ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Andrzej Ciszewski
Posty: 507
Rejestracja: 2008-09-27, 17:58

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: Andrzej Ciszewski »

Będąc parę dni temu na Błyskawicy rzucił mi się w oczy rysunek ,,schemat połączeń przyrządów artylerii i broni podwodnej”. Rysunek datowany jest na 20 marca 1935r , wykonany przez PZO SA. Oprócz bardzo interesującego samego schematu armatury uzbrojenia, rzuca chyba tez nowe światło na polską wizje przyszłych kontrtorpedowców typu Grom. Patrząc na rysunek samej bryły okrętu, odnoszę wrażenie, że projekt polski od samego początku był wzorowany na brytyjskich niszczycielach z tego okresu. Niestety nic więcej o samym rysunku nie wiem. ,,Wierchuszki” w tym czasie nie było, i nie było gdzie zasięgnąć języka. Może ktoś z forumowiczów wie coś więcej?.
Załączniki
IMG_0157.JPG
(1.19 MiB) Pobrany 11477 razy
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: Marek T »

Wygląda, jakby nie mieli oryginalnych rysunków i rysowali schemat na podstawie opisu ustnego.
MiKo
Admin FOW
Posty: 4041
Rejestracja: 2004-01-07, 09:02

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: MiKo »

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem - chodzi o sam rysunek okrętu? A to nie jest tylko zwykła poglądówka, która dla istoty tematu rysunku, ma raczej drugorzędne znaczenie.
Np. amarykańskich, czy japońskich raportach z uszkodzeń, rysunek okrętu (wykonywany przez specjalistów marynarki notabene) czasami miał mało wspólnego z rzeczywistością.
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: Marek T »

Tak, to jest poglądówka.
Ale prawidłwo (choć schematycznie) przedstawia okręt w konfiguracji końcowej, datowany jest na marzec 1935 r.
Mam wrażenie, że mogli dostać rysunek któryś z projektów niezrealizowanych (np od Swan, Hunter) jako podkładkę do swoich projektów.
Waldek K
Posty: 2028
Rejestracja: 2004-01-30, 10:16
Lokalizacja: Szałsza

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: Waldek K »

Wygląda na schemat dla obsługi uzbrojenia, bo już elektryczny byłby zdecydowanie bardziej szczegółowy. Obsłudze wystarczało wiedzieć co jest zainstalowane na jakim stanowisku i jak są połączone stanowiska. Reszta była drugorzędna. Może to wkładka do jakiejś instrukcji dla artylerzystów i torpedystów?
„Przed wydaniem ogromnych pieniędzy na obronę, trzeba stworzyć dla ludzi taki poziom życia, którego sami będą chcieć bronić.”
– Carl Gustaf Mannerheim
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6454
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: Peperon »

Jeśli można.
Ja określiłbym to jako schemat tras kablowych.
Bardzo ogólny rysunek pokazujący jakie kable i przewody są poprowadzone z zaznaczeniem skąd, dokąd i gdzie są skrzynki rozgałęźne.
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: Marek T »

System kierowania ogniem na BŁYSKAWICY i GROMIE zaprojektowały Polskie Zakłady Optyczne.
Na rysunku jest podpis kontradmirała Zygmunta Brynka, który od 1935 r, był prezesem PZO.
Andrzej Ciszewski
Posty: 507
Rejestracja: 2008-09-27, 17:58

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: Andrzej Ciszewski »

Moim zdaniem, ten rysunek przedstawia ostateczną wersję konfiguracji przyszłej jednostki typu G. Nie tylko samego rozmieszczenia uzbrojenia, ale i ogólnego wyglądu projektu, który musiał być rozesłany do stoczni startujących w przetargu. Zresztą widać echa tych polskich założeń zrealizowanych później na planie wykonanym przez stocznie z Cowes z 10 maja 1935r.
Zasadnicze różnice schematycznie przedstawione na omawianym rysunku, a projektem z Cowes polegały na podwyższeniu pomostu bojowego, zdaje się , że jednak na wyraźne życzenie strony polskiej. Pisał kiedyś o tym Pertek.
Innego ustawienia masztu, co było pewnie już wynikiem szczegółowego opracowania zespołu nadbudówki dziobowej oraz jednolitej zabudowy nadbudówki kotłowni.
Przedłużenie torów minowych na koniec rufy.
Pozostałe zasadnicze elementy polskiej koncepcji, takie jak: pojedyncze działo na dziobie, ustawienie reflektorów i dalmierzy, dział 40mm, wyrzutni torped nie uległo w zasadzie zmianie poza nieznacznymi przesunięciami, wynikającymi z ostatecznie dopracowanego wstępnego projektu.
A swoją drogą, to ciekawe, kto był pomysłodawcą tak ładnie zaprojektowanej stewy dziobowej Błyskawicy.
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 518
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: Storm »

Podczas ostatniego pobytu w Gdyni w sierpniu 2014 r. Przyjrzałem się radarom na maszcie Błyskawicy. O ile ten na dole to Neptun (brak pełnej nazwy). To z identyfikacją tego drugiego mam już kłopot. Może ktoś zna jego pełną nazwę.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 518
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: Storm »

Oglądamy ostatnio piękne zdjęcia Błyskawicy różnych autorów. W tych zdjęciach czasami brak mi niektórych szczegółów. Dlatego pokażę Błyskawice moimi oczyma.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 518
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: Storm »

ORP Błyskawica - Nowa kolekcja Hachette.
Obrazek
Strona z tą wiadomością: http://www.koga.net.pl/forum/viewtopic.php?p=68358
Tylko dlaczego w Łodzi nic na ten temat nie jest wiadomo.
szafran
Posty: 2196
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: szafran »

Seria testowa. Badają rynek. Końcowa cena gotowego modelu wyniesie pewnie kilka tyś. PLN.
szafran
Posty: 2196
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: szafran »

Trochę pusto na wystawie plenerowej. Czyżby nowy nabytek się szykował?
Obrazek
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6454
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: Peperon »

A Batory to jeszcze przy budynku jest, czy go "wywiało"? ;)
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
szafran
Posty: 2196
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: szafran »

Jest jak najbardziej na swoim miejscu. Myślę, że tam jest naprawdę dobre miejsce. Jakby co to wystawa plenerowa jest dostępna do 3 listopada za darmo :) Budynek Główny niestety nie. Idą jakieś zmiany..
Awatar użytkownika
Storm
Posty: 518
Rejestracja: 2013-08-07, 16:09

Re: ORP BŁYSKAWICA / Muzeum Marynarki Wojennej

Post autor: Storm »

W Muzeum Marynarki Wojenne znajduje się taki Dalmierz. Może ktoś zna jego nazwę i dane techniczne. Zdjęcie z 2014 r. Ja nie mogłem znaleźć żadnej tabliczki informacyjnej.
Obrazek
ODPOWIEDZ