Statek Minowo-Gazowy MĄTWA

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
RyszardL
Posty: 2890
Rejestracja: 2004-05-18, 13:58
Lokalizacja: Perth, Australia

Re: Statek Minowo-Gazowy MĄTWA

Post autor: RyszardL »

Fakt, ta skala 1:72 jest popularna w robieniu modeli innych rodzajów broni.
No, co, "Mątwa" zyska na wielkości. :-D i łatwiej będzie zrobić detale.
Śruba, czy też bez niej, nie stanowi problemu, skoro masz zamiar zrobić dioramę. To jest element części podwodnej, który nie będzie widoczny, a skoro tak, to chyba nie mam sensu tracić czas na jej żmudne klejenie.
Kwestia nowych konstrukcji bardzo mnie zawsze pociągała. Wstaw jakiś rysunek, jak Ci się jakąś koncepcję uda narysować. Chętnie obejrzę.
http://www.flotyllerzeczne.aq.pl/
http://www.biuletyn2008.republika.pl
"Demokracja to najgorszy z ustrojów - rządy hien nad osłami" Arystoteles
Awatar użytkownika
RyszardL
Posty: 2890
Rejestracja: 2004-05-18, 13:58
Lokalizacja: Perth, Australia

Re: Statek Minowo-Gazowy MĄTWA

Post autor: RyszardL »

Wydawało mi się, że gdzieś pisałeś o dioramie, ale mogłem się pomylić.
http://www.flotyllerzeczne.aq.pl/
http://www.biuletyn2008.republika.pl
"Demokracja to najgorszy z ustrojów - rządy hien nad osłami" Arystoteles
p11c
Posty: 1407
Rejestracja: 2012-09-27, 09:01

Re: Statek Minowo-Gazowy MĄTWA

Post autor: p11c »

KM-12 był na dioramce, ale o Mątwie od razu pisałem że ma być modelem redukcyjnym tworzonym z jednej strony dla przyjemności a z drugiej dla weryfikacji wielu teorii. Naprawdę mało kto to rozumie, że dopiero tworząc model można wiele zweryfikować. Na rysunkach może być wiele błędów i nie dotyczy to tylko okrętów ale wszystkiego. ( Łącznie z budową domów - wiem to z praktyki ).
p11c
Posty: 1407
Rejestracja: 2012-09-27, 09:01

Re: Statek Minowo-Gazowy MĄTWA

Post autor: p11c »

Wracając do Mątwy. Zrobiłem otwory na bulaje. Burty troszkę za brązowe, pod linia wody będzie czarne.
Nurtuje mnie tylko ten pokład. Czy na pewno jest drewniany czy też blaszany?
A nasze krypy minowe przed gryfowskie jaki miały pokład?
Załączniki
DSCN4302.JPG
DSCN4302.JPG (204.8 KiB) Przejrzano 9427 razy
p11c
Posty: 1407
Rejestracja: 2012-09-27, 09:01

Re: Statek Minowo-Gazowy MĄTWA

Post autor: p11c »

Spód pomalowany ale burta wymaga poprawki.
Obrazek
p11c
Posty: 1407
Rejestracja: 2012-09-27, 09:01

Re: Statek Minowo-Gazowy MĄTWA

Post autor: p11c »

http://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/b ... _71-96.pdf
W tej pozycji jest na temat przystosowania Mątwy do ataków gazowych.
Proszę o informacje czy się otwiera
Polecam
Jacek
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Re: Statek Minowo-Gazowy MĄTWA

Post autor: crolick »

Poprawione
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Awatar użytkownika
Miner
Posty: 715
Rejestracja: 2012-03-01, 20:17

Re: Statek Minowo-Gazowy MĄTWA

Post autor: Miner »

Pytanie jest, czy owo dostosowanie Mątwy i trałowców do dokonywania falowych ataków gazowych oparte jest na dokumentach, czy to tylko interpretacja (przypuszczenie) autora. W przypisach podał wyłącznie publikacje Dyskanta i Kuligiewicza, a nie przypominam sobie, żeby podali jakieś szczegóły w tym zakresie, ale może czegoś nie doczytałem.
p11c
Posty: 1407
Rejestracja: 2012-09-27, 09:01

Re: Statek Minowo-Gazowy MĄTWA

Post autor: p11c »

Tego nie wiem. Ale zastanawia mnie ta informacja o komorze dezaktywacyjnej na Mątwie. Nie wymyślił jej chyba.
W przypisie 29 daje odnośnik do przypisu 30 a tam jest sporo artykułów, których nie mam.
W samym opracowaniu jest też sporo informacji, które nie są powszechnie znane.
Dla mnie jeszcze są ciekawe informacje na temat kutrów moździerzowych. W sumie moździerz to chyba nie typowa broń na okręcie i raczej tylko przeciwko piechocie.
Awatar użytkownika
Miner
Posty: 715
Rejestracja: 2012-03-01, 20:17

Re: Statek Minowo-Gazowy MĄTWA

Post autor: Miner »

Te komory dezaktywacyjne też wyglądają podejrzanie. Pomijając kwestię terminologiczną (dzisiaj dezaktywacją nazywamy usuwanie skażeń promieniotwórczych, a nie chemicznych) nie wydaje mi się, aby na jednostce przeprowadzano oczyszczanie skażonego sprzętu i uzbrojenia. Prędzej może chodzić o schrony przeciwgazowe, co przy założeniu wykonywania falowych ataków gazowych z pokładu lub w pobliżu jednostki - miałoby sens. Jeśli chodzi o same falowe ataki gazowe, to jeśli założyć, że do ich wykonywania służyłyby wytwornice dymu (z odpowiednim wkładem chemicznym), to pewnie byłoby to wykonalne.
Pytanie jest, czy tylko zakładano taką możliwość, czy faktycznie planowano użycie gazów bojowych i posiadano ich zapasy.

Odnośnie przypisu 30, nie ma tam nic nowego. Artykuły Kuligiewicza w "Morzu" o trałowcach znajdziesz tutaj:
http://magemar.pl/cms.php?lid=pl&gid=181
Awatar użytkownika
JB
Posty: 3082
Rejestracja: 2004-03-28, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: Statek Minowo-Gazowy MĄTWA

Post autor: JB »

Miner pisze:Pytanie jest, czy owo dostosowanie Mątwy i trałowców do dokonywania falowych ataków gazowych oparte jest na dokumentach, czy to tylko interpretacja (przypuszczenie) autora. W przypisach podał wyłącznie publikacje Dyskanta i Kuligiewicza, a nie przypominam sobie, żeby podali jakieś szczegóły w tym zakresie, ale może czegoś nie doczytałem.
Ś.p. dr nauk. med. Mirosław Prosnak lubił pisać rzeczy, które sam wymyslił (proszę poczytać co dawniej pisano o nim na FOW), jego rysunki są też jego wyobrażeniami i czasami nic nie mają wspólnego z rzeczywistością. Można porównać np. jego rysunek projektu kutra moździeżowego z zachowanymi oryginalnymi planami. Jego radosna twórczość przyniosła więćej szkody niz pożytku.
JB
p11c
Posty: 1407
Rejestracja: 2012-09-27, 09:01

Re: Statek Minowo-Gazowy MĄTWA

Post autor: p11c »

Mi też nie podobają się niektóre rysunki i nie wszystko biorę dosłownie, ale też daleki jestem aby z góry skreślać to co napisał i uznawać to za SF.
Jeśli chodzi o same kutry moździerzowe to Można by było o tym podyskutować w temacie o Flotylli. Cały czas zastanawia mnie tylko potrzeba posiadania takich kutrów. Moździerze są praktycznie efektywne jedynie przeciwko piechocie. Skuteczność ich przeciwko okrętom przeciwnika jest chyba problematyczna a ich celność prawdopodobnie jest bardziej podatna na falowanie niż działa czy haubicy?
Awatar użytkownika
Miner
Posty: 715
Rejestracja: 2012-03-01, 20:17

Re: Statek Minowo-Gazowy MĄTWA

Post autor: Miner »

JB, dziękuję za wyjaśnienie. :)

Osobiście nie cierpię mieszania faktów z własnymi interpretacjami. Stawianie hipotez i snucie przypuszczeń jako takie złe nie jest, ale jeśli nie ma jasnej informacji z czym ma się do czynienia, to faktycznie przynosi to więcej szkody niż pożytku. :(
p11c
Posty: 1407
Rejestracja: 2012-09-27, 09:01

Re: Statek Minowo-Gazowy MĄTWA

Post autor: p11c »

I już tak koniec? Zdyskredytowaliśmy faceta :o
Gdzie mogę znaleźć o nim informacje bo wyszukiwarka FOW niczego nie znajduje.
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 1625
Rejestracja: 2004-06-29, 16:05
Lokalizacja: Kwidzyn (Powiśle)

Re: Statek Minowo-Gazowy MĄTWA

Post autor: Grzechu »

p11c pisze:Moździerze są praktycznie efektywne jedynie przeciwko piechocie. Skuteczność ich przeciwko okrętom przeciwnika jest chyba problematyczna
A skąd wziąłeś przekonanie, że te jednostki flotylli miały za zadanie strzelać się z jednostkami przeciwnika?
p11c pisze:a ich celność prawdopodobnie jest bardziej podatna na falowanie niż działa czy haubicy?
To prawda.
Pod warunkiem, że działo czy haubica są stabilizowane.
Republika marzeń...
ODPOWIEDZ