Utworzenie działów na nowym FOW

czyli sprawy związane z administracją i działaniem forum...

Moderatorzy: crolick, Marmik

MiKo
Admin FOW
Posty: 4041
Rejestracja: 2004-01-07, 09:02

Post autor: MiKo »

Spokojnie, sprawa wymaga dokładnego przemyślenia ;)
Awatar użytkownika
Zelint
Posty: 796
Rejestracja: 2005-09-24, 08:20
Lokalizacja: Władysławowo

Post autor: Zelint »

To trochę podbiję temat. Proponuję taką modernizację i rozbudowę:

kategoria Forum Okrętów Wojennych:
1. Polska Marynarka Wojenna 1918-1947 (obecna nazwa ORP Orzeł).
2. MW w Polsce po 1945 roku. (nowy dział)
3. Okręty i floty obce do roku 1945. (nowy dział)
4. Okręty i floty obce po roku 1945. (nowy dział)
5. Okręty wojenne ogólnie (obecna nazwa FOW, znalazłyby się tutaj te tematy, które nie pasują do innych w/w działów, a które dotyczą okrętów wojennych).
6. Spis flot II wojny światowej.

kategoria Forum Morskie:
1. Statki handlowe, pasażerskie i inne
2. Katastrofy
3. Marynistyka
4. Opracowania i źródła
5. Poszukuję, kupię, sprzedam, zamienię
6. Sympozja morskie

kategoria Forum Lotnictwa i Wojsk Lądowych:
1. Lotnictwo
2. Wojska Lądowe

kategoria Parostatek:
1. Administracja FOW
2. Biblioteka FOW
3. Stowarzyszenie "Lastadia"
4. Psychole

Razem 18 działów, czyli dokładnie tyle ile jest teraz. W zamian za likwidację części angielskojęzycznej dzielimy obecne FOW na 4 części, gdzie poprzesuwa się tematy odpowiadające tytułowi nowego działu.

Długość forum się nie zmieni. Przy okazji będzie można zrobić porządek w dziale FOW, gdzie obecnie wrzucane jest wszystko jak leci...

Co Wy na to?
Awatar użytkownika
seawolf
Posty: 837
Rejestracja: 2004-01-04, 15:29
Lokalizacja: Poznan

Post autor: seawolf »

I. Nie widzę sensu rozdzielania działu PMW na dwie części. Tematów traktujących o latach powojennych jest niewiele. Jeden ogólny dział "PMW - okręty i historia" wystarczyłby wg mnie :D .
II. Rozumiem, że działy "Okręty i floty obce do/po roku 1945." traktowałyby tylko o okrętach i flotach? Np. temat "Włoskie pancerniki" to dział "...do 1945", a gdzie wsadzić temat "Bitwa o Layte"? Do ogólnego działu o okrętach?
Lwia część tematów będzie w dziale "do 1945", zbyt duża część chyba...
III. Pozwolę sobie zaproponować własny podział, choć wiem, że każdy z nas ma swoją wizję i możnaby tak proponować w nieskończoność :D. Niech admini wybiorą w końcu jakiś pomysł i zobaczymy jak wyjdzie w praniu, najwyżej się pozmienia :D. To jadę:

1. "Polska Marynarka Wojenna - okręty i historia" - wiadomo, tematy o naszych okrętach, ich historii, działaniach PMW w czasie wojen, aferach, w przeszłości i obecnie :D
2. "Floty świata do roku 1906" - jak w temacie, pole do popisu dla K. Gerlacha lub miłośników wojny rosyjsko-japońskiej. Rok 1906 to wiadomo skąd :D - Dreadnought i pojawienie się nowej jakości we flotach.
3. "Floty świata 1906-1945" - głównie I i II wojna światowa, czyli to co tygryski lubią najbardziej :D
4. "Floty świata po roku 1945" - jak w temacie

....i teraz mam problem. Myślałem, żeby w działach "Floty..." omawiać tylko okręty, ich budowę, organizację flot itp. Natomiast dla tematów w stylu "Bitwa o Layte" stworzyć dział "Bitwy i operacje morskie" traktujący tylko o konkretnych bitwach z różnych okresów (takie coś w rodzaju mini serii historycznej). Ale teraz stwierdzam, że takie tematy znajdą się w powyższych działach 1-4 :D...chociaż fajnie by było wejść w dział i zobaczyć ładnie poukładane topiki o bitwach/operacjach morskich.

Lecimy dalej:

5. "Technikalia" - pole do popisu dla CIA i innych, gdzie możnaby pogadać o AoN, kierowaniu ogniem, armatach, siłowniach itd :D
6. "Co by było gdyby..." - tematy w stylu Bismarck vs Iowa, Japończycy nie atakują PH itd. Albo może zamiast tego dać po prostu ogólny dział okrętowy, taki też jest potrzebny (nr 5 u Zelinta)
7. "Spisy flot"

Z podziałem reszty zgadzam się z Zelintem, skasować obcojęzyczne FOW, może połączyć Lotnictwo i Lądowe w jedno...

Myślałem jeszcze nad działem o recenzjach książek/artykułów razem z obalaniem mitów (patrz MiKo, NoCa i MXXw). Tylko tutaj najlepiej bez zbędnych rozmów, podpinać tylko gotowe teksty i recenzje (jak ta MiKo) aby były dostępne dla potomnych (oczywiście podpinać po wcześniejszym przedyskutowaniu czy sama recenzja nie ma błędów :D)

I chyba tyle... :D
Awatar użytkownika
seawolf
Posty: 837
Rejestracja: 2004-01-04, 15:29
Lokalizacja: Poznan

Post autor: seawolf »

I. Nie widzę sensu rozdzielania działu PMW na dwie części. Tematów traktujących o latach powojennych jest niewiele. Jeden ogólny dział "PMW - okręty i historia" wystarczyłby wg mnie :D .
II. Rozumiem, że działy "Okręty i floty obce do/po roku 1945." traktowałyby tylko o okrętach i flotach? Np. temat "Włoskie pancerniki" to dział "...do 1945", a gdzie wsadzić temat "Bitwa o Layte"? Do ogólnego działu o okrętach?
Lwia część tematów będzie w dziale "do 1945", zbyt duża część chyba...
III. Pozwolę sobie zaproponować własny podział, choć wiem, że każdy z nas ma swoją wizję i możnaby tak proponować w nieskończoność :D. Niech admini wybiorą w końcu jakiś pomysł i zobaczymy jak wyjdzie w praniu, najwyżej się pozmienia :D. To jadę:

1. "Polska Marynarka Wojenna - okręty i historia" - wiadomo, tematy o naszych okrętach, ich historii, działaniach PMW w czasie wojen, aferach, w przeszłości i obecnie :D
2. "Floty świata do roku 1906" - jak w temacie, pole do popisu dla K. Gerlacha lub miłośników wojny rosyjsko-japońskiej. Rok 1906 to wiadomo skąd :D - Dreadnought i pojawienie się nowej jakości we flotach.
3. "Floty świata 1906-1945" - głównie I i II wojna światowa, czyli to co tygryski lubią najbardziej :D
4. "Floty świata po roku 1945" - jak w temacie

....i teraz mam problem. Myślałem, żeby w działach "Floty..." omawiać tylko okręty, ich budowę, organizację flot itp. Natomiast dla tematów w stylu "Bitwa o Layte" stworzyć dział "Bitwy i operacje morskie" traktujący tylko o konkretnych bitwach z różnych okresów (takie coś w rodzaju mini serii historycznej). Ale teraz stwierdzam, że takie tematy znajdą się w powyższych działach 1-4 :D...chociaż fajnie by było wejść w dział i zobaczyć ładnie poukładane topiki o bitwach/operacjach morskich.

Lecimy dalej:

5. "Technikalia" - pole do popisu dla CIA i innych, gdzie możnaby pogadać o AoN, kierowaniu ogniem, armatach, siłowniach itd :D
6. "Co by było gdyby..." - tematy w stylu Bismarck vs Iowa, Japończycy nie atakują PH itd. Albo może zamiast tego dać po prostu ogólny dział okrętowy, taki też jest potrzebny (nr 5 u Zelinta)
7. "Spisy flot"

Z podziałem reszty zgadzam się z Zelintem, skasować obcojęzyczne FOW, może połączyć Lotnictwo i Lądowe w jedno...

Myślałem jeszcze nad działem o recenzjach książek/artykułów razem z obalaniem mitów (patrz MiKo, NoCa i MXXw). Tylko tutaj najlepiej bez zbędnych rozmów, podpinać tylko gotowe teksty i recenzje (jak ta MiKo) aby były dostępne dla potomnych (oczywiście podpinać po wcześniejszym przedyskutowaniu czy sama recenzja nie ma błędów :D)

I chyba tyle... :D
Awatar użytkownika
Zelint
Posty: 796
Rejestracja: 2005-09-24, 08:20
Lokalizacja: Władysławowo

Post autor: Zelint »

seawolf pisze:II. Rozumiem, że działy "Okręty i floty obce do/po roku 1945." traktowałyby tylko o okrętach i flotach? Np. temat "Włoskie pancerniki" to dział "...do 1945", a gdzie wsadzić temat "Bitwa o Layte"? Do ogólnego działu o okrętach?
Z podziałem reszty zgadzam się z Zelintem, skasować obcojęzyczne FOW, może połączyć Lotnictwo i Lądowe w jedno...
Moim zamiarem nie było oddzielanie działań bojowych od flot i okrętów. Tytuł może więc brzmieć inaczej np. Działania bojowe, floty i okręty obce do 1945".

Można też dodać nowy dział dotyczący działań, flot i okrętów przed rokiem 1905.

Technikalia nie mam zdania, na razie chyba nie są potrzebne. Tak samo dział sf. Nowe działy mozna zawsze utworzyć później.

Co do Polskiej Marynarki Wojennej to jednak ta PMW do 1947 roku i ta po 1945 roku w Polsce to dwa inne światy. Jesteśmy polskim forum więc możemy sobie pozwolić na taki podział.

I ostatnia sprawa. Jestem przeciwny łączeniu lotnictwa z wojskami lądowymi w jeden dział. Zrobi się groch z kapustą. To już lepiej zlikwidować je w ogóle...
seawolf pisze:każdy z nas ma swoją wizję i możnaby tak proponować w nieskończoność :D. Niech admini wybiorą w końcu jakiś pomysł i zobaczymy jak wyjdzie w praniu, najwyżej się pozmienia :D.
Tak samo było na dws.org.pl niedawno z wybieraniem nazw działów w Marynarce... Ważne żeby coś zrobić bo dział FOW stał się nieczytelny dla kogoś kto nie czyta go regularnie od początku...
Awatar użytkownika
seawolf
Posty: 837
Rejestracja: 2004-01-04, 15:29
Lokalizacja: Poznan

Post autor: seawolf »

OK, zgadzam się co do nie oddzielania działań bojowych od flot i okrętów.

Technikalia - lubię sobie poczytać tego typu sprawy, a szukanie takich tematów w dziesiątkach innych (jak teraz na nowym FOW) męczy :D. No ale to starszyzna oceni :)

Jak już mówiłem, zamiast działu gdybania (s-f to za dużo powiedziane :D) stworzyć "Okrętownictwo ogólnie" - miejsce dla tematów nie pasujących gdzie indziej

PMW - ok, niech będzie podzielona

Lotnictwo i lądowe - tutaj odpuszczę bo akurat obojętne mi jest czy będzie połączone czy nie, wole marynarkę :D (ale te 2 działy też się czyta czasem z ciekawością! :))

To zrobić jak na DWS ankietę i już, potem myśleć czy działa jak należy (hehe, typowo polskie - zrobić coś i potem się zastanawiać nad skutkami/słusznością :D)
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4480
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Post autor: pothkan »

No w końcu wróciliśmy do tematu...

Sam bym optował za dużo głębszym podziałem na sekcje (trochę coś na wzór forum w www.historycy.org, lub nawet DWS), ale obawiam się że większość z was będzie przeciwna. Zatem ograniczę się do kilku uwag co do powyższych propozycji:

Technikalia - jak najbardziej, sam mało się takimi szczegółami interesuję, i przynajmniej będę miał sekcję do pomijania :-)

PMW - no i tu wlasnie maly argument za glebszym podzialem: jesli dwie sekcje (18-47 i po 45), to gdzie umieścić tematy wcześniejsze (np. aktualny "Stanisławowskie") lub pośrednie (np. powrót Błyskawicy do kraju)

Forum morskie - proponuję wydzielić sekcje o PMH, oraz oddzielną na statki rzeczne (tu chyba się całkowicie zgodzicie)

Okręty wojenne - cztery (lub pięć) sekcji: epoka żagla (mniej więcej do 1855), pary (do 1905), stali (1905-1945, ew. rozbita na do i od 1920) i atomu (od 1945). Nazwy i zakresy oczywiście można lekko zmodyfikować.
Obrazek
Emden
Posty: 759
Rejestracja: 2004-07-08, 15:22

Post autor: Emden »

W takim razie współczuje administracji.
Przejrzeć(tak, bo tematy czesto wiele nie mowią), zakwalifikować i przenieść połtora tysiąca temantów :-D
Tydzien z życiorysu :D
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4480
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Post autor: pothkan »

Kiedyś trzeba. Im szybciej, tym lepiej.
Awatar użytkownika
Ksenofont
Posty: 2105
Rejestracja: 2004-12-27, 23:28
Lokalizacja: Praga

Post autor: Ksenofont »

Forum Okrętów Wojennych
Podział problemowy i chronologiczny jest zły, z kilku powodów dyskutowanych od dawna: wspólnych zainteresowań, zaglądania głownie do Nowego FOW, problemów z klasyfikacją, zainteresowania (ilości postów) oraz tradycji.
Proponuję też zgromadzenie w jednym miejsc spraw związanych z marynistyką i książkami - nie jest to temat zbyt popularny.
Jestem całkowicie przeciw odrębenmu forum alternatywnemu - oprócz powodów wymienionych wyżej, także z tego, że trzeba takie sprawy MUZĄ byc powiązane z realiami.
(No i praca dla administratora mniejsza - wydzielić tematy polskie od ogólnych.)
Nie komplikujmy - im mniej subforów - tym lepiej.
Twórzmy tylko konieczne!


FOW - Forum Okrętów Wojennych

1.Sprawy Flot
- Floty i okręty wojenne świata (obecne "nowe FOW")
- Polska Marynarka Wojenna (obecny "O.R.P. Orzeł")
- Marynarka handlowa i katastrofy
- Forum marynistyki, źródeł i opracowań historycznych
- Poszukuję, kupię, sprzedam, zamienię
- Spis flot II wojny światowej

2. Lotnictwo i Wojska Lądowe
- Forum Lotnictwa
- Forum Wojsk Lądowych

3. Maritime Discussion Board

- General Discussion about Navies, especially about Polish Navy (z trzech istniejących, obecnie bierze pod uwagę także floty handlowe)

4. Parostatek
- Administracja
- Sympozja i colloquia FOW
- Stowarzyszenie "Lastadia"
- Biblioteka FOW
- Psychole

X
Myślisz, że było zagrożenie, które im umknęło; problem, którego nie poruszyli; aspekt, którego nie rozpatrywali; pomysł, na który nie wpadli; rozwiązanie, którego nie znaleźli?!?
Obrazek
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4480
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Post autor: pothkan »

Widzę, że dyskusja coś zamarła, zatem zapytam - i jak? Może zgodzimy się na jakiś consensus? Osobiście optuję za propozycją seawolfa (no i swoimi :lol: do niej modyfikacjami), ale w gruncie rzeczy każdy podział będzie ok, byleby w końcu był...
MiKo
Admin FOW
Posty: 4041
Rejestracja: 2004-01-07, 09:02

Post autor: MiKo »

Ja to wszystko dokładnie czytam ;)

Za tydzień do kraju przyjedzie "techniczny" FOW to się zrobi...

Moja uwaga jako usera to jak najmniej działów (coś jak propozycja Ksena)
Awatar użytkownika
karol
Posty: 4062
Rejestracja: 2004-01-05, 12:52

Post autor: karol »

uprościć kod, z komórki fatalnie dużo rzeczy trzeba przewalać, aby dojść do treści! :-D np. emoticony, raz że fatlane położenie, dwa po co ich tyle, jak kto chce to wciska więcej ikon i sobie wybiera :D
Użytkownik nieaktywny, ale gadatliwy.
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4480
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Post autor: pothkan »

Moim zdaniem, propozycja Ksena właściwie nic nie zmienia. Podstawową kwestią jest ROZBICIE głównego działu (nowe FOW), bo jego obecna konstrukcja, niestety zniechęca i odstrasza. Bez tego nie ma co się zabierać do reformy.
MiKo
Admin FOW
Posty: 4041
Rejestracja: 2004-01-07, 09:02

Post autor: MiKo »

JA patrzę na to tak:

naprzykład przy rozbiciu nowe FOW na polskie/zagraniczne/od wojny/po wojnie

mam cztery działy i do każdego musze zajrzeć
1 czy w pierwszym jest coś ciekawego
2 czy w drugim
3 czy w trzecim
4 czy w czwartym

osiem operacji wej/wyj,

Przy dwóch działach mam dwa razy mniej operacji. ;)
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4480
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Post autor: pothkan »

No ale przepraszam, nie może być tak że w jednym dziale jest prawie WSZYSTKO (lekko 80% tematów), i trzeba go przewijać przez 80 stron... A będzie jeszcze więcej. To naprawdę zniechęca - i nie jest to tylko moje zdanie.
ODPOWIEDZ