiku. nawiasem mówiąc jest kilka wersji GWARKA i to sporo różniących się od siebie.
No i słyszałem jeszcze o :
Królu Stefanie Batorym
Halka i Mazowsze - statki pasażerskie
No i kilka statków przed klejnotami
- GDYNIA
- BATORY
- CITY OF NEW YORK